Ból pleców

PRZECZYTAJ O BÓLACH PLECÓW


Opracowanie merytoryczne dr Tomasz Szczepański

    PRZYCZYNY

Bóle pleców mogą mieć źródło w bardzo różnych schorzeniach medycznych. Najczęściej pochodzą z układu ruchu, w szczególności z obszaru kręgosłupa. Typowe kręgosłupowe przyczyny obejmują dyskopatię, chorobę zwyrodnieniową, zniesienie naturalnych krzywizn kręgosłupa, przeciążenie i naderwanie tkanek miękkich okołokręgosłupowych, złamania osteoporotyczne, zapalenia stawów kręgosłupa, zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych. Bóle kręgosłupa mogą mieć również przyczyny onkologiczne, w tym nowotwory pierwotne, przerzuty nowotworowe do kręgosłpua, szpiczak mnogi. 

Poza układem ruchu bóle pleców miewają również inne przyczyny, w tym poważne, jak np. zawał serca, tętniak aorty, rozwarstwienie aorty, zapalenie płuc i opłucnej, zator płucny, zatorowość płucna, kolka żółciowa, kolka nerkowa, zapalenie nerki, zapalenie wątroby, zapalenie trzustki, endometrioza, pęknięcie torbieli jajnika.

Zwykle z bólami pleców pacjenci udają się do neurologa, ortopedy lub neurochirurga. Należy jednak pamiętać o wymienionych rzadszych acz poważnych chorobach, które wymagają specjalistycznych badań dodatkowych oraz szerszej oceny pacjenta przez specjalistę chorób wewnętrznych. 

    BADANIA W BÓLACH PLECÓW 

Lekarz konsultujący pacjenta z bólami pleców na podstawie wywiadu i badania fizykalnego może zlecić przykładowe badania diagnostyczne.

Kręgosłup: RTG, rezonans magnetyczny (MRI), tomografia komputerowa (CT), densytometria.
Aorta: USG serca, klatki piersiowej i jamy brzusznej i aorty, tomografia komputerowa.
Płuca: USG płuc, RTG, angio-CT, badania laboratoryjne: morfologia, CRP, D-dimery.

Nerki: USG jamy brzusznej i układu moczowego, badania laboratoryjne: badanie ogólne moczu, morfologia, CRP.
Trzustka: USG jamy brzusznej, CT, amylaza, morfologia, CRP, GGTP, ALP, ALT, AST. 
Wątroba: USG jamy brzusznej, badania laboratoryjne: ALT, AST, ALP, GGTP, bilirubina i frakcje. 
Przewód pokarmowy: gastroskopia, kolonoskopia.
Parametry onkologiczne i pokrewne: morfologia, rozmaz krwi, OB, CRP, CEA, AFP, CA 125, CA19-9, elektroforeza białek osocza, kreatynina, mocznik, białko Bencea-Jonesa, żelazo, ferrytyna, TIBC.

    LEKARZE OD BÓLU PLECÓW

Leczenie bólów pleców zależy od przyczyny dolegliwości i z tego powodu problemem zajmują się lekarze różnych specjalności, w tym:

Neurolog >
Ortopeda >
Rehabilitacja >
Specjalista chorób wewnętrznych >


Pacjenci zadają często pytanie kiedy udać się na rehabilitację w przypadku bólów pleców? Otóż z pomocy fizjoterapeuty, terapii manualnej i różnorodnych zabiegów fizjoterapeutycznych korzystać można po wykluczeniu poważnych i zagrażających życiu stanów opisanych wcześniej, chorób onkologicznych jako przyczyn bólów pleców, a w przypadku bólów ze źródłem kręgosłupowym po określeniu postępowania medycznego przez ortopedę lub neurochirurga. 


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz zarezerwować konsultację lub badania w związku z bólem pleców i kręgosłupa. Zespół lekarzy w Opiece Medycznej Golden Care już od 2011 roku służy pomocą!