Test na nietolerancję laktozy

WIĘCEJ O NIETOLERANCJI LAKTOZY


    CZYM JEST TEST NA NIETOLERANCJĘ
Test oddechowy na nietolerancję laktozy to badanie czynnościowe oceniające tolerancję układu pokarmowego na główny cukier znajdujący się w produktach pochodzenia mlecznego, czyli laktozę. Nietolerancja laktozy wywołująca np. dyskomfort w brzuchu i wzdęcia jelit, to jedno z częstszych schorzeń układu pokarmowego.

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG TESTU
Test tolerancji laktozy wykonywany jest od poniedziałku do środy w godzinach porannych. Niezbędna jest wcześniejsza rejestracja. Badanie polega na seryjnych pobraniach wydychanego powietrza do specjalnego urządzenia po spożyciu roztworu laktozy, który Pacjent otrzymuje w przychodni. Badanie wymaga ok. 3 godzinnego pobytu w placówce. 

Zgłaszając się na test należy zwrócić uwagę, aby od zakończenia przyjmowania antybiotyków upłynęło co najmniej 4 tygodnie, a od zakończenia przyjmowania środków przeczyszczających, zwłaszcza laktulozy, co najmniej 3 dni. W dniu przeprowadzania testu nie należy przyjmować preparatów witaminowych. 

Na 12 godzin przed rozpoczęciem testu tolerancji laktozy należy powstrzymać się do palenia papierosów oraz żucia gumy. W dniu przeprowadzania testu należy być na czczo - co najmniej 12 godzin przed oraz podczas trwania badania nie należy niczego jeść; nie wolno również pić słodkich napojów, w tym także żadnych napojów typu „light”. 

Trzy dni przed testem nie należy spożywać pokarmów zawierających dużo błonnika, poza tym potraw wzdymających (np. fasoli, kapusty czy porów). Nie należy także spożywać pokarmów zwierających sorbitol i inne substancje zastępujących cukier (produkty dla diabetyków), ani też takich owoców jak gruszki, jabłka, wiśnie, śliwki, brzoskwinie, daktyle, owoce pestkowe jak mirabelki, morele, nektaryny oraz soków owocowych wyprodukowanych z tych owoców. 

W dniu przeprowadzania testu z rana, bedąc jeszcze w domu, należy wypić 1 szklankę ciepłej wody. Po rozpoczęciu testu jest możliwe przyjmowanie umiarkowanej ilości płynu (woda mineralna, niesłodzona herbata).

W dniu przeprowadzania testu nie wolno używać żadnych preparatów do mocowania protez zębowych. Mycie zębów przed przeprowadzeniem testu jest dozwolone.

DIAGNOSTYKA GASTROENTEROLOIGICZNA


Oprócz testów oddechowych na nietolerancję laktozy w Klinice Golden Care przy Bulwarze Dedala we Wrocławiu wykonać można kompleksowe konsultacje oraz szerokie spektrum badań z zakresu gastroenterologii w tym gastroskopię, kolonoskopię, badanie USG jamy brzusznej, USG jelit, Doppler układu wrotnego, a także specjalistyczne badania laboratoryjne. 


Kompleksową diagnostykę w Opiece Medycznej Golden Care ® realizowali Michał Milowicz, Agnieszka Kaczorowska, Robert Gonera, Mariusz Węgłowski, Damian Janikowski, a także Rodziny uznanych wrocławskich lekarzy, z czego jesteśmy szczególnie dumni.


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas jeśli potrzebujesz zarejestrować się na oddechowy test na nietolerancję laktozy, wymagasz kompleksowej diagnostyki dolegliwości brzusznych lub pomocy gastrologa. Służymy pomocą!