USG Doppler tętnic

    WSKAZANIA DO USG TĘTNIC

USG dopplerowskie jest podstawową metodą diagnostyczną tętnic. W przeciwieństwie do badań angiograficznych, w USG dopplerowskim ocenia się nie tylko wygląd naczyń, lecz także ich funkcję, np. stopień zaburzeń przepływu krwi w przypadku zwężenia tętnicy. 

W USG badać można prawie wszystkie tętnice w organizmie. Najczęściej wykonywanym badaniem USG tętnic są tzw. przepływy dogłowowe, czyli USG tętnic szyjnych oraz kręgowych. Wskazaniami do wykonania tego badania są zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia, omdlenia, udar mózgu oraz jego profilaktyka, ocena miażdżycy i zwężeń tętnic, podejrzenie niewydolności podstawno-kręgowej, podejrzenie tętniaka oraz innych rzadkich chorób tętnic, jak np. choroba Takayasu, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, a także ocena krążenia przed operacją kardiochirurgiczną. 

Często wykonywanym badaniem jest również USG tętnic kończyn dolnych. Wskazaniem do jego wykonania są stwierdzenie braku tętna na stopach, bóle nóg o typie chromania przestankowego (bóle łydek przy chodzeniu), ocena miażdżycy i stopnia niedokrwienia kończyn dolnych, zatory tętnicze, podejrzenie choroby Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic u palących papierosy). Tętnice kończyn górnych bada się w USG dopplerowskim w przypadku podejrzenia zespołu górnego otworu klatki piersiowej, a także w ramach oceny zespołu Reynaud. 

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG USG TĘTNIC

Do badania USG tętnic szyjnych lub kończyn nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Nie należy jednak nakładać odzieży utrudniającej badanie, np. golfu lub bluzek z ciasnym kołnierzykiem w przypadku badania przepływów dogłowowych oraz obcisłej bielizny w przypadku badania USG tętnic kończyn. 

    WYKONUJĄCY USG TĘTNIC

Dr Tomasz Szczepański > 
Specjalista chorób wewnętrznych, sonografista z wieloletnim stażem klinicznym w Polsce i zagranicą. Wykonał ponad 15.000 badań USG. Uczestnik specjalistycznych szkoleń oraz sympozjów z zakresu diagnostyki angiologicznej, w tym w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii oraz w prestiżowym Charing Cross Vascular Symposium w Londynie. Obecnie sam prowadzi szkolenia studentów i lekarzy z zakresu USG. Certyfikowany lekarz PTU w zakresie diagnostyki naczyń.


jeśli potrzebujesz zarejestrować się na badanie USG Doppler tętnic dogłowowych, tętnic kończyn górnych lub dolnych, tętnic jamy brzusznej lub na konsultację angiologiczną.