USG powłok brzucha

O BADANIU POWŁOK CIAŁA 


    POWŁOKI JAMY BRZUSZNEJ I PRZEPUKLINY
Powłoki jamy brzusznej to złożona struktura skóry, tkanki podskórnej, powięzi, mięśni, rozcięgien, więzadeł, otrzewnej i naczyń krwionośnych. Zadaniem powłok brzucha jest ochrona narządów jamy brzusznej i miednicy, a także stabilizacja kręgosłupa oraz ruchy tułowia.

W swojej anatomicznej budowie powłoki brzuszne posiadają szczególne miejsca o zmniejszonej odporności, w których w sprzyjających warunkach powstawać mogą przepukliny, czyli uwypuklenia wewnętrznej zawartości jamy brzusznej, jak np. sieci większej, wewnątrzbrzusznej tkanki tłuszczowej, jelit. Powstawaniu przepuklin sprzyjają stany ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzbrzusznym (np. ciąża, otyłość, ciężka fizyczna praca, uprawianie niektórych dyscyplin sportu) oraz stany z osłabieniem warstw powłok (np. siedzący tryb życia, otyłość, operacje brzuszne).

Przykładami przepuklin są przepuklina w kresie białej, okołopępkowa, pępkowa, w bliźnie pooperacyjnej, pachwinowa skośna, pachwinowa prosta, udowa, w linii półksiężycowatej.

Kanał pachwinowy to szczególna struktura anatomiczna przebiegająca skośnie przez powłoki jamy brzusznej w okolicy pachwiny. To kanał, w którym do i z worka mosznowego biegną powrózek nasienny, splot żylny i tętnice. W kanale pachwinowym lokalizować mogą się przepukliny oraz niezstąpione jądra. 

    STRUKTURY OCENIANE W USG POWŁOK
Badanie USG powłok brzusznych nie jest tym samym co USG jamy brzusznej. W USG powłok ocenia się biernie oraz czynnościowo typowe miejsca przepuklinowe (o osłabionym oporze), a także kresę białą, grubość i strukturę mięśni brzucha, tkankę podskórną, kanał pachwinowy, pachwinowe węzły chłonne, spojenie łonowe. W przypadku obecności przepukliny ocenia się jej wrota, zawartość i odprowadzalność. U dzieci częstym wskazaniem do badania USG pachwin jest poszukiwanie niezstąpionych jąderek. Z kolei u sportowców wskazaniami do badania USG powłok jamy brzusznej i pachwin są urazy oraz naciągnięcia i naderwania struktur mięśniowo-ścięgnistych.

    PRZYGOTOWANIE DO USG POWŁOK I PACHWIN 
Do badania USG samych powłok jamy brzusznej nie trzeba być na czczo, jednakże zalecamy, aby przed badaniem nie spożywać ciężkich posiłków. Jeśli badanie powłok ma być połączone z oceną USG narządów jamy brzusznej prosimy zgłosić się na czczo. Szczegóły przygotowania znajdą Państwo tutaj.

    WSKAZANIA DO USG POWŁOK
Najczęstsze wskazania do wykonania USG powłok brzusznych obejmują podejrzenie obecności przepukliny, rozejścia kresy białej u kobiet po ciąży, ocenę blizn pooperacyjnych, przygotowanie do zabiegów liposukcji oraz abdominoplastyki. Poza tym wskazaniem do przeprowadzenia USG powłok i tkanek miękkich są różnego rodzaju, wyczuwalne pod skórą guzki. Badanie USG pozwala na różnicowanie takich zmian jak np. powiększone węzły chłonne, tłuszczaki, włókniaki, torbiele, gangliony, wysięki do kaletek, ropnie, krwiaki, mięsaki.

    WARTOŚĆ BADANIA USG POWŁOK
Standard, zakres oraz technika badania USG powłok brzucha, które wykonywane są w Klinice Golden Care, zostały ustanowione w kooperacji z Dr n. med. Wojciechem Wacławowiczem, uznanym wrocławskim Chirurgiem plastycznym, oraz Panią  Dr n. med. Kingą Chabik, specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej, w ten sposób, aby Pacjenci oraz operujący Chirurdzy mieli pewność szczegółowej i wiarygodnej oceny struktur powłok przed zabiegami chirurgicznymi.

WYKONUJĄCY USG POWŁOK BRZUCHA


Dr Tomasz Szczepański
Specjalista chorób wewnętrznych z ponad 20-letnim stażem klinicznym i sonograficznym w Polsce oraz zagranicą (Niemcy, Austria, Włochy, Wielka Brytania). Wykonuje badania USG u dzieci i dorosłych. Uczestnik licznych specjalistycznych szkoleń oraz warsztatów ultrasonograficznych, w tym z zakresu USG układu mięśniowo-szkieletowego (np. International MSK Ultrasound Course we Wiedniu) i ultrasonografii u sportowców.


Kompleksową diagnostykę, w tym badania USG, w Opiece Medycznej Golden Care realizowali Michał Milowicz, Agnieszka Kaczorowska, Robert Gonera, Mariusz Węgłowski,  Damian Janikowski, a także Rodziny wielu wrocławskich lekarzy. W Golden Care mogą Państwo liczyć na lekarzy ekspertów w różnorodnych dziedzinach medycyny oraz na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Pomocą służymy od 2011 r.