Anty-TPO

    anty-TPO 

czyli przeciwciała przeciw tyreoperoksydazie. Tyreoperoksydaza jest składnikiem komórki tarczycy, a anty-TPO to autoprzeciwciała przeciw niej skierowane. Anty-TPO wykrywane są więc w autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy, z których najczęstszym jest zapalenie tarczycy typu Hashimoto, a które w większości przypadków przebiega z niedoczynnością tarczycy. Anty-TPO mogą pojawić się także w innych autoimmunologicznych chorobach gruczołu, np. w chorobie Gravesa-Basedowa. Wskazania do oznaczenia anty-TPO obejmują niedoczynność tarczycy o nieustalonej przyczynie, podejrzenie niedoczynności tarczycy w ciąży lub poporodowej, wole wieloguzkowe, choroby autoimmunologiczne innych narządów, badania przesiewowe członków rodziny osoby z autoimmunologiczną chorobą lub niedoczynnością tarczycy. 

Inne badania służące do oceny autoimmunologicznych chorób tarczycy: przeciwciała przeciw tyreoglobulinie (anty-TG), przeciwciała przeciw receptorom TSH (TRAb).

Badania laboratoryjne służące do oceny funkcji tarczycy: TSH, fT4, fT3, T4, T3.

Badania obrazowe tarczycy: USG tarczycy z badaniem dopplerowskim, scyntygrafia.  

    ZAKRES REFERENCYJNY anty-TPO

anty-TPO < 34,0 IU/mL

Uwaga, zakresy referencyjne badań laboratoryjnych w poszczególnych laboratoriach mogą się różnić. Zalecamy przeprowadzanie interpretacji wszelkich badań przez lekarza.