• Badania diagnostyczne
  • Ubezpieczenia medyczne
  • Densytometria R.E.M.S.
  • Badania laboratoryjne
  • Usuwanie znamion skórnych
  • Lekarze
  • Leczenie żylaków
  • Usg we Wrocławiu

USG we Wrocławiu

Golden Care | USG powłok brzucha

USG powłok brzucha, pachwin i przepuklin

USG powłok jamy brzusznej i przepuklin we Wrocławiu prywatnie lub w ramach opieki PZU, Allianz, Saltus, Compensa wykonają Państwo w specjalistycznej pracowni USG w CM Golden Care we Wrocławiu.

 

SPECJALISTYCZNA PRACOWNIA USG UKŁADU MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWEGO 

 

    Zawartość strony

1. Powłoki jamy brzusznej i przepukliny

2. Struktury oceniane w USG powłok brzusznych i pachwin 

3. Przygotowanie do USG powłok jamy brzusznej i pachwin

4. USG tkanek miękkich 

5. Lekarze wykonujący USG powłok jamy brzusznej, pachwin, tkanek miękkich 

6. Galeria obrazów USG powłok jamy brzusznej, pachwin, tkanek miękkich 

 

    Powłoki jamy brzusznej i przepukliny

Powłoki jamy brzusznej to skomplikowana struktura skóry, tkanki podskórnej, powięzi, mięśni, rozcięgien, więzadeł, otrzewnej i naczyń krwionośnych. Zadaniem powłok brzucha jest ochrona narządów jamy brzusznej i miednicy, a także stabilizacja kręgosłupa oraz ruchy tułowia. W swojej anatomicznej budowie, powłoki brzuszne mają szczególne miejsca o zmniejszonej odporności, w których w sprzyjających warunkach powstawać mogą przepukliny, czyli uwypuklenia wewnętrznej zawartości jamy brzusznej, jak np. otrzewnej, sieci większej, wewnątrzbrzusznej tkanki tłuszczowej, jelit. Powstawaniu przepuklin sprzyjają stany przebiegające ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzbrzusznym (np. ciąża, otyłość, ciężka fizyczna praca, uprawianie niektórych dyscyplin sportu) oraz stany z osłabieniem warstw powłok (np. siedzący tryb życia, otyłość, operacje brzuszne).

Przykłady przepuklin: przepuklina w kresie białej, pępkowa, w bliźnie pooperacyjnej, pachwinowa skośna, pachwinowa prosta, udowa, w linii półksiężycowatej.

 

Kanał pachwinowy to szczególna struktura przebiegająca skośnie przez powłoki jamy brzusznej w okolicy pachwiny. To kanał, w którym do i z worka mosznowego biegną powrózek nasienny, splot żylny i tętnice. W kanale pachwinowym lokalizować mogą się przepukliny, ale także niezstąpione jądra. 

 

    Struktury oceniane w USG powłok brzusznych

USG powłok brzusznych nie jest tym samym, co USG jamy brzusznej. W USG powłok ocenia się biernie oraz w próbach czynnościowych typowe miejsca przepuklinowe (o osłabionym oporze), grubość i strukturę mięśni brzucha, tkankę podskórną, kanał pachwinowy, pachwinowe węzły chłonne, spojenie łonowe. W przypadku obecności przepukliny ocenia się jej wrota, zawartość i odprowadzalność. U dzieci częstym wskazaniem do badania USG pachwin jest poszukiwanie niezstąpionych jąderek. Z kolei u sportowców wskazaniami do badania USG powłok jamy brzusznej i pachwin są urazy oraz naciągnięcia struktur mięśniowo-ścięgnistych.

 

    Przygotowanie do USG powłok i pachwin 

Do badania USG samych powłok jamy brzusznej nie trzeba być na czczo, jednakże zalecamy, aby przed badaniem nie spożywać ciężkich posiłków. Jeśli badanie powłok ma być połączone z oceną USG narządów jamy brzusznej prosimy zgłosić się na czczo. Szczegóły przygotowania znajdą Państwo tutaj.

 

    USG tkanek miękkich

Najczęstsze wskazania do USG powłok jamy brzusznej obejmują podejrzenie obecności przepukliny oraz rozejścia kresy białej u kobiet po ciąży. Poza tym wskazaniem do wykonania USG powłok i tkanek miękkich są różnego rodzaju, wyczuwalne pod skórą guzki. Badanie USG pozwala na różnicowanie takich zmian, których przykładami są m.in. powiększone węzły chłonne, tłuszczaki, włókniaki, torbiele, gangliony, wysięki do kaletek, ropnie, krwiaki, mięsaki. 

 

    Lekarze wykonujący USG powłok jamy brzusznej,   pachwin, tkanek miękkich 

Dr Tomasz Szczepański >>> 

specjalista chorób wewnętrznych z wieloletnim stażem klinicznym i ultrasonograficznym w Polsce oraz zagranicą (Niemcy, Austria, Włochy, Wielka Brytania). Wykonuje badania USG u dzieci i dorosłych. Uczestnik licznych specjalistycznych szkoleń i warsztatów ultrasonograficznych, w tym z zakresu USG układu mięśniowo-szkieletoweg (np. International MSK Ultrasound Course we Wiedniu) oraz ultrasonografii u sportowców. 

 

    Galeria obrazów USG powłok jamy brzusznej, pachwin, tkanek miękkich >>> 

W niniejszej galerii zapoznają się Państwo z przykładowymi prawidłowymi i chorobowymi obrazami badań USG powłok brzucha oraz pachwin. Przykłady pochodzą ze zbioru zdjęciowego materiału klinicznego pracowni ultrasonograficznej Centrum Medycznego Golden Care we Wrocławiu. 

Płatność online

Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.