USG przepływy wątrobowe

WIĘCEJ O USG DOPPLER WĄTROBY


   WSKAZANIA DO USG PRZEPŁYWÓW WĄTROBOWYCH
Wątroba jest jednym z najważniejszych organów człowieka, a życie bez niej nie jest możliwe. Jest głównym centrum metabolicznym organizmu, gromadzi zapasy energetyczne, pełni funkcje detoksykacyjne, produkuje czynniki krzepnięcia oraz substancje niezbędne do trawienia pokarmów. 

Wątroba posiada unaczynienie różnego typu, a każde o swojej indywidualnej charakterystyce. Są to unaczynienie tętnicze, unaczynienie wrotne (żyła wrotna i jej dopływy z narządów jamy brzusznej), odpływ żylny poprzez żyły wątrobowe. W badaniu USG Doppler przepływów wątrobowych ocenia się każdy z tych układów. 

Badanie USG przepływów wątrobowych łącznie ze standardową oceną morfologii wątroby i śledziony służy diagnostyce nadciśnienia wrotnego, czyli podwyższonego ciśnienia krwi w żyle wrotnej, które może być przyczyną zagrażających życiu żylaków przełyku. W badaniu dopplerowskim można również wykryć takie patologie jak zakrzepica w żyle wrotnej i jej dopływach, zakrzepica w żyłach wątrobowych. 

    USG PRZESZCZEPIONEJ WĄTROBY
USG Doppler naczyń wątrobowych wraz ze standardową oceną sonograficzną narządu wykorzystuje się również do oceny wątroby po przeszczepie. Pracownia USG w Klinice Golden Care jest jedną z niewielu instytucji we Wrocławiu wykonujących ocenę pacjentów po przeszczepach.

    PRZYGOTOWANIE DO USG
W celu możliwie najlepszej oceny dopplerowskiej przepływów wątrobowych badanie powinno być wykonane optymalnie rano i na czczo, tzn. przed badaniem nie należy nic jeść ani pić. Celem takiego postępowania jest pozostawienie w nadbrzuszu całkowicie pustego układu pokarmowego, tj. żołądka i jelit, w celu uniknięcia przesłonięcia wątroby oraz jej układów naczyniowych dla fal ultradźwiękowych.

KADRA LEKARSKA


Dr Tomasz Szczepański >
Specjalista chorób wewnętrznych, sonografista z ponad 20 letnim stażem klinicznym w Polsce i zagranicą. Wykonał ponad 25.000 badań USG. W codziennej praktyce zajmuje się zaawansowaną diagnostyką chorób naczyniowych i wątroby. Uczestnik szkoleń z zakresu ultrasonografii naczyniowej w Polsce i zagranicą, w tym prestiżowego Charing Cross Vascular Symposium w Londynie. Certyfikowany specjalista PTU (Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego) z zakresu badań naczyniowych.


Kompleksową diagnostykę, w tym badania USG Doppler, w Opiece Medycznej Golden Care realizowali Michał Milowicz, Agnieszka Kaczorowska, Robert Gonera, Mariusz Węgłowski, Damian Janikowski, a także Rodziny uznanych wrocławskich lekarzy, z czego jesteśmy szczególnie dumni.


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz wykonać badanie USG Doppler wątroby we Wrocławiu lub ocenić wątrobę po przeszczepie. Służymy pomocą!