Przygotowanie do badań

WIĘCEJ O PRZYGOTOWANIU DO BADAŃ


Poniżej znajdziesz specjalistyczne informacje o przygotowaniu do nastepujących badań medycznych:

    Badania laboratoryjne krwi,
    USG jamy brzusznej,
    Tomografia komputerowa,
    Gastroskopia, 
    Kolonoskopia, 
    Dobowa zbiórka moczu, 
    USG serca, 
    Testy alergologiczne,
    Rektoskopia.

BADANIA KRWI PRZYGOTOWANIE


W związku z faktem, że na wyniki wielu parametrów oznaczanych z krwi mają wpływ różnorodne czynniki (stany chorobowe, pora dnia, dieta, przyjmowane leki) do badania krwi należy się przygotować.

✅ Badania, które optymalnie powinny być pobierane rano: GH (Hormon wzrostu), PRL (Prolaktyna), ACTH (Hormon adrenokortykotropowy), Kortyzol, Aldosteron, FSH (Folikulotropina), LH (Luteotropina), Estriol, 17-OH-progesteron, Testosteron, DHEA, Hormony tarczycy (TSH, fT3, fT4), PTH (Parahormon), Erytropoetyna, Żelazo, Cynk, Miedź.

✅ Badania, które optymalnie powinny być pobierane na czczo: Hormony tarczycy (TSH, fT4, fT3), Cholesterol całkowity, Cholesterol HDL, Cholesterol LDL, Trójglicerydy, Glukoza, Test obciążenia glukozą (OGTT), Insulina, Peptyd C, Kortyzol, Żelazo, Kwas foliowy, Fosforany.

✅ Badania, które wymagają kilkudniowej diety ubogiej w tłuszcze i unikania „przejadania się”: Cholesterol całkowity, Cholesterol HDL, Cholesterol LDL, Trójglicerydy.

W wybranych przypadkach możliwe są odstępstwa od powyższych reguł, np. w przypadkach pilnych, na konkretne zalecenie lekarza lub podczas wykonywania prób czynnościowych.

✅ Porada zasadnicza: Jeśli na badania krwi zgłaszają się Państwo samodzielnie bez wstępnej konsultacji lekarskiej, w celu uniknięcia błędów przedlaboratoryjnych lub pomyłek interpretacyjnych, zalecamy zgłoszenie się na pobranie krwi w godzinach porannych lub wczesnych przedpołudniowych na czczo. Punkt pobrań w Centrum Medycznym Golden Care jest czynny w dni powszednie w godzinach 08.00-12.00.
 

USG JAMY BRZUSZNEJ PRZYGOTOWANIE


Jakość badania USG jamy brzusznej zależy od zawartości jelit i żołądka. Nadmierna obecność gazów jelitowych utrudnia penetrację fal ultradźwiękowych, co przekłada się na brak możliwości uwidocznienia przysłoniętego przez jelito organu. Aby zminimalizować obecność gazów w jelitach należy najlepiej na 1 do 2 dni przed badaniem unikać przejadania się lub spożywania wzdymających pokarmów, np. nadmiernej ilości węglowodanów, słodyczy, owoców i soków owocowych, tłuszczów, potraw smażonych, warzyw strączkowych, napojów gazowanych. Na 1 do 2 dni przed badaniem można, ale nie trzeba bezwzględnie, przyjmować lek zmniejszający wzdęcia dimetykon (nazwy handlowe Espumisan, Esputicon). Kapsułki dimetykonu należy rozgryźć i przyjmować 3 razy dziennie. Leki te dostępne są w aptece bez recepty. Proszę pytać farmaceutę o lek przeciw wzdęciom do przygotowania się do USG jamy brzusznej.

W dniu przed badaniem nie należy spożywać późnej kolacji, a rano w dniu badania nie należy spożywać śniadania ani innych posiłków. Rano można spożyć jedynie kilka łyków niegazowanej wody. Spożycie wody ma na celu wypełnienie pęcherza moczowego płynem, przez co poprawiają się warunki uwidocznienia niektórych organów wewnętrznych - gruczołu krokowego, macicy oraz samego pęcherza. W przypadku nadmiernego przepełnienia pęcherza moczowego i uczucia silnego parcia można małymi porcjami oddawać mocz, dążąc jednak do zatrzymania jak największej objętości moczu w pęcherzu.

Nie należy jednakże spożywać dużej objętości wody, gdyż podczas połykania razem z napojem do żołądka dostaje się także powietrze, które utrudnia obrazowanie trzustki i sąsiednich narządów nadbrzusza. 

Badanie USG jamy brzusznej wykonuje się optymalnie w godzinach porannych. Bardzo ważne jest, aby zgłaszając się na badanie USG dostarczyć możliwie pełną dokumentację medyczną będącą w posiadaniu Pacjenta, w szczególności wyniki badań obrazowych takich jak USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, urografia. Dostarczenie wcześniejszych wyników ułatwi lekarzowi przeprowadzającemu badanie interpretację ewentualnych nieprawidłowości i całościowa ocenę. 

Podobne jak do USG jamy brzusznej przygotowanie obowiązuje do badania przepływów wątrobowych>, przepływów nerkowych>, badania USG z kontrastem CEUS>.
 

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA PRZYGOTOWANIE


W przypadku, gdy planują Państwo wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej lub miednicy małej przygotowanie wygląda podobne jak w przypadku USG jamy brzusznej. Tuż przed badaniem możecie Państwo dostać od technika radiologii dodatkową porcję wody do spożycia.

Większość badań tomograficznych wykonuje się z użyciem środka kontrastowego podawanego dożylnie, który ma potencjalne działania niepożądane takie jak upośledzenie funkcji nerek, czy reakcje alergiczne. W związku z tym na kilka dni przed tomografią zalecane jest, a często wymagane, wykonanie grupy badań laboratoryjnych z krwi. Podstawowym parametrem jest kreatynina.
 

GASTROSKOPIA PRZYGOTOWANIE


Gastroskopia to badanie endoskopowe przełyku, żołądka i dwunastnicy. W dniu poprzedzającym wykonanie gastroskopii ostatni, niewielki posiłek należy spożyć do godziny 18.00. Płyny można spożywać do godziny 23.00. W dniu badania, aż do momentu jego rozpoczęcia nie wolno spożywać żadnych posiłków ani pić żadnych płynów! Dozwolone jest jedynie zwilżenie ust lub przyjęcie stałych leków popitych dosłownie łykiem wody.

Uwaga: w kwestii przyjęcia lub odstawienia leków przeciwcukrzycowych i przeciwkrzepliwych należy zawsze skonsultować z lekarzem. Główną zasadą jest, że badanie gastroskopowe wykonuje się całkowicie na czczo, minimum 8 godzin od ostatniego posiłku.
 

KOLONOSKOPIA PRZYGOTOWANIE


Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego. Dwa dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać żadnych warzyw ani owoców, zawierających drobne pestki (np. pomidory, ogórki, winogrona, maliny), a także pieczywa z pestkami oraz czerwonego mięsa (np. wołowiny, wieprzowiny).

W dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie, lekki, zmiksowany lunch i wczesną, lekką kolację (do 17.00), a następnie aż do badania trzeba pozostać na czczo. W dniu poprzedzającym można natomiast w dowolnych ilościach pić napoje (z wyjątkiem osób z niewydolnością serca lub osób dializowanych – w tych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem).

Jeśli kolonoskopia wykonywana jest rano to późnym popołudniem / wczesnym wieczorem dnia poprzedzającego około godziny 16.00 - 18.00 należy rozpocząć oczyszczanie jelita grubego. Wykonuje się to w wyniku sztucznego sprowokowania biegunki poprzez spożycie przepisanego przez lekarza środka przeczyszczającego. Przykładem preparatu przeczyszczającego jest CitraFleet, który sporządza się poprzez rozpuszczenie zawartości dwóch saszetek w wodzie. Przed zastosowaniem preparatu należy zawsze zapoznać się z dołączoną ulotką informacyjną oraz zasięgnąć informacji u lekarza.

Po rozpoczęciu biegunki należy spożywać i uzupełniać płyny (z wyjątkiem napojów gazowanych). Proszę pamiętać, że ostatni płyn może być wypity nie później niż 8 godzin przed zaplanowaną godziną kolonoskopii. Jeśli Pacjent musi przyjąć rano swoje stałe leki to można je popić łykiem wody.

UWAGA, przyjmowanie niektórych leków przed kolonoskopią należy skonsultować z lekarzem:

✅ Leki przeciwcukrzycowe. Ich przyjęcie lub tymczasowe odstawienie w dniu badania i dzień przed, należy zawsze skonsultować z lekarzem.
✅ Leki zmniejszające krzepnięcie krwi (Xarelto, Polocard, Acard, Aspirin, Acenokumarol, Sintrom, Syncumar, Warfaryna). Możliwa jest konieczność ich tymczasowego odstawienia lub tymczasowa zmiana na wstrzyknięcia podskórne heparyny drobnocząsteczkowej. Należy skonsultować to z gastrologiem i lekarzem ordynującym lek.
✅ Preparaty żelaza. Zwykle należy przerwać ich przyjmowanie 7 dni przed badaniem.

Prosimy pamiętać, że w większości przypadków kolonoskopia wykonywana jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. W związku z tym niezmiernie ważne jest pozostanie całkowicie na czczo – żołądek musi być pusty, aby uniknąć powikłań związanych z potencjalnym zachłyśnięciem. Po zakończeniu badania w znieczuleniu ogólnym Pacjent pozostaje pod obserwacją personelu medycznego przez zalecony przez lekarza czas, a placówkę opuszcza pod opieką osoby towarzyszącej. W dniu badania nie wolno mu prowadzić pojazdów mechanicznych, ani załatwiać ważnych administracyjnych spraw.
 

DOBOWA ZBIÓRKA MOCZU PRZYGOTOWANIE


Badanie moczu z dobowej zbiórki (DZM) jest innym badaniem aniżeli popularne badanie ogólne moczu. Wykonuje się je często w celu diagnostyki chorób metabolicznych, endokrynologicznych i nadciśnienia tętniczego wtórnego. Niektóre badania z DZM wymagają zakwaszenia moczu małą ilością kwasu solnego (HCl). W takich wypadkach otrzymają Państwo od nas odpowiedni pojemnik z niewielką zawartością kwasu. Badania, które wymagają uzyskania pojemnika z HCl to badanie moczu na katecholaminy, metoksykatecholaminy, kwas wanilinomigdałowy (VMA), kwas homowanilinowy (HVA), kwas 5-hydroksyindolooctowy (5-HIAA).

Mocz do DZM należy zbierać przez całe 24 h do jednego, uzyskanego w przychodni pojemnika z podziałką tak, aby po 24 h móc odczytać dokładnie objętość moczu z całej doby. Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety. Wszystkie kolejne porcje należy zbierać do pojemnika. Drugiego dnia należy dodać pierwszy poranny mocz do całej zbiórki.

Nie trzeba przynosić całego dużego pojemnika z moczem do przychodni. Na drugi dzień po ostatnim oddaniu moczu do dużego pojemnika, mocz należy zamieszać, a nastepnie pobrać ok. 100 mL do standardowego plastikowego pojemniczka, owinąć go szczelnie folią aluminiową aby chronić przed światłem i dostarczyć do Centrum Medycznego Golden Care.
 

USG SERCA PRZYGOTOWANIE


Zgłaszając się na badanie USG serca prosimy zabrać ze sobą poprzednie badania USG serca, zapisy EKG oraz dokumentację kardiologiczną. Dostarczenie wcześniejszych wyników ułatwi lekarzowi przeprowadzającemu badanie interpretację ewentualnych nieprawidłowości i całościowa ocenę serca. Do badania nie trzeba być całkowicie na czczo, jednakże zaleca się, aby żołądek nie był nadmiernie przepełniony.
 

TESTY ALERGOLOGICZNE PRZYGOTOWANIE


Przed wykonaniem testów alergologicznych z krwi nie trzeba odstawiać żadnych leków. Z kolei przed wykonaniem testów alergologicznych skórnych, tzw. prick-testów, należy odstawić u dorosłych na 7-10 dni, a u dzieci na 14 dni leki antyhistaminowe i preparaty zawierające pseudoefedrynę, a na 4-6 tygodni sterydy stosowane ogólnoustrojowo. Nie trzeba natomiast odstawiać następujących grup leków: antyleukotrieny, beta-mimetyki, sterydy wziewne.

Podsumowanie: testy alergologiczne z krwi można wykonać od razu nie rezygnując z ochronnego działania leków przeciwalergicznych.
 

REKTOSKOPIA PRZYGOTOWANIE


Na dwa dni przed badaniem należy stosować dietę płynną i półpłynną, nie należy spożywać pokarmów trudnostrawnych, owoców i warzyw zawierających włókna, pestki itp. Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie należy wykonać samodzielnie lewatywę przy pomocy preparatu Enema, który jest dostępny w aptece bez recepty. Ponowną lewatywę proszę wykonać rano w dniu badania. Następnie należy pozostać na czczo aż do badania; można spożyć niewielką ilość płynów.