Glukoza

 

    Glukoza 

popularnie nazywana poprostu "cukier we krwi", to podstawowy parametr metaboliczny organizmu. Zbyt niski poziom glukozy zwany jest hypoglikemią. Podwyższony poziom glukozy to hyperglikemia, która może świadczyć o cukrzycy bądź nietolerancji glukozy. Uwaga, nie każdy przypadek podwyższonego poziomu glukozy świadczy o cukrzycy.

Hypoglikemia w zależności od nasilenia objawia się jako lub powoduje: zawroty głowy, mroczki przed oczami, osłabienie omdlenie. Znaczna hyperglikemia może wywołać ciężką kwasicę i obrzęk mózgu. Przewlekła hyperglikemia, jak w cukrzycy, powoduje powolne uszkodzenia wielonarządowe, np. mózgu, serca, nerek, naczyń krwionośnych oraz nasila miażdżycę. 

 

Zaburzenia poziomu glukozy obserwuje się w takich schorzeniach jak cukrzyca, nietolerancja glukozy, guzy neuroendokrynogenne, gigantyzm i akromegalia, zaburzenia czynności kory nadnerczy. 

 

Inne popularne badania służące do oceny metabolizmu: lipidogram, kwas moczowy, sód, potas, TSH, fT4, próba obciążeniowa glukozą (OGTT) z oznaczeniem insuliny. 


    Zakresy referencyjne

Glukoza na czczo   70,0-99,0 mg/dL

Uwaga. Badanie glukozy z krwi żylnej nie jest równoznaczne z badaniem glukozy z krwi włośniczkowej z palca i służy innym celom. Z
akresy referencyjne badań laboratoryjnych w poszczególnych laboratoriach mogą się nieco różnić. Zalecamy przeprowadzanie interpretacji wszelkich badań przez lekarza.


 

Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.