Fizjoterapia i Rehabilitacja

CZYM JEST FIZJOTERAPIA


Fizjoterapia jest dziedziną medycyny obejmującą leczenie lub jego wspomaganie za pomocą naturalnych procesów opartych o zjawiska i procesy fizyczne, takie jak różnorodne formy ruchu, stymulacja światłem, polem magnetycznym, prądem elektrycznym, czy bodźcami termicznymi. Z kolei dobry fizjoterapeuta potrafi dobrać, połączyć i zastosować różnorodne metody rehabiltacyjne w celu przeprowadzenia optymalnego procesu powrotu pacjenta do zdrowia. Zabiegi fizjoterapeutyczne obejmują m.in.:

    masaże lecznicze i relaksacyjne,
    indywidualną terapię manualną,
    kinezyterapię (trening funkcjonalny),
    naukę prawidłowej postawy ciała,
    kinesiotaping,
    fizykoterapię.

ZASTOSOWNIE FIZJOTERAPII


Zabiegi fizjoterapeutyczne mają szerokie zastosowanie w medycynie. W terapii układu ruchu wykorzystywane są w celu zmniejszenia bólu, przyspieszenia gojenia urazów, czy rekonwalescencji po obciążeniu wysiłkiem fizycznym u sportowców. Przykłady schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, w których fizjoterapia odgrywa istotną rolę obejmują bóle pleców, zespoły korzeniowe, chorobę zwyrodnieniową stawów, wybrane urazy układu ruchu, takie jak naderwania, skręcenia, stłuczenia, czy złamania.

Fizjoterapię stosuje się również w schorzeniach innch układów organizmu ludzkiego, w tym układu nerwowego, oddechowego, sercowo-naczyniowego zarówno w warunkach szpitalnych jak i ambulatoryjnych. 

ZABIEGI FIZYKOTERAPEUTYCZNE 


    PRĄDY LECZNICZE
Zastosowanie prądów leczniczych w fizykoterapii obejmuje takie zabiegi jak prądy TENS, jonoforeza, galwanizacja, prądy diadynamiczne, prądy interferencyjne, elektrostymulacja.

Najpopularniejsze prądy TENS (transcutaneous electric nerve stimulation, przezskórna stymulacja nerwów) wykorzystywane są w leczeniu ostrych i przewlekłych bólów kręgosłupa, stawów oraz mięśni. Działanie prądów TENS polega na modulowaniu odczuwania bólu poprzez działanie prądu na nerwy czuciowe oraz dodatkowo przerywaniu spazmu mięśniowego towarzyszącemu i nasilającemu ból. 

Z kolei jonoforeza medyczna to bezbolesny zabieg polagający na wprowadzaniu do tkanek leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych przy zastosowaniu prądu stałego. Pod wpływem prądu leki przenikają przez naskórek, a następnie za pomocą naczyń krwionośnych rozprowadzane są miejscowo oraz po całym organizmie z ominięciem wątroby. Jonoforeza wykorzystywana jest w leczeniu zapaleń stawów i struktur okołostawowych, zapaleń ścięgien, nerwobóli i polineuropatii, przy urazach sportowych. 

Wymienionych metod fizykoterapeutycznych nie stosuje się w ciąży oraz w przypadku posiadania wszczepionego rozrusznika serca. 

    ULTRADŹWIĘKI 
Metoda polega na aplikacji na zadany obszar ciała głowicy generującą energię w postaci ultradźwięków, które przenikając głęboko do tkanek wywołując efekt terapeutyczny. Zabiegi ultradźwiękowe wykorzystywane są w leczeniu przewlekłych zapaleń i zwyrodnień struktur mięśniowych, ścięgnistych, stawowych. Modyfikacją metody jest fonoforeza, czyli wprowadzanie do organizmu poprzez skórę leków przeciwzapalnych przy pomocy ultradźwięków.

    KRIOTERAPIA MIEJSCOWA
Krioterapia polega na krótkotrwałym zastosowaniu na powierzchnię ciała niskiej temperatury w celu wywołania oraz terapeutycznego wykorzystania fizjologicznych reakcji organizmu na zimno. Krioterapia wykorzystywana jest przy leczeniu urazów mięśni, ścięgien i więzadeł, przewlekłych bólów kręgosłupa, zapaleń okołostawowych (np. kaletek, przyczepów ścięgien), zapaleń stawów, zespołów fibromyalgii. 

FIZJOTERAPIA W GOLDEN CARE


Bezpieczeństwo i komfort Pacjentów są naszym priorytetem. W Opiece Medycznej Golden Care mogą Państwo liczyć na:

✅ Profesjonalną kadrę medyczną. Pracownią kieruje fizjoterapeuta Pani mgr Barbara Durlak. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Doświadczenie w zakresie rehabilitacji układu ruchu, rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej zdobywała w placówkach ambulatoryjnych jak i szpitalnych. 

✅ Wsparcie kadrą lekarzy z zakresu ortopedii i neurologii oraz profesjonalnej pracownii USG wykonującej szczegółowe i zaawansowane badania układu ruchu. W Opiece Medycznej Golden Care wykonają Państwo również badania rezonansem magnetycznym kręgosłupa, stawów oraz mięśni.

✅ Komfortową, czystą i pachnącą salę rehabilitacyjną, w której przy dźwiękach nastrojowych melodii poddani będą Państwo zabiegom fizjoterapeutycznym.

✅ Intymność i indywidualną pracę z fizjoterapeutą.

✅ Komfort organizacyjny. Podczas 45 minutowej sesji rehabilitacyjnej korzystają Państwo ze wszystkich zleconych przez fizjoterapeutę zabiegów.

✅ Personel Opieki Medycznej Golden Care, w tym fizjoterapeuci, jest w całości zaszczepiony przeciw Covid, a w Klinice wdrożone są procedury higieniczne minimalizujące ryzyko transmisji wirusów.


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas lub zadzwoń, jeśli potrzebujesz poddać się fizjoterapii we Wrocławiu lub wykonać zabiegi fizykoterapeutyczne. Jeśli nie posiadasz skierowania zapraszamy najpierw na konsultację do fizjoterapeuty lub do lekarza. Służymy pomocą!

KUP PAKIET FIZJOTERAPEUTYCZNY


Po konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem mogą się już Państwo zarejestrować na pierwszą sesję rehabilitacyjną, która trwa 45 minut, a poniżej sprawnie opłacić pakiet trzech sesji.