Leczenie wrastających paznokci

PRZECZYTAJ O WRASTAJĄCYM PAZNOKCIU


    PRZYCZYNY I OBJAWY 
Przyczyny nieprawidłowo rosnącego paznokcia stopy obejmują wrodzony lub nabyty nieprawidłowy kształt płytki paznokciowej oraz wałów skórnych, niekomfortowe obuwie, deformacje stóp, nieprawidłowe skracanie paznokci, urazy paznokci, miejscowe zakażenia, otyłość i cukrzycę, zaburzenia biomechaniki chodu i inne. Powikłaniami wrastającego paznokcia są zwykle nawracające miejscowe infekcje oraz ból.

    LECZENIE WRASTAJĄCEGO PAZNOKCIA
Terapia wrastającego paznokcia stopy obejmuje postępowanie podologiczne oraz chirurgiczne. Celem leczenia podologicznego jest przywrócenie prawidłowego wzrostu, a celem leczenia chirurgicznego usunięcie, czyli resekcja, nieprawidłowo rosnącej części paznokcia. Najczęstszym zabiegiem chirurgicznym jest resekcja klinowa paznokcia. Zabieg można poszerzyć o miejscową ablację chemiczną (celowane uszkodzenie) macierzy paznokcia, z której wyrasta nieprawidłowy paznokieć.  

    FENOLIZACJA PAZNOKCIA WRASTAJĄCEGO
Fenolizacja wrastającego paznokcia jest małoinwazyjną metodą chemicznej ablacji macierzy paznokcia. W porównaniu do klasycznej procedury chirurgicznej resekcja z fenolizacją cechuje się niższym odsetkiem nawrotów. Do zabiegu kwalifikuje chirurg. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Po znieczuleniu palca z chorym paznokciem, chirurg wykonuje podwinięcie i resekcję brzegu paznokcia, a następnie przykłada szpatułkę z gazikiem nasączonym środkiem chemicznym, w celu ograniczonego zniszczenia tej część macierzy, która jest odpowiedzialna za wzrost podwiniętej płytki paznokciowej. Podczas zabiegu szwy zwykle nie są zakładane, nakładany jest natomiast opatrunek.


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz chirurgicznego leczenia wrastającego paznokcia lub zapisać się na konsultację z Chirurgiem. Służymy pomocą!