Densytometria R.E.M.S.

BADANIE OSTEOPOROZY


    OSTEOPOROZA 
Osteoporoza to stan polegający na znacznym zmniejszeniu gęstości kości, wtórnym ich osłabieniu, a przez to zwiększonej podatności na złamania niskoenergetyczne, w szczególności w zakresie kręgosłupa i szyjki kości udowej. Osteoporoza może być fizjologiczna, gdy występuje w zaawansowanym wieku na skutek naturalnych procesów starzenia lub chorobowa, gdy pojawia się w wieku średnim lub wczesnym podeszłym. Podatne naturalnie na szybszy rozwój osteoporozy są kobiety, które w swoim życiu rodziły i karmiły piersią, osoby prowadzące stacjonarny tryb życia, stosujące diety eliminacyjne, otyłe i palące papierosy, a także pacjenci z zaburzeniami hormonalnymi i chorobami nerek. Po więcej szczegółów zapraszamy do Poradni Osteoporozy w Opiece Medycznej Golden Care. 

    DENSYTOMETRIA R.E.M.S. 
Densytometria metodą REMS (Radiofrequency Echographic Multi-Spectrometry) wykorzystuje neutralne biologicznie fale o częstotliwości radiowej do badania gęstości kości. Metoda jest zwalidowana do pomiarów gęstości najważniejszych z punktu widzenia powikłań osteoporozy obszarów szkieletu, tj. trzonów kręgowych kręgosłupa lędźwiowego oraz szyjki kości udowej. Densytometria jest podstawową metodą diagnostyczną w kierunku osteoporozy i osteopenii.

ZALETY DENSYTOMETRII R.E.M.S.


    NAJWAŻNIEJSZE CZĘŚCI UKŁADU KOSTNEGO
Densytometria REMS, podobnie jak metoda DXA, ocenia typowe miejsca w układzie kostnym, które narażone są na największe ryzyko złamań, czyli kręgosłup lędźwiowy oraz szyjkę kości udowej. Jest to ewidentna przewaga nad dotychczasową densytometrią ultrasonograficzną, która badała gęstość kości przedramienia.

    BEZPIECZEŃSTWO 
W przeciwieństwie do metody DXA, densytometria REMS nie wykorzystuje jonizującego promieniowania RTG, czyli jest bezpieczna, a badania można powtarzać praktycznie bez ograniczeń i już u osób młodych, nawet w wieku reprodukcyjnym. Z tego względu jest prawdziwą profilaktyką

    PROSTOTA
Badanie jest nieskomplikowane organizacyjnie i krótkie. Pacjent kładzie się na leżance, odsłania brzuch i uda, a badający przykłada nad kręgosłupem oraz nad szyjką obu kości udowych głowicę urządzenia. Całościowy wynik densytometryczny uzyskuje się po kilku minutach.

    ZGODNOŚĆ 
Zgodność wyników densytometrii REMS i densytometrii DXA jest bardzo wysoka i wynosi dla kręgów wynosi 93,1%, a dla szyjki kości udowej 94,2 %. 

KIEDY BADAĆ GĘSTOŚĆ KOŚCI


Dzięki innowacyjności i bezpiecznemu profilowi Densytometrii REMS wskazania do wykonania badania uległy znacznemu rozszerzeniu w stosunku do metod badawczych wykorzystujących promieniowanie jonizujące i obejmują obecnie następujące stany:

✅ Profilaktyka osteoporozy u osób już od 20 rż.
✅ Kobiety po zakończeniu ciąży i karmienia piersią w celu wykrycia osteopenii.
✅ Monitorowanie leczenia osteoporozy.
✅ Osoby z niskim poziomem witaminy D.
✅ Pacjenci z nadczynnością przytarczyc.
✅ Pacjenci z zaburzeniami funkcji tarczycy.
✅ Pacjenci z zespołami złego wchłaniania i przewlekłą chorobą trzustki.
✅ Pacjenci z nietolerancją produktów mlecznych. 
✅ Pacjenci przyjmujący leki powodujące zmniejszenie gęstości kości (np. sterydy).
✅ Pacjenci po przebytych złamaniach przeciążeniowych. 
✅ Amatorzy sportu, którzy rozpoczynają uprawianie lub zwiększają intensywność aktywności fizycznej.
✅ Sportowcy w celu oceny ryzyka kontuzji kostnych.
✅ Osoby korzystające z używek jak papierosy, alkohol, kawa.
✅ Kobiety w okresie okołomenopauzalnym.
✅ Kobiety w okresie menopazy.
✅ Mężczyźni w okresie andropauzy.
✅ Pacjenci po długotrwałym okresie niskiej aktywności fizycznej w celu oceny odwapnienia kości.


Kompleksową diagnostykę, w tym badanie gęstości kości, w Opiece Medycznej Golden Care ® realizowali Michał Milowicz, Agnieszka Kaczorowska, Robert Gonera, Mariusz Węgłowski, Damian Janikowski, a także Rodziny uznanych wrocławskich lekarzy, z czego jesteśmy szczególnie dumni.


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz wykonać densytometrię, zbadać gęstość kości lub uzyskać kompleksową poradę dotyczącą osteoporozy. Służymy pomocą!

KUP DENSYTOMETRIĘ


Kup badanie densytometrii kręgosłupa lędźwiowego, obu szyjek kości udowych i zarezerwuj telefonicznie wizytę.