• Usg we Wrocławiu
  • Densytometria R.E.M.S.
  • Leczenie żylaków
  • Usuwanie znamion skórnych
  • Badania diagnostyczne
  • Ubezpieczenia medyczne
  • Badania laboratoryjne
  • Lekarze

USG we Wrocławiu

Golden Care | USG kręgosłupa

USG kręgosłupa i rdzenia kręgowego dziecka

W razie potrzeby wykonania USG kręgosłupa i rdzenia kręgowego niemowlęcia lub dziecka, specjalistyczna pracownia Centrum Medyczne Golden Care we Wrocławiu służy pomocą. USG kręgosłupa wykonujemy prywatnie lub w ramach abonamentów opieki medycznej PZU, Allianz, Saltus, Golden Care.

 

    Zawartość strony

1. Wskazania do badania USG kręgosłupa niemowlęcia

2. Co ocenia się w USG kręgosłupa niemowlęcia ?

3. Przygotowanie i przebieg USG niemowlęcia

4. Lekarze wykonujacy USG kręgosłupa 

5. Inne badania oraz lekarze dla niemowląt


    Wskazania do badania USG kręgosłupa niemowlęcia

W związku z faktem, iż kręgosłup niemowlęcia w dużej mierze zbudowany jest z chrząstki, która umożliwia penetrację fal ultradźwiękowych do głębiej położonych struktur, USG pozostaje podstawową metoda obrazowania rdzenia kręgowego, kręgosłupa i struktur okołokręgosłupowych u niemowląt. Badanie jest bezbolesne i nieszkodliwe. W porównaniu do rezonansu magnetycznego łatwiejsze do wykonania oraz nie wymaga znieczulenia ogólnego. 

 

USG kręgosłupa zalecane jest najczęściej przez neonatologa, pediatrę lub neurologa dziecięcego w celu oceny objawów, które sugerować mogą ukryte wady dyzrafii (np. przepuklina oponowo-rdzeniowa), zespół regresji kaudalnej (np. agenezja krzyżowa, zwężenie odbytnicy), a także w ramach diagnostyki niedowładów kończyn dolnych, wad układu moczowo-płciowego oraz w ramach oceny po urazach. Objawy dyzrafii obejmują m.in. leżące nad kręgosłupem guzki lub zagłębienia, plamy barwnikowe, kępki włosów, naczyniaki. 

 

    Co ocenia się w USG kręgosłupa 

W USG kręgosłupa dziecka ocenia się obecność lub brak prawidłowych anatomicznych struktur kręgosłupa, tkanki okołokręgosłupowe, struktury wewnątrzkręgosłupowe, w tym rdzeń kręgowy, jego morfologię, położenie oraz ruchomość. 

 

    Przygotowanie i przebieg USG kręgosłupa

Przed badaniem USG kręgosłupa zaleca się nakarmienie niemowlęcia, co uspokoi i odpręży dziecko, a przez to ułatwi przeprowadzenie badania. Podczas badania dziecko pozostaje rozebrane, a pieluszka zdjęta. Rodziców prosimy o zabranie smoczka, pieluszki i ulubionego kocyka, a także unikanie nadmiernego pobudzenia dziecka podczas badania. 

 

W celu optymalnej interpretacji badania prosimy, aby na wizytę zabrać ze sobą wyniki innych wcześniejszych badań USG niemowlęcia, w szczególności USG główki, jeśli było ono wykonywane w szpitalu po narodzinach. W CM Golden Care we Wrocławiu USG główki oraz kręgosłupa u niemowląt wykonujemy aparatem USG klasy premium o wysokiej rozdzielczości, z zastosowaniem specjalistycznych głowic do oceny układu nerwowego oraz mięśniowo-szkieletowego.


    Lekarze wykonujący USG kręgosłupa

Dr Tomasz Szczepański

lekarz z wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce USG dzieci i dorosłych, współpracuje z uznanymi wrocławskimi specjalistami neurologii dziecięcej, uczestnik specjalistycznych szkoleń i warsztatów z zakresu ultrasonografii pediatrycznej, w tym w prestiżowej Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii oraz Wielkopolskiej Szkole Diagnostyki Obrazowej. 

 

    Inne badania oraz lekarze dla niemowląt 

Neurolog dziecięcy >>>

Gastrolog dziecięcy >>>

Alergolog dziecięcy >>> 

USG bioderek >>> 

Pakiet: USG przezciemiączkowe + USG bioderek >>> 

 

    Opłata za badanie USG kręgosłupa

Opłatę prosimy wnosić dopiero po zarezerwowaniu terminu badania - telefonicznym lub poprzez system eRezerwacji. 

Płatność online

Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.