Przepukliny

PRZECZYTAJ O PRZEPUKLINACH


    CZYM JEST PRZEPUKLINA 
Przepuklina to uwypuklenie zawartości jamy ciała poprzez fizjologiczny lub patologiczny obszar o obniżonej oporności w jej powłokach. Najczęściej schorzenie dotyczy powłok ciała oraz obszaru jamy brzusznej i pachwin. Przepukliny brzuszne zbudowane są z następujących elementów: wrota, worek i zawartość.

Zawartością worka przepuklinowego mogą być jelita, tłuszcz zewnątrzotrzewnowy, sieć większa, płyn surowiczy. Zawartość worka przepuklinowego może być odprowadzalna, a wtedy główną dolegliwością jest dyskomfort i uwypuklanie się powłok podczas napięcia mięśni lub podczas wysiłku. W sytuacji, gdy do worka przepuklinowego wniknie jelito i w nim utknie mówi się o przepuklinie uwięźniętej, która nieoperowana stanowi zagrożenie życia.

    RODZAJE PRZEPUKLIN
W obrębie powłok jamy brzusznej spotkać można następujące rodzaje przepuklin: pachwinowa skośna, pachwinowa prosta, przepuklina pępkowa i okołopępkowa, w kresie białej, w bliznach pooperacyjnych, przepuklina w linii półksiężycowatej. Odmianą przepukliny pachwinowej skośnej, a w zasadzie jej zaawansowanym etapem, jest przepuklina mosznowa. Metodą diagnostyczną, która wykrywa obecność i ocenia rodzaj przepukliny jest badanie USG, które w Klinice Golden Care jest standardowo wykonywane przed każdym zabiegiem. 

    CZYNNIKI RYZYKA
Czynniki, które zwiększają ryzyko powstawania przepuklin brzusznych to nadwaga i otyłość, ciężka praca fizyczna, intensywne uprawianie sportu, zaawansowany wiek, przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej oraz ciąże. 

    DIAGNOSTYKA PRZEPUKLINY 
Klinika Golden Care ® dysponuje Pracownią Ultrasonograficzną, którą prowadzi doświadczony dr Tomasz Szczepański, a w której możliwa jest dokładna przedoperacyjna diagnostyka rodzaju przepukliny. Należy przy tym zaznaczyć, że objawy podobne do przepuklin mogą być wywołane także  przez nowotwory powłok ciała. 

    LECZENIE PRZEPUKLINY 
Przepuklinę wyleczyć można jedynie operacyjnie. Operacje polegają na zeszyciu ubytku włóknisto-mięśniowego ściany jamy brzusznej i zamknięciu go za pomocą wszczepialnej siatki. Dostępne metody zabiegowe obejmują operację klasyczną i operację laparoskopową. Każda z metod posiada swoje zalety i wady. Oczekiwanym przez pacjentów wynikiem operacji jest jej skuteczność, w tym zapobieżenie nawrotowi przepukliny, przy zachowaniu bezpieczeństwa zabiegu. Metoda operacyjna jest zawsze dobierana indywidualnie do określonych warunków pacjenta. W Klinice Golden Care operujemy przepukliny brzuszne, pępkowe, kresy białej, przepukliny pachwinowe oraz mosznowe.

   PRZYGOTOWANIE DO OPERACJI
Na kilka dni przed planowaną operacją przepukliny należy spożywać lekkie i niewzdymające pokarmy. W dniu poprzedzającym wskazane jest spożycie większej ilości płynów, aby w dniu zabiegu być odpowiednio nawodnionym. Ze względu na zastosowanie znieczulenia ogólnego pacjent w samym dniu operacji musi pozostać na czczo, tzn. nie wolno jeść ani pić. Owłosienie z okolicy operowanej przepukliny powinno być ogolone rano w dniu zabiegu przy pomocy świeżej maszynki do golenia, a nie wcześniej. Ewentualne miejscowe infekcje w okolicy pachwiny muszą być wyleczone jeszcze przed zabiegiem.

Ze względów bezpieczeństwa w Klinice Golden Care przed zabiegiem dokonujemy u każdego Pacjenta przedzabiegowej oceny ogólnego stanu zdrowia w kontekście okołooperacyjnych czynników ryzyka. Z tego względu Pacjenci mogą być poproszeni o wcześniejsze wykonanie wskazanych przez lekarza badań daiagnostycznych, których zakres zależy od wieku i schorzeń współistniejących.

    REKONWALESCENCJA
Rekonwlescencja po operacji przepukliny ma swoje etapy. 
W celu zapobieżenia pooperacyjnym, żylnym powikłaniom zakrzepowym zalecana jest jak najszybsza mobilizacja pacjenta i powrót do codziennych, nieobciążających aktywności domowych. Zwykle przez ok. 3 dni od zabiegu ze względu na dolegliwości bólowe okolicy rany pacjent wymaga zażywania leków przeciwbólowych. Przez ok. 2 tygodnie po operacji przeciwwskazana jest praca fizyczna, a powrót do ciężkiego obciążenia fizycznego lub intensywnego uprawiania sportu zaleca sie dopiero po kilku miesiącach. Wynika to z konieczności stabilnego zrośnięcia się rany oraz odpowiedniego wzmocnienia siatki poprzez jej przerost tkanką łączną. Dokładne zalecenia dotyczące powrotu do określonej pracy zawodowej po operacji przepukliny omawiane są indywidualnie podczas konsultacji lekarskiej.

    KADRA CHIRURGICZNA 
Zapraszamy na konsultację i kwalifikację do operacji do doświadczonej Specjalisty chirurgii Pani Dr n med. Kingi ChabikBadanie USG powłok brzusznych i pachwin w kierunku przepukliny wykona Dr Tomasz Szczepański

ZALETY OPERACJI W GOLDEN CARE


✅ Doświadczona Kadra chirurgiczna.
✅ Doświadczona Kadra pielęgniarek chirurgicznych. 
✅ Od momentu uruchomienia Kliniki 0% powikłań
✅ Dokładna przedoperacyjna diagnostyka przepukliny w USG i odpowiednia kwalifikacja do zabiegu.
✅ Ocena przedzabiegowa pod kątem schorzeń towarzyszących oraz przygotowanie do zabiegu w cenie.
✅ Konsultacja pozabiegowa i zdjęcie szwów w cenie zabiegu.
✅ Zabiegi w Klinice Golden Care objęte systemem zarządzania jakością.
✅ Wielopoziomowa minimalizacja ryzyka przenoszenia infekcji. 
✅ Sala zabiegowa o wysokiej klasie czystości mikrobiologicznej, w tym z dedykowanym systemem wentylacji i systemem dezynfekcji powietrza. 
✅ Komfortowa sala pobytowa dla Pacjentów. 
✅ Łatwy dojazd z każdego miejsca Wrocławia i Dolnego Śląska autostradą. 
✅ Dedykowany parking przy Klinice.


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, gdy potrzebujesz umówić konsultację z Chirurgiem, wykonać badanie USG w kierunku przepukliny lub omówić leczenie operacyjne.