USG przepływy wątrobowe

   WSKAZANIA DO USG PRZEPŁYWÓW WĄTROBOWYCH

Wątroba posiada unaczynienie różnorodnego typu, każde o swojej indywidualnej charakterystyce. Są to unaczynienie tętnicze, unaczynienie wrotne (żyła wrotna i jej dopływy z narządów jamy brzusznej), odpływ żylny poprzez żyły wątrobowe. W badaniu USG przepływów wątrobowych ocenia się każdy z tych układów. 

Badanie USG przepływów watrobowych łącznie ze standardową oceną morfologii wątroby i śledziony służy ocenie nadciśnienia wrotnego, czyli podwyższonego ciśnienia krwi w żyle wrotnej, które może być przyczyną groźnych żylaków przełyku. W badaniu można również wykryć takie patologie jak zakrzepica w żyle wrotnej i jej dopływach, zakrzepica w żyłach wątrobowych. 

    PRZYGOTOWANIE DO USG

W celu optymalnej oceny przepływów wątrobowych badanie powinno być wykonane na czczo, po przygotowaniu Espumisanem. Więcej o przygotowaniu do badania USG jamy brzusznej i przepływów wątrobowych przeczytają Państwo tutaj

    WYKONUJĄCY USG PRZEPŁYWY WĄTROBOWE

Dr Tomasz Szczepański  >>>  
Specjalista chorób wewnętrznych, sonografista z wieloletnim stażem klinicznym w Polsce i zagranicą. Zajmuje się diagnostyką chorób naczyń krwionośnych. Uczestnik szkoleń oraz sympozjów z zakresu ultrasonografii naczyniowej w Polsce i zagranicą, w tym najbardziej prestiżowego Charing Cross Vascular Symposium w Londynie. Certyfikowany specjalista Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego w zakresie badań naczyniowych.