Biopsja tarczycy

WIĘCEJ O BIOPSJI TARCZYCY


    CZYM JEST BIOPSJA TARCZYCY?  
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy (BAC) polega na pobraniu przy pomocy cienkiej igły próbki komórek z guzka tarczycy, zwanego w profesjonalnym języku medycznym zmianą ogniskową, albo z innej zmiany zakwalifikowanej przez lekarza do biopsji. Biopsja cienkoigłowa jest badaniem cytologicznym, nie histopatologicznym.

    KWALIFIKACJA DO BIOPSJI TARCZYCY 
Przed przystąpieniem do biopsji niezwykle ważna jest skrupulatna kwalifikacja oraz wybór guzka do biopsji. Kwalifikację przeprowadza lekarz w oparciu o wynik badania USG, tj. na podstawie sonograficznej charakterystyki guzka tarczycy określanej w skali TIRADS oraz na podstawie wywiadu medycznego. Na wizytę kwalifikującą należy przynieść ze sobą wyniki poprzednich badań USG oraz biopsji.

    PRZYGOTOWANIE DO BIOPSJI
Przystępując do biopsji niezbędne jest upewnienie się, że choroby, które mogłyby potencjalnie mieć negatywny wpływ na przebieg zabiegu lub stan Pacjenta są wyrównane. W związku z tym, a także w celu odpowiedniej interpretacji biopsji przez patologa, na kilka dni przed badaniem prosimy o wykonanie badań laboratoryjnych takich jak TSH, fT4, anty-TPO, morfologia, INR, APTT, a także badania EKG. Badania można wykonać na miejscu w Klinice Golden Care lub dostarczyć je wcześniej do przychodni w celu oceny przez lekarza. 

    PRZEBIEG BIOPSJI TARCZYCY
Podczas procedury Pacjent leży na leżance na plecach z odsłoniętą szyją. Po identyfikacji w USG guzka tarczycy i po dezynfekcji skóry przeprowadza się pod kontrolą USG właściwe nakłucie przy pomocy cienkiej igły. Podczas nakłucia nie należy się poruszać, rozmawiać ani przełykać śliny. Pobranie próbki jest minimalnie bolesne i nie wymaga znieczulenia. Ze względów bezpieczeństwa po zakończeniu biopsji Pacjent pozostaje przez około godzinę w przychodni na obserwacji.

Uzyskane próbki komórek tarczycy umieszczane są na szkiełku mikroskopowym, a po utrwaleniu specjalnym preparatem przekazywane do laboratorium patomorfologicznego. W pracowni biopsji w Klinice Golden Care we Wrocławiu możliwe jest również opróźnienie torbieli tarczycy, a dzięki wyposażeniu pracowni w wirówkę odwirowanie pobranego płynu w celu separacji cytologicznej. 

    WYNIK Z BIOPSJI TARCZYCY
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy polega na pobraniu próbki komórek z gruczołu i z tego powodu w laboratorium dokonuje się analizy cytologicznej z guzka, tj. grupy komórek, a nie jego całościowej struktury histologicznej. Z tego powodu wynik cytologiczny podawany jest w skali prawdopodobieństwa złośliwości, czyli w skali Bethesda. Na podstawie otrzymanego wyniku biopsji cienkoigłowej tarczycy lekarz może zalecić regularną obserwację tarczycy, powtórkę biopsji tarczycy w określonym terminie albo usunięcie całego lub części gruczołu. 

    WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE
Przybywając do Kliniki Golden Care we Wrocławiu na biopsję tarczycy proszę ubrać luźną odzież, która nie będzie nachodzić na szyję. Nie należy zakładać na szyję biżuterii. W dniu badania proszę nie przyjmować obfitych posiłków. Jeśli jesteście Państwo uczuleni na jakąś substancję lub stwierdzono w przeszłości u Państwa skazę krwotoczną, proszę o tym poinformować wcześniej lekarza. 

    USG TARCZYCY >
Specjalistyczna pracownia ultrasonograficzna Golden Care we Wrocławiu umożliwi Państwu wykonanie badania USG tarczycy. Badanie wykonywane jest przy użyciu najbardziej zaawansowanego aparatu USG (stan na 2022 r.) z użyciem głowicy ultrasonograficznej wysokiej rozdzielczości oraz zaawansowanych trybów pracy adresowanych do oceny guzków tarczycy (Doppler, elastografia, B/MV-flow). 

WYKONUJĄCY BIOPSJĘ TARCZYCY


Dr Tomasz Szczepański >
specjalista chorób wewnętrznych, jeden z najbardziej doświadczonych sonografistów w Polsce, lekarz z ponad 20-letnim stażem klinicznym w Polsce i zagranicą (Wielka Brytania, Niemcy, Austria, Włochy), wykonał ponad 25.000 badań USG. Zajmuje się ultrasonografią zabiegową, w tym tarczycy. 

BEZPIECZEŃSTWO BIOPSJI W GOLDEN CARE


✅ Skrupulatna i dokładna kwalifikacja do biopsji tarczycy na podstawie obiektywnych danych zebranych w badaniu na najbardziej zaawansowanym aparacie USG (stan na 2022r.). 
✅ Doświadczony personel medyczny kwalifikujący i wykonujący biopsję.
✅ Doświadczenie organizacyjne Kliniki w biopsji tarczycy od 2011 r. 
✅ Od 2012 r. biopsje tarczycy przeprowadzamy dla Pacjentów towarzystw ubezpieczeniowych, w tym PZU, Allianz, Compensa. 

✅ Wielopoziomowa minimalizacja ryzyka okołozabiegowej infekcji .
✅ Od momentu rozpoczęcia przeprowadzania zabiegów biopsji tarczycy w Opiece Medycznej Golden Care 0% powikłań.
✅ Pozabiegowa obserwacja Pacjenta wraz z kontrolnym badaniem USG w celu zapewnienia bezpiecznego wypisu pacjenta do domu.
✅ Badania cytologiczne z biopsji tarczycy dla Golden Care wykonuje renomowana pracownia Cytopath.
✅ Pobyt w komfortowej Klinice, darmowy dostęp do Wi-Fi oraz prasy. 
✅ Łatwy dojazd z każdego miejsca Wrocławia i Dolnego Śląska. Sąsiedztwo obwodnicy śródmiejskiej i autostrady A8.
✅ Parking dedykowany przy samej Klinice.


W przypadku potrzeby dogłębnych i specjalistycznych badań stanu zdrowia zapraszamy również do Kliniki Golden Care przy Bulwarze Dedala 9 we Wrocławiu na kompleksowe i sprawne przeglądy medyczne, które trwają u nas średnio 3h. Służymy pomocą!


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli potrzebują Państwo wykonać biopsję tarczycy, zarejestrować się na badanie USG guzków tarczycy lub na konsultację endokrynologiczną prosimy napisać do nas.