• Usg we Wrocławiu
  • Badania diagnostyczne
  • Lekarze
  • Badania laboratoryjne
  • Leczenie żylaków
  • Usuwanie znamion skórnych
  • Densytometria R.E.M.S.
  • Ubezpieczenia medyczne

USG we Wrocławiu

Golden Care | USG stawu kolanowego

USG kolana Wrocław

Badania USG narządu ruchu wykonywane w CM Golden Care we Wrocławiu obejmują USG stawu kolanowego, USG stawu skokowego i stopy, USG ścięgna Achillesa i mięśni kończyn dolnych, USG pachwiny, tkanki podskórnej, USG nadgarstka oraz dłoni. Badania USG wykonujemy prywatnie lub w ramach abonamentów medycznych PZU, Allianz, Saltus, Compensa.

 

SPECJALISTYCZNA PRACOWNIA USG ZAPRASZA


   Zawartość strony

1. Wskazania do USG stawu kolanowego  

2. Wskazania do USG ścięgna Achillesa 

3. Wskazania do USG stawu skokowego i stopy  

4. Przygotowanie i przebieg USG  

5. Lekarze wykonujący USG stawów  

6. Galeria obrazów USG stawów i układu mięśniowo-szkieletowego 

 

    Wskazania do badania USG stawu kolanowego

USG stawu kolanowego jest jednym z badań pomocniczych przy ocenie stawu. Inne metody obrazowania kolan to RTG oraz rezonans magnetyczny MRI. Każde z wymienionych badań ma swoje zalety i wady.

 

Zaletami USG stawu są niski koszt i szybki dostęp do badania; możliwość dokładnej oceny struktur powierzchownych jak więzadła poboczne, mięśnie, ścięgna i przyczepy, zachyłki stawu kolanowego, tkanki okołostawowe, powierzchnie kostne, a w ograniczonym zakresie chrząstka stawowa, łąkotki, maziówka. Największą przewagą badania USG stawu nad badaniem MRI jest możliwość wykonania badania dynamicznego kolana, a także nakłucia stawu pod kontrolą USG przy wysięku. Technologia USG wysokiej rozdzielczości, którą dysponuje pracownia Golden Care we Wrocławiu, umożliwia również ocenę mikrostruktury mięśni, ścięgien i więzadeł stawowych, co przydatne jest w diagnostyce mikronaderwań i urazów powstających podczas uprawiania sportu. 

 

Badanie rezonansem magnetyczym MRI ma przewagę w zakresie obrazowania struktur położonych głęboko w kolanie takich jak więzadła krzyżowe, łąkotki, wnętrza kości.

 

    Wskazania do badania USG ścięgna Achillesa

USG ścięgna Achillesa, jego mięśni oraz struktur sąsiadujących to podstawowe badanie wykonywane przy urazach sportowych, przeciążeniach, a także przy zapaleniu ścięgna. Technologia USG pozwala na  bardzo dokładne obrazowanie struktur ścięgna Achillesa.

 

   Wskazania do badania USG stawu skokowego i stopy

USG stawu skokowego i USG stopy wykonywane są przy szeregu wskazań. Po pierwsze przy wskazaniach sportowo-urazowych, takich jak skręcenia, stłuczenia, przeciążenia; z kolei wskazania reumatologiczne obejmują ocenę zapaleń tkanek miękkich stopy, diagnostykę guzków na stopie czy dny moczanowej. 

 

    Przygotowanie i przebieg USG narządu ruchu 

Do USG stawu kolanowego, USG stopy lub innej części układu ruchu nie jest konieczne żadne specjalne przygotowanie. Zalecamy jednakże nałożenie odzieży, która nie będzie utrudniać dostępu do badaniej okolicy i nie będzie krępować ruchu badanego stawu, mięśnia, czy ścięgna. W przypadku posiadania, prosimy również o zabranie ze sobą poprzednich wyników badań w celu porównania i możliwie optymalnej interpretacji bieżącego USG kolana. 

 

W pracowni USG Golden Care we Wrocławiu stawy, ścięgna i mięśnie badamy aparatem USG wyposażonym w sondę o wysokiej rozdzielczości, z zastosowaniem specjalnych trybów do badania układu mięśniowo-szkieletowego oraz czułych trybów dopplerowskich pomocnych w diagnozowaniu zapalenia błony maziowej stawu i tkanek miękkich. 


    Lekarze wykonujący USG

Dr Tomasz Szczepański  

specjalista chorób wewnętrznych, ultrasonografista z wieloletnim stażem klinicznym w Polsce i zagranicą; uczestnik szkoleń i kongresów z zakresu USG układu ruchu, w tym w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii; International Radiological Symposium Sport & Arthritis w 2014 r.; Interdisciplinary MSK Ultrasound Course we Wiedniu w 2017 r.

 

Dr Wiktor Urbański

specjalista ortopedii i traumatoloigii, lekarz z rozległym doświadczeniem zdobytym w Polsce i placówkach w Wielkiej Brytanii. Wykonuje USG narządu ruchu, w tym badania bioderek u dzieci. 


    Galeria USG układu mięśniowo-szkieletowego >>>

W niniejszej galerii zapoznają się Państwo z przykładowymi prawidłowymi i chorobowymi obrazami z badań USG stawu kolanowego i układu ruchu. Zbiór zdjęć pochodzi z pracowni USG Centrum Medycznego Golden Care we Wrocławiu. 

Płatność online

Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.