Kurzajki

    Definicja i przyczyny

Brodawki zwykłe, nazywane także kurzajkami, to bardzo charakterystyczne, hyperkeratotyczne skórne zmiany grudkowe, często zawierające drobne ciemne plamki, które są małymi zakrzepionymi naczynkami. Kurzajki są wynikiem zakażenia skóry wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Umiejscawiają się najczęściej na skórze stóp i palców rąk. Mogą być pojedyncze lub mnogie. Okres ich wylęgania wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Cechują się dużą zakaźnością. Zakażenia dotyczą głównie osób młodych oraz osób z upośledzoną odpornością.

Do zakażenia dochodzi często na salach gimnastycznych, basenach, poprzez wilgotne powierzchnie i przedmioty. Szczególnie podatne na infekcję są miejsca, w których skóra jest zadrapana lub pęknięta. Po zakażeniu jednego obszaru skóry pacjenta może dochodzić do rozsiewu zmian na inne rejony. Brodawki mogą się utrzymywać na skórze od kilku do kilkanastu miesięcy i samoistnie ustępować. Każdy organizm reaguje nieco inaczej na zakażenie.

 

    Leczenie i postępowanie

W leczeniu stosuje się różnorodne metody zabiegowe, takie jak wymrażanie, wyłyżeczkowanie, usuwanie za pomocą elektrokoagulacji bądź lasera >>>.
Czasem pacjenci próbują także stosować miejscowo preparaty farmakologiczne.

Zapobieganie przenoszeniu się brodawek wirusowych:
- nie szczyp i nie wyrywaj kurzajek;
- osuszaj dłonie i stopy;
- nie używaj tych samych przyborów toaletowych do rejonów z obecnymi brodawkami i bez brodawek;
- nie obgryzaj paznokci.

 

    Lekarze

Dermatolog  >>> Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.