IgE całkowite

    Przeciwciała IgE całkowite 

czyli immunoglobuliny klasy IgE. Są produkowane przez leukocyty z grupy plazmocytów. W warunkach prawidłowych biorą udział w reakcjach przeciwpasożytniczych. Indukują wydzielanie przez eozynofile i bazofile silnych mediatorów zapalnych, np. histaminy. W warunkach patologicznych są częścią mechanizmów powodujących alergię. 

 

Poziom IgE bywa podwyższony w chorobach z kręgu atopii, czyli nadwrażliwości typu I, np. alergiczne zapalenie spojówek, katar sienny, astma atopowa, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry; a także w nadwrażliwości na leki, w parazytozach, chorobie przeszczep przeciw gospodarzowi, w eozynofilowym zapaleniu pęcherzyków płucnych i serca, w aspergillozie płuc, ziarniaku Wegenera, niektórych białaczkach, w ciężkich oparzeniach, w rzadkich defektach immunologicznych. Prawidłowy poziom IgE nie wyklucza alergii. 

 

Inne badania pokrewne: morfologia z rozmazem, eozynofile, proteinogram (elektroforeza białek surowicy), badanie kału na pasożyty. 


    Zakres referencyjny 

IgE całkowite  < 100,0 IU/mL 


Uwaga, zakresy referencyjne badań laboratoryjnych w poszczególnych laboratoriach mogą się różnić. Zalecamy przeprowadzanie interpretacji wszelkich badań przez lekarza. 

 


Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.