Biopsja tarczycy

BEZPIECZEŃSTWO BIOPSJI TARCZYCY


W Klinice Golden Care zabieg biopsji tarczycy wykonujemy od 2011 r., a wskaźnik powikłań od tego czasu utrzymuje się na poziomie 0%Badanie przeprowadzane jest  w specjalistycznej pracowni po wstępnej ocenie guzka tarczycy, kwalifikacji i po odpowiednim przygotowaniu pacjenta, wykonuje je specjalista z ponad 20-letnim doświadczeniem klinicznym Pan dr Tomasz Szczepański. 

WIĘCEJ O BIOPSJI TARCZYCY


    CZYM JEST BIOPSJA TARCZYCY?  

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy (BAC) polega na pobraniu przy pomocy cienkiej igły próbki komórek tarczycy z guzka lub ze zmiany zakwalifikowanej przez lekarza do biopsji. 

    KWALIFIKACJA DO BIOPSJI TARCZYCY 

Przed przystąpieniem do biopsji niezwykle ważna jest skrupulatna kwalifikacja oraz wybór guzka do biopsji. Kwalifikację przeprowadza lekarz w oparciu o wynik badania sonograficznego tarczycy, tj. na podstawie charakterystyki guzka w badaniu USG w skali TIRADS oraz na podstawie wywiadu medycznego. Na wizytę kwalifikującą należy przynieść ze sobą wyniki poprzednich badań USG oraz biopsji.

    PRZYGOTOWANIE DO BIOPSJI

Przystępując do biopsji niezbędne jest upewnienie się, że choroby, które mogłyby potencjalnie mieć negatywny wpływ na przebieg zabiegu lub stan Pacjenta są wyrównane. W związku z tym, a także w celu odpowiedniej interpretacji biopsji przez patologa, na kilka dni przed badaniem prosimy o wykonanie badań laboratoryjnych takich jak TSH, fT4, anty-TPO, morfologia, INR, APTT, a także badania EKG. Badania można wykonać na miejscu w Klinice Golden Care lub dostarczyć je wcześniej do przychodni w celu oceny przez lekarza. 

    PRZEBIEG BIOPSJI TARCZYCY

Podczas procedury Pacjent leży na leżance na plecach z odsłoniętą szyją. Po identyfikacji w USG guzka tarczycy i po dezynfekcji skóry przeprowadza się pod kontrolą USG właściwe nakłucie przy pomocy cienkiej igły. Podczas nakłucia nie należy się poruszać, rozmawiać ani przełykać śliny. Pobranie próbki jest praktycznie bezbolesne i nie wymaga znieczulenia. Ze względów bezpieczeństwa po zakończeniu biopsji Pacjent pozostaje przez około godzinę w przychodni na obserwacji.

Uzyskane próbki komórek tarczycy umieszczane są na szkiełku mikroskopowym, a po utrwaleniu specjalnym preparatem przekazywane do laboratorium patomorfologicznego. W pracowni biopsji w Klinice Golden Care we Wrocławiu możliwe jest również opróźnienie torbieli tarczycy, a dzięki wyposażeniu pracowni w wirówkę odwirowanie pobranego płynu w celu separacji cytologicznej. 

    WYNIK Z BIOPSJI TARCZYCY

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy polega na pobraniu próbki komórek z gruczołu i z tego powodu w laboratorium dokonuje się analizy cytologicznej z guzka, tj. grupy komórek, a nie jego całościowej struktury histologiczną. Z tego powodu wynik cytologiczny podawany jest w skali prawdopodobieństwa złośliwości, czyli w skali Bethesda. Na podstawie otrzymanego wyniku biopsji cienkoigłowej tarczycy lekarz może zalecić regularną obserwację tarczycy, powtórkę biopsji tarczycy w określonym terminie albo usunięcie całej lub części gruczołu. 

    WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Przybywając do Kliniki Golden Care we Wrocławiu na biopsję tarczycy proszę ubrać luźną odzież, która nie będzie nachodzić na szyję. Nie należy zakładać na szyję biżuterii. W dniu badania proszę nie przyjmować obfitych posiłków. Jeśli jesteście Państwo uczuleni na jakąś substancję lub stwierdzono w przeszłości u Państwa skazę krwotoczną, proszę o tym poinformować wcześniej lekarza. 

    USG TARCZYCY >

Specjalistyczna pracownia ultrasonograficzna Golden Care we Wrocławiu umożliwi Państwu wykonanie badania USG tarczycy. Badanie wykonywane jest przez lekarza specjalistę dr Tomasza Szczepańskiego, z użyciem głowicy ultrasonograficznej wysokiej rozdzielczości oraz zaawansowanymi trybami pracy adresowanymi do oceny guzków (Doppler, elastografia, B-flow). 


W przypadku potrzeby dogłębnych i specjalistycznych badań stanu zdrowia zapraszamy również do Kliniki Golden Care przy Bulwarze Dedala 9 we Wrocławiu na kompleksowe i sprawne przeglądy medyczne, które trwają u nas średnio 3h. Służymy pomocą!


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli potrzebują Państwo wykonać biopsję tarczycy, zarejestrować się na badanie USG guzków tarczycy lub na konsultację endokrynologiczną prosimy napisać do nas.