Alergologia

Dr hab. n. med. Barbara Sozańska
Dr hab. n. med. Barbara Sozańska
Umów wizytę
Dr hab. n. med. Barbara Sozańska

Specjalista pediatra oraz specjalista znany lekarz Alergolog. We Wrocławiu bazą szpitalną dr Sozańskiej jest Klinika Pediatrii, Alergologii i Kardiologii Akademii Medycznej we Wrocławiu przy ul. Hoene-Wrońskiego, gdzie zajmuje stanowisko Adiunkta. Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu w 1996 r, specjalizację II stopnia z pediatrii w roku 2003, a z alergologii w roku 2009. W 2015 r. uzyskała tytuł naukowy doktora habilitowanego.

Odbywała liczne staże zagraniczne, m. in. w Paryżu 1997 r. w Szpitalu Św. Ludwika, w Berlinie w 2001 r. w Klinice Charite, w Perugi w 2001 r. w Oddziale Alergologicznym, w Londynie w 2009 r. w Royal Brompton Hospital. Wielokrotna uczestniczka Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii, w Monachium, Berlinie, Barcelonie, Neapolu i Amsterdamie, gdzie prezentowała własne doniesienia z zakresu alergologii. 

Otrzymała jedną z nagród dla młodych naukowców na kongresie Paediatric Pulmonology Association w 2004 r. w Lizbonie, nagrodę Polskiego Towarzystwa Alergologicznego za najlepszą pracę doktorską w 2004 r., a w 2012 r. Nagrodę Indywidualną Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu za wybitne osiągnięcia naukowe. Brała udział w międzynarodowych projektach badawczych wspieranych przez Unię Europejską: Gabriel, Forallvent, Amics.

Współautorka podręcznika do alergologii oraz redaktorka pediatrycznej części polskiego tłumaczenia podręcznika do pediatrii Merck. Członkini Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Konsultuje dzieci i dorosłych, w języku polskim oraz angielskim.