Kurzajki

WIĘCEJ O KRZAJKACH I BRODAWKACH


Opracowanie merytoryczne dr Tomasz Szczepański >

    DEFINICJA I PRZYCZYNY

Brodawki zwykłe, nazywane także kurzajkami, to bardzo charakterystyczne, hyperkeratotyczne skórne zmiany grudkowe, często zawierające drobne ciemne plamki, które są małymi zakrzepionymi naczynkami. Kurzajki są wynikiem zakażenia skóry wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Umiejscawiają się najczęściej na skórze stóp i palców rąk. Mogą być pojedyncze lub mnogie. Okres ich wylęgania wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Cechują się dużą zakaźnością. Zakażenia dotyczą głównie osób młodych oraz osób z upośledzoną odpornością.

Do zakażenia dochodzi często na salach gimnastycznych, basenach, poprzez wilgotne powierzchnie i przedmioty. Szczególnie podatne na infekcję są miejsca, w których skóra jest zadrapana lub pęknięta. Po zakażeniu jednego obszaru skóry pacjenta może dochodzić do rozsiewu zmian na inne rejony. Brodawki mogą się utrzymywać na skórze od kilku do kilkanastu miesięcy i samoistnie ustępować. Każdy organizm reaguje nieco inaczej na zakażenie.

    LECZENIE I POSTĘPOWANIE

W leczeniu stosuje się różnorodne metody zabiegowe, takie jak wymrażanie, wyłyżeczkowanie, usuwanie za pomocą elektrokoagulacji bądź lasera >>>. Czasem pacjenci próbują także stosować miejscowo preparaty farmakologiczne.

Zapobieganie przenoszeniu się brodawek wirusowych:

✅ nie szczyp i nie wyrywaj kurzajek;
✅ osuszaj dłonie i stopy;
✅ nie używaj tych samych przyborów toaletowych do rejonów z brodawkami i bez brodawek;
✅ nie obgryzaj paznokci;
✅ rozważ szczepienie przeciwko HPV u swoich dzieci we wczesnym wieku nastoletnim.

    LEKARZE

Brodawki i kurzajki dotyczące obszaru skóry leczone są przez dermatologów, okolicy kobiecych narządów płciowych także przez ginekologów, męskich narządów płciowych przez urologów, okolicy odbytu przez chirurgów, a okolicy gardła i krtani przez laryngologów. 

Dermatolog >


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz zarezerwować konsultację u dermatologa, by omówić leczenie  kurzajek lub brodawek. Zespół lekarzy w Opiece Medycznej Golden Care już od 2011 roku służy pomocą!