USG przepływy wątrobowe

WIĘCEJ O USG DOPPLER WĄTROBY


   WSKAZANIA DO USG PRZEPŁYWÓW WĄTROBOWYCH

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów człowieka, a życie bez niej nie jest możliwe. Jest głównym centrum metabolicznym organizmu, pełni funkcje detoksykacyjne, produkuje czynniki krzepnięcia oraz substancje niezbędne do trawienia pokarmów. 

Wątroba posiada unaczynienie różnego typu, a każde o swojej indywidualnej charakterystyce. Są to unaczynienie tętnicze, unaczynienie wrotne (żyła wrotna i jej dopływy z narządów jamy brzusznej), odpływ żylny poprzez żyły wątrobowe. W badaniu USG Doppler przepływów wątrobowych ocenia się każdy z tych układów. 

Badanie USG przepływów watrobowych łącznie ze standardową oceną morfologii wątroby i śledziony służy ocenie nadciśnienia wrotnego, czyli podwyższonego ciśnienia krwi w żyle wrotnej, które może być przyczyną zagrażających życiu żylaków przełyku. W badaniu można również wykryć takie patologie jak zakrzepica w żyle wrotnej i jej dopływach, zakrzepica w żyłach wątrobowych. 

    USG PRZESZCZEPIONEJ WĄTROBY

USG Doppler naczyń wątrobowych wraz ze standardową oceną sonograficzną narządu wykorzystuje się również podczas oceny wątroby po przeszczepie. Pracownia USG w Klinice Golden Care jest jedną z niewielu instytucji we Wrocławiu regularnie wykonujących ocenę pacjentów przeszczepowych.

    PRZYGOTOWANIE DO USG

W celu możliwie najlepszej oceny dopplerowskiej przepływów wątrobowych badanie powinno być wykonane optymalnie rano i na czczo, tzn. przed badaniem nie należy nic jeść ani pić. Celem takiego postępowania jest pozostawienie w nadbrzuszu całkowicie pustego układu pokarmowego, tj. żołądka i jelit, w celu uniknięcia przesłonięcia wątroby oraz jej układów naczyniowych dla fal ultradźwiękowych.

KADRA LEKARSKA


Dr Tomasz Szczepański >  
Specjalista chorób wewnętrznych, sonografista z wieloletnim stażem klinicznym w Polsce i zagranicą. Wykonał do tej pory ponad 20.000 badań USG. W swojej praktyce klinicznej zajmuje się diagnostyką chorób naczyniowych. Uczestnik szkoleń z zakresu ultrasonografii naczyniowej w Polsce i zagranicą, w tym prestiżowego Charing Cross Vascular Symposium w Londynie. Certyfikowany specjalista PTU (Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego) w zakresie badań naczyniowych.


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz wykonać badanie USG Doppler wątroby we Wrocławiu lub ocenić wątrobę po przeszczepie. Służymy pomocą!