• Lekarze
  • Usg we Wrocławiu
  • Leczenie żylaków
  • Densytometria R.E.M.S.
  • Ubezpieczenia medyczne
  • Usuwanie znamion skórnych
  • Badania diagnostyczne
  • Badania laboratoryjne

USG we Wrocławiu

Golden Care | USG przezciemiączkowe

USG przezciemiączkowe Wrocław

USG główki niemowlęcia, tj. przezciemiączkowe we Wrocławiu prywatnie lub w ramach opieki PZU, Allianz, Saltus, Compensa wykonają Państwo w pracowni USG w CM Golden Care we Wrocławiu.

 

SPECJALISTYCZNA PRACOWNIA USG ZAPRASZA

 

    Zawartość strony

1. Wskazania do badania USG główki niemowlęcia

2. Co ocenia się w USG przezciemiączkowym ? 

3. Przygotowanie i przebieg USG przezciemiączkowego 

4. Lekarze wykonujacy USG przezciemiączkowe 

5. Galeria obrazów USG przezciemiączkowego 

6. Inne badania oraz lekarze dla niemowląt 

 

    Wskazania do badania USG główki niemowlęcia 

USG główki to podstawowa metoda obrazowania mózgu i struktur okołomózgowych u niemowląt. Badanie jest bezbolesne, a w porównaniu do tomografii komputerowej nieszkodliwe. Jego wykonanie jest możliwe aż do momentu zarośnięcia ciemiączka, czyli chrzęstnej struktury pokrywy czaszki dziecka. USG przezciemiączkowe zwykle zalecane jest przez neonatologa, pediatrę lub neurologa dziecięcego w celu oceny mózgu wcześniaków, dzieci z małą masą urodzeniową, dzieci po epizodzie niedotlenienia lub krwawienia wewnątrzczaszkowego w trakcie porodu lub okresu noworodkowego, a także w przypadku podejrzenia wady układu nerwowego, np. wodogłowia.

 

    Co ocenia się w USG przezciemiączkowym ? 

W USG główki dziecka oceniane są struktury wewnątrzczaszkowe, tj. mózg z jego układem komór wewnętrznych, sploty naczyniówkowe, istota biała mózgu i obszary jąder podstawy mózgu, morfologia zakrętów i bruzd mózgowia, przestrzeń przymózgowa, a w trybach dopplerowskich wybrane naczynia tętnicze i żylne mózgu, w tym zatoki żylne. W opisie wyniku badania podawane są również wskaźniki komorowe oraz wymiary wybranych struktur. 


    Przygotowanie i przebieg USG przezciemiączkowego

Przed badaniem USG główki zaleca się nakarmienie niemowlęcia, co uspokoi i odpręży dziecko, a przez to ułatwi przeprowadzenie badania. Rodziców prosimy o zabranie smoczka, pieluszki i kocyka, a także unikanie nadmiernego pobudzenia dziecka podczas badania. Pamiętajmy, że do badania USG przezciemiączkowego należy zapewnić dobry dostęp do główki niemowlęcia. 

 

W celu optymalnej interpretacji badania należy zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań USG główki, w szczególności, jeśli było ono wykonywane po narodzinach w szpitalu. W CM Golden Care we Wrocławiu USG główki niemowląt wykonujemy aparatem USG klasy premium o wysokiej rozdzielczości, z zastosowaniem różnych głowic oraz trybów dopplerowskich do oceny naczyń wewnątrzmózgowych.


    Lekarze wykonujący USG przezciemiączkowe 

Dr Tomasz Szczepański  

klinicysta z wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce USG dzieci i dorosłych, uczestnik specjalistycznych szkoleń i warsztatów z zakresu ultrasonografii pediatrycznej w Polsce i we Włoszech, w tym w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii, Wielkopolskiej Szkole Diagnostyki Obrazowej, International Neonatal Ultrasound Course we Florencji. 

 

    Galeria obrazów USG przezciemiączkowego >>> 

W niniejszej galerii zapoznają się Państwo z przykładowymi prawidłowymi i patologicznymi obrazami badań USG przezciemiączkowego główki niemowląt. Zbiór zdjęć pochodzi z pracowni ultrasonograficznej Centrum Medycznego Golden Care we Wrocławiu.  

 

    Inne badania oraz lekarze dla niemowląt 

Endokrynolog dziecięcy >>>

Neurolog dziecięcy >>>

Gastrolog dziecięcy >>> 

Alergolog dziecięcy >>>

Nefrolog dziecięcy >>> 

USG bioderek i poradnia preluksacyjna >>> 

Pakiet USG przezciemiączkowe + USG bioderek >>> 

Płatność online

Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.