• Densytometria R.E.M.S.
  • Usuwanie znamion skórnych
  • Lekarze
  • Leczenie żylaków
  • Usg we Wrocławiu
  • Badania diagnostyczne
  • Ubezpieczenia medyczne
  • Badania laboratoryjne

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny Wrocław

Zabiegi drenażu limfatycznego we Wrocławiu wykonają Państwo w Centrum Medycznym Golden Care przy ul. Kukuczki 5.

    Układ limfatyczny 

Układ limfatyczny (układ chłonny) zbudowany jest z naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych. Naczynia limfatyczne zbierają płyn tkankowy (np. z obszaru kończyn) i odprowadzają go w kierunku dużych naczyń żylnych w klatce piersiowej, aby finalnie trafił on do krążącej krwi.

Płyn tkankowy zbiera się w wyniku fizjologicznego przesączania z krwi do tkanek na poziomie drobnych naczyń włosowatych. Największe fizjologiczne przesiękanie w naczyniach występuje w narządach nisko położonych, tj. stopy i podudzia, a wynika z podstawowych zasad fizyki. W niektórych stanach chorobowych może dochodzić do bewzględnego lub względnego podwyższenia ciśnienia w drobnych naczyniach włosowatych, a przez to do nasilenia przesiękania płynu do tkanek i tworzenia obrzęków. Przykładami takich schorzeń są niewydolność żylna, stan po usunięciu węzłów chłonnych położonych w przebiegu głównych naczyń limfatycznych, niski poziom białka we krwi u osób niedożywionych.

Węzły chłonne to część układu limfatycznego i immunologicznego, a umiejscowione są w przebiegu naczyń limfatycznych w całym organizmie. 


    Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny polega na zastosowaniu zewnętrznej, sekwencyjnej kompresji lub kontrolowanego ciśnienia w celu przesunięcia płynu tkankowego w naczyniach chłonnych w pożądanym kierunku dogłowowym i wtórnie do zmniejszenia obrzęku. Drenaż limfatyczny można wykonywać manualnie bądź pneumatycznie (za pomocą specjalnych spodni lub rękawów pneumatycznych). W Centrum Medycznym Golden Care we Wrocławiu stosujemy pneumatyczny drenaż limfatyczny Lymphastim

 

    Zastosowanie drenażu limfatycznego

Zastosowanie drenażu limfatycznego jest szerokie i obejmuje przypadki obrzęków na tle niewydolności żylnej, po resekcji węzłów chłonnych w przebiegu leczenia onkologicznego, przewlekłych obrzęków limfatycznych, po intensywnym wysiłku fizycznym, stosuje się go także w przypadku uczucia "ciężkich nóg" u osób pracujących w pozycji stojącej i w wybranych schorzeniach ortopedycznych i tętniczych.

W celu optymalnej kwalifikacji przed zabiegiem drenażu limfatycznego zalecana jest konsultacja lekarska obejmująca badanie USG układu naczyniowego (żył i tętnic) kończyn >>>.

 

    Przebieg zabiegu drenażu limfatycznego

Po przeprowadzeniu kwalifikacji lekarskiej Pacjentowi dobiera się odpowiedni do jego schorzenia program kompresji. Na chore kończyny nakładane są rękawy bądź spodnie pneumatyczne, w których znajdują się liczne komory powietrzne. Podczas zabiegu komory te są sekwencyjnie napełniane do odpowiedniego ciśnienia i następnie opróżniane. Cały zabieg trwa od 30 do 60 minut. Ilosć powtórzeń zabiegów i częstość ich powtarzania dobierana jest indywidualnie dla danego Pacjenta i schorzenia. 

 

    Przedpłata za zabieg drenażu limfatycznego

Prosimy opłacić dopiero, gdy zostali Państwo zakwalifikowani do zabiegu przez lekarza Centrum Medycznego Golden Care.