Ból kolana, obrzęk kolana

    Definicja i przyczyny

Kolano to największy staw ciała ludzkiego oraz jeden z bardziej skomplikowanych w budowie. Łączy kość udową z kością piszczelową. W jego skład wchodzi również rzepka, a w jego pobliżu leży nasada bliższa kości strzałkowej. Staw kolanowy jest stabilizowany licznymi więzadłami, w jego okolicy leży duża liczba ścięgien okolicznych mięśni oraz kaletek maziowych, a wewnątrz stawu dwie amortyzujące struktury chrzęstne - łąkotki.

 

Bóle i obrzęki stawu kolanowego mogą być wywołane różnorodnymi stanami chorobowymi:

1/ Chondromalacja chrząstki szklistej powierzchni stawowych, np. rzepki, kości udowej. Diagnozowana w MRI i w USG.

2/ Zwyrodnienie stawu kolanowego, czyli gonartroza. Schorzenie głównie osób starszych spowodowane zużywaniem się wraz z wiekiem pod wpływem wykonywanej pracy struktur stawowych, np. chrząstki, oraz tworzeniem wyrośli kostnych utrudniających ruch stawu. Diagnozowane w RTG, MRI, USG. 

3/ Wysięki w stawie. Mogą być wywołane różnymi czynnikami, np zwyrodnieniem, skręceniem, przeciążeniem, zapaleniem. Diagnozowane przede wszystkim w USG. 

4/ Uszkodzenie łąkotki występuje głównie w przypadku skręceń i urazów kolana. Diagnozowane w MRI i USG. 

5/ Uszkodzenie / pęknięcie więzadła krzyżowego przedniego (ACL, jedno z więzadeł leżące wewnątrz stawu). Najczęściej do jego uszkodzenia dochodzi przy ruchach skrętnych z przeciążeniem, np. na nartach. Przy pęknięciu ACL występuje niestabilność kolana pod postacią przesuwania się piszczeli do przodu. Diagnozowane w MRI i pomocniczo w USG. 

6/ Uszkodzenie / pęknięcie więzadła krzyżowego tylnego (PCL). Do jego uszkodzenia może dochodzić w wypadkach komunikacyjnych przy uderzeniach podudziem w deską rozdzielczą samochodu. Diagnozowane w MRI i pomocniczo w USG. 

7/ Uszkodzenie więzadeł pobocznych kolana - przyśrodkowego i bocznego. Do ich uszkodzeń dochodzi np. przy uderzeniach bocznych. Diagnozowane przede wszystkim w USG. 

8/ Podwichnięcie rzepki. Sprzyja mu wysokie ustawienie rzepki, które można zdiagnozować w badaniu USG.

9/ Uszkodzenie ścięgna mięśnia czworogłowego uda i więzadła rzepki. Najczęściej spotykane u lekkoatletów, skoczków, piłkarzy, itp. Zaliczamy tu takie jednostki chorobowe jak choroba Osgood-Schlatter, kolano skoczka. Diagnozowane w USG. 

10/ Zapalenie kaletek sąsiadujących ze stawem skokowym. Zapalenie kaletki przedrzepkowej najczęściej spotykane jest u osób pracujących na kolanach, np kafelkarzy. Diagnozowane w USG. 

11/ Torbiel Bakera, czyli nadmierne gromadzenie płynu / wysięku w zachyłku stawu kolanowego w okolicy dołu podkolanowego. Pojawia się w różnrodnych zapaleniach stawu. Diagnozowane w USG. 

12/ Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego. Choroba autoimmunologiczna. Dotyczy zarówno samego stawu, jak i struktur okołostawowych. Nieleczona prowadzi do trwałego uszkodzenia stawu. 

13/ Dna moczanowa, czyli choroba z grupy krystalopatii. Krystalizujący w płynie stawowym kwas moczowy powoduje bolesne zapalenie i obrzek stawu. Rzadszą krystalopatią jest pseudo-dna wywołana gromadzeniem się w stawie pirofosforanu wapniowego. 

14/ Septyczne zapalenie stawu wywołane infekcją bakteryjną w stawie. Bakterie do stawu mogą dostać się bezpośrednio poprzez mikrouraz albo pośrednio z krwią z innego zainfekowanego w organizmie miejsca, np. z zatok przynosowych, z chorego zęba. 

15/ Odczynowe zapalenie stawu w przebiegu chorób zapalnych w innych partiach organizmu, np. w zapaleniu jelit, dróg oddechowych, dróg moczowych. 

 

    Przykłady badań

* Badania laboratoryjne: morfologia, rozmaz, OB, CRP, ANA-screen, czynnik reumatoidalny, przeciwciała anty-CCP, wymazy w kierunku Chlamydia z dróg oddechowych i moczowych, kwas moczowy, badanie ogólne moczu, badanie ogólne oraz posiew płynu stawowego (punkcja stawu). 

* Badanie obrazowe: USG stawu kolanowego, rezonans magnetyczny stawu kolanowego, artroskopia


    Postępowanie i leczenie

jest uzależnione od konkretnego schorzenia stawu. Przykładowo w chorobie zwyrodnieniowej stosuje się leki przeciwbólowe, dostawowe podawanie suplementów płynu stawowego, chirurgiczną wymianę stawu na implant. W reumatoidalnym zapaleniu stawu stosuje się specjalistyczne leczenie lekami z grupy DMARD i z grupy leków biologicznych. W septycznych zapaleniach stawów stosuje się antybiotykoterapię. W uszkodzeniach więzadłowych stosuje się fizykoterapię i leczenie zabiegowe. 


    Lekarze

Ortopeda >>> 

Ultrasonografia >>> 

 

 

Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.