Żylaki powrózka nasiennego

    Definicja i przyczyny 

Żylaki powrózka nasiennego to nadmierne poszerzenie oraz skręcenie żył splotu wiciowatego powrózka nasiennego. Spotykane są u ok. 12 % dorosłych mężczyzn i aż u ok. 25 % mężczyzn z nieprawidłowym wynikiem analizy nasienia. Ze względów anatomicznych najczęściej występują po stronie lewej, gdyż żyła jądrowa lewa dochodzi bezpośrednio do lewej żyły nerkowej pod kątem prostym. Z kolei na przeciwko jej ujścia występują zawirowania krwi z dochodzącej żyły nadnerczowej lewej. W części przypadków przyczyną żylaków jest niewydolność zastawek żyły jądrowej i zwiększone ciśnienie hydrostatyczne słupa krwi wywierane na naczynia splotu wiciowatego, poza tym utrudnienia odpływu z żyły nerkowej (np. zakrzepica, czop nowotworowy), zwłóknienie przestrzeni zaotrzewnowej. 

 

    Klasyfikacja 

I stopnia - żylaki widoczne tylko w czasie specjalistycznego badania USG,

II stopnia - żylaki wyczuwalne w spoczynku, lecz niewidoczne, 

III stopnia - żylaki wyczuwalne w badaniu palpacyjnym oraz widoczne w spoczynku. 

 

    Objawy i następstwa 

Pacjenci mogą skarżyć się na zgrubienie powrózka nasiennego, powiększenie moszny, ból w pachwinie, dyskomfort w mosznie, brak potomstwa.

Następstwami zaawansowanych żylaków mogą być zmniejszenie jądra i zaburzenie jego funkcji, zwiększenie odsetka uszkodzeń DNA plemników. 

 

    Badania 

Podstawą diagnostyki żylaków powrózka nasiennego jest badanie fizykalne wykonane przez lekarza oraz potwierdzenie żylaków w badaniu USG z kolorowym Dopplerem >>>

 

    Leczenie 

Specjalistyczne leczenie urologiczne zalecane jest u mężczyzn z nieprawidłowym wynikiem badania nasienia, z klinicznie objawową żylakowatością powrozka nasiennego, u par starających się o potomstwo dłużej niż 2 lata oraz u mężczyzn, u których obniżenie płodności nie możne być wyjaśnione innymi przyczynami. Leczenie stosuje się także w celu redukcji bólu towarzyszącego żylakom powrózka nasiennego, a także ze wskazań kosmetycznych. 

Dostępnych jest klika wariantów leczenia, takich jak operacja laparoskopowa, operacja mikrochirurgiczna, wstępująca lub zstępująca sklerotyzacja żylaków.  

 

    Lekarze

Urolog >>>

Ultrasonografia >>> 


 

Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.