USG Doppler tętnic

O BADANIU USG DOPPLER TĘTNIC


    WSKAZANIA DO USG TĘTNIC
USG dopplerowskie jest podstawową metodą diagnostyczną tętnic. W przeciwieństwie do badań angiograficznych, w USG dopplerowskim ocenia się nie tylko wygląd naczyń, lecz także ich funkcję, np. stopień zaburzeń przepływu krwi w przypadku zwężenia tętnicy. 

W USG badać można prawie wszystkie tętnice w organizmie. Najczęściej wykonywanym badaniem tętnic są tzw. przepływy dogłowowe, inaczej nazywane przepływami szyjnymi. Obejmują one USG Doppler tętnic szyjnych oraz USG tętnic kręgowych. Wskazaniami do wykonania badania przepływów są zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia, omdlenia, udar mózgu oraz jego profilaktyka, ocena miażdżycy i zwężeń tętnic, podejrzenie niewydolności podstawno-kręgowej, podejrzenie tętniaka oraz innych rzadkich chorób tętnic jak np. choroba Takayasu, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic skroniowych, a także ocena krążenia przed operacją kardiochirurgiczną. 

Często wykonywanym badaniem jest również USG tętnic kończyn dolnych. Wskazaniem do jego wykonania są stwierdzenie braku tętna na stopach, bóle nóg o typie chromania przestankowego (bóle łydek przy chodzeniu), ocena miażdżycy i stopnia niedokrwienia kończyn dolnych, zatory tętnicze, podejrzenie choroby Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic u palących papierosy). Tętnice kończyn górnych bada się w USG dopplerowskim w przypadku podejrzenia zespołu górnego otworu klatki piersiowej, a także w ramach oceny zespołu Reynaud. 

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG USG TĘTNIC
Do badania USG tętnic szyjnych lub kończyn nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Nie należy jednak nakładać odzieży utrudniającej badanie, np. golfu lub bluzek z ciasnym kołnierzykiem w przypadku badania przepływów dogłowowych oraz obcisłej bielizny w przypadku badania USG tętnic kończyn. 

WYKONUJĄCY USG TĘTNIC


Dr Tomasz Szczepański > 
Specjalista chorób wewnętrznych, sonografista z wieloletnim stażem klinicznym w Polsce i zagranicą. Wykonał ponad 25.000 badań USG. Uczestnik specjalistycznych szkoleń oraz sympozjów z zakresu diagnostyki angiologicznej, w tym w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii oraz w prestiżowym Charing Cross Vascular Symposium w Londynie. Obecnie prowadzi szkolenia studentów i lekarzy z zakresu USG. Certyfikowany lekarz PTU w zakresie diagnostyki naczyń.

Dr Andriy Yarka >
Uznany wrocławski specjalista chirurgii naczyniowej z szerokim doświadczeniem zagranicznym, w tym w Klinice Chirurgii Sercowo-Naczyniowej w Paryżu. Starszy Asystent w Oddziale Chirurgii Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Dr Krystian Obara >
Specjalista neurolog, Starszy Asystent w Klinice Neurologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Pracuje w zespole medycznym leczącym ostre udary mózgowe. Wykonuje badania USG tętnic dogłowowych. 


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz proszę do nas, jeśli potrzebujesz zarejestrować się na badanie USG Doppler tętnic dogłowowych, tętnic kończyn górnych lub dolnych, tętnic jamy brzusznej lub na konsultację angiologiczną.