• Usg we Wrocławiu
  • Badania laboratoryjne
  • Densytometria R.E.M.S.
  • Badania diagnostyczne
  • Leczenie żylaków
  • Ubezpieczenia medyczne
  • Usuwanie znamion skórnych
  • Lekarze

USG we Wrocławiu

Golden Care | USG Doppler tętnic

USG tętnic Wrocław

Badanie USG Doppler tętnic szyjnych (dogłowowych) i USG tętnic kończyn we Wrocławiu wykonają Państwo prywatnie lub w ramach opieki medycznej PZU, Allianz, Saltus, Compensa w referencyjnej pracowni USG CM Golden Care we Wrocławiu.

 

REFERENCYJNA PRACOWNIA USG NACZYŃ

Badania wykonuje Pan Dr Tomasz Szczepański, Specjalista chorób wewnętrznych, certyfikowany lekarz Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego w zakresie badań naczyniowych. 

 

    Zawartość strony 

1. Wskazania do badania USG tętnic.
2. Przygotowanie i przebieg USG tętnic.
3. Lekarze wykonujący USG tętnic.
4. Galeria USG tętnic.

    Wskazania do badania USG tętnic 

USG dopplerowskie jest podstawową metodą diagnostyczną tętnic. W przeciwieństwie do badań angiograficznych, w USG dopplerowskim ocenia się nie tylko wygląd naczyń, lecz także ich funkcję, np. stopień zaburzeń przepływu krwi w przypadku zwężenia tętnicy. 

 

W USG badać można prawie wszystkie tętnice w organizmie. Najczęściej wykonywanym badaniem USG tętnic są tzw. przepływy dogłowowe, czyli USG tętnic szyjnych oraz kręgowych. Wskazaniami do wykonania tego badania są zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia, omdlenia, udar mózgu oraz jego profilaktyka, ocena miażdżycy i zwężeń tętnic, podejrzenie niewydolności podstawno-kręgowej, podejrzenie tętniaka oraz innych rzadkich chorób tętnic, jak np. choroba Takayasu, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, a także ocena krążenia przed operacją kardiochirurgiczną. 

 

Często wykonywanym badaniem jest również USG tętnic kończyn dolnych. Wskazaniem do jego wykonania są stwierdzenie braku tętna na stopach, bóle nóg o typie chromania przestankowego (bóle łydek przy chodzeniu), ocena miażdżycy i stopnia niedokrwienia kończyn dolnych, zatory tętnicze, podejrzenie choroby Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic u palących papierosy). Tętnice kończyn górnych bada się w USG dopplerowskim w przypadku podejrzenia zespołu górnego otworu klatki piersiowej, a także w ramach oceny zespołu Reynaud. 


    Przygotowanie i przebieg USG tętnic 

Do badania USG tętnic szyjnych lub kończyn nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Nie należy jednak nakładać odzieży utrudniającej badanie, np. golfu lub bluzek z ciasnym kołnierzykiem w przypadku badania przepływów dogłowowych oraz obcisłej bielizny w przypadku badania USG tętnic kończyn. 

 

    Lekarze wykonujący USG tętnic

Dr Tomasz Szczepański >>> 

Specjalista chorób wewnętrznych, ultrasonografista z wieloletnim stażem klinicznym w Polsce i zagranicą. Zajmuje się diagnostyką USG chorób tętnic i żył. Uczestnik specjalistycznych szkoleń oraz sympozjów z zakresu diagnostyki angiologicznej, w tym w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii oraz w prestiżowym Charing Cross Vascular Symposium w Londynie. Certyfikowany lekarz PTU w zakresie diagnostyki naczyń.

 

    Galeria USG tętnic   

W niniejszej galerii zapoznają się Państwo z przykładowymi obrazami badań USG Doppler tętnic dogłowowych i kończyn dolnych. Zbiór zdjęć pochodzi z pracowni ultrasonograficznej Centrum Medycznego Golden Care we Wrocławiu, dzięki uprzejmości dr Tomasza Szczepańskiego. 

USG tętnic dogłowowych >>>

USG tętnic kończyn >>> 

Płatność online

Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.