Nadciśnienie tętnicze

    ZAWARTOŚĆ PAKIETÓW 

1/ PAKIET OCENY PODSTAWOWEJ: USG jamy brzusznej, EKG, morfologia, OB, sód, potas, magnez, wapń, kreatynina, mocznik, kwas moczowy, TSH, fT4, ALT, AST, lipidogram, glukoza, badanie ogólne moczu. 

2/ PAKIET NADCIŚNIENIA WTÓRNEGO: konsultacja ze specjalistą chorób wewnętrznych, USG przepływów nerkowych, katecholaminy w dobowej zbiórce moczu (DZM), kwas homowanilinomigdałowy w DZM, aldosteron w DZM, sód i potas w DZM, chromogranina A, ACTH (poranny i wieczorny), kortyzol (poranny i wieczorny), IGF-1, parathormon. 

    LOGISTYKA I PRZYGOTOWANIE  

W celu zarezerwowania terminu realizacji pakietu prosimy o kontakt z recepcją. Na początku zaprosimy Państwa na poranne pobranie krwi. Badanie krwi powinno być wykonane na czczo. Przed pobraniem krwi należy przez kilka dni pozostawać na lekkiej i małosolnej diecie, nie wolno spożywać bananów, cytrusów, orzechów, kawy, czarnej herbaty, produktów z wanilią. Po pobraniu krwi odbędzie się zestaw badań EKG i USG. 

Po uzyskaniu wyników badań laboratoryjnych, po kilku dniach poprosimy o przybycie celem odbycia konsultacji podsumowującej. Pacjenci badający dobową zbiórkę moczu zostaną zaopatrzeni w specjalny pojemnik na mocz; o przygotowaniu do tego badania przeczytają Państwo tutaj.  

    CENA 

Atrakcyjna cena Pakietu oceny podstawowej 450 zł 
Cena Pakietu poszukiwania przyczyn nadciśnienia wtórnego 1250 zł.

Po wykonaniu pakietu badań przysługuje obniżona cena na dwie z wybranych procedur: 

- Holter ciśnieniowy 100 zł 
- Konsultację z internistą 120 zł 
- USG przepływów szyjnych 130 zł 
- USG jamy brzusznej 130 zł 
- USG echo serca 150 zł 

    O NADCIŚNIENIU TĘTNICZYM 

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym spoczynkowe ciśnienie tętnicze wynosi powyżej 140/90 mmHg (pierwsza wartość to tzw. skurczowe, a druga wartość to ciśnienie rozkurczowe). Spektrum objawów nadciśnienia tętniczego jest bardzo szerokie. Często jest ono bezobjawowe, może powodować ogólne złe samopoczucie, wywoływać bóle głowy, zaczerwienienie twarzy, ale również może objawić się nagłym powikłaniem, takim jak udar mózgu, zawał serca, czy pęknięcie tętniaka. Celem leczenia nadciśnienia tętniczego jest więc profilaktyka jego powikłań, tych nagłych, ale także przewlekłych takich jak niewydolność nerek, czy ślepota ! 

Nadciśnienie tętnicze można podzielić na tzw. pierwotne, gdy nie znajduje się jego ewidentnej przyczyny, oraz wtórne, gdy przyczynę można wykryć. U osób młodych częstsze jest nadciśnienie wtórne. Poza tym ze względu na potencjalną długosć życia osoby młode zawsze więcej zyskują na szybkim zdiagnozowaniu przyczyny nadciśnienia i włączeniu odpowiedniego leczenia. Leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego należą do rozmaitych grup farmakologicznych, których działanie się różni. Różnorodność leków daje możliwość indywidualnego dostosowania leków do przyczyny nadciśnienia oraz innych współistniejących schorzeń.