USG powłok brzucha

    POWŁOKI JAMY BRZUSZNEJ I PRZEPUKLINY

Powłoki jamy brzusznej to skomplikowana struktura skóry, tkanki podskórnej, powięzi, mięśni, rozcięgien, więzadeł, otrzewnej i naczyń krwionośnych. Zadaniem powłok brzucha jest ochrona narządów jamy brzusznej i miednicy, a także stabilizacja kręgosłupa oraz ruchy tułowia.

W swojej anatomicznej budowie, powłoki brzuszne posiadają szczególne miejsca o zmniejszonej odporności, w których w sprzyjających warunkach powstawać mogą przepukliny, czyli uwypuklenia wewnętrznej zawartości jamy brzusznej, jak np. sieci większej, wewnątrzbrzusznej tkanki tłuszczowej, jelit. Powstawaniu przepuklin sprzyjają stany ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzbrzusznym (np. ciąża, otyłość, ciężka fizyczna praca, uprawianie niektórych dyscyplin sportu) oraz stany z osłabieniem warstw powłok (np. siedzący tryb życia, otyłość, operacje brzuszne).

Przykłady przepuklin: przepuklina w kresie białej, okołopępkowa, pępkowa, w bliźnie pooperacyjnej, pachwinowa skośna, pachwinowa prosta, udowa, w linii półksiężycowatej.

Kanał pachwinowy to szczególna struktura anatomiczna przebiegająca skośnie przez powłoki jamy brzusznej w okolicy pachwiny. To kanał, w którym do i z worka mosznowego biegną powrózek nasienny, splot żylny i tętnice. W kanale pachwinowym lokalizować mogą się przepukliny oraz niezstąpione jądra. 

    STRUKTURY OCENIANE W USG POWŁOK

USG powłok brzusznych nie jest tym samym, co USG jamy brzusznej. W USG powłok ocenia się biernie oraz w próbach czynnościowych typowe miejsca przepuklinowe (o osłabionym oporze), kresę białą, grubość i strukturę mięśni brzucha, tkankę podskórną, kanał pachwinowy, pachwinowe węzły chłonne, spojenie łonowe. W przypadku obecności przepukliny ocenia się jej wrota, zawartość i odprowadzalność. U dzieci częstym wskazaniem do badania USG pachwin jest poszukiwanie niezstąpionych jąderek. Z kolei u sportowców wskazaniami do badania USG powłok jamy brzusznej i pachwin są urazy oraz naciągnięcia struktur mięśniowo-ścięgnistych.

    PRZYGOTOWANIE DO USG POWŁOK I PACHWIN 

Do badania USG samych powłok jamy brzusznej nie trzeba być na czczo, jednakże zalecamy, aby przed badaniem nie spożywać ciężkich posiłków. Jeśli badanie powłok ma być połączone z oceną USG narządów jamy brzusznej prosimy zgłosić się na czczo. Szczegóły przygotowania znajdą Państwo tutaj.

    WSKAZANIA DO USG POWŁOK

Najczęstsze wskazania do USG powłok jamy brzusznej obejmują podejrzenie obecności przepukliny, rozejścia kresy białej u kobiet po ciąży, ocenę blizn pooperacyjnych, przygotowanie do zabiegów liposukcji oraz abdominoplastyki. Poza tym wskazaniem do wykonania USG powłok i tkanek miękkich są różnego rodzaju, wyczuwalne pod skórą guzki. Badanie USG pozwala na różnicowanie takich zmian jak np. powiększone węzły chłonne, tłuszczaki, włókniaki, torbiele, gangliony, wysięki do kaletek, ropnie, krwiaki, mięsaki.

    WARTOŚĆ BADANIA USG POWŁOK

Standard, zakres oraz technika badania USG powłok brzucha, które wykonywane są w Golden Care, zostały ustanowione w kooperacji z Dr n. med. Wojciechem Wacławowiczem, uznanym wrocławskim Chirurgiem plastycznym, w ten sposób, aby Pacjenci oraz operujący Chirurdzy mieli pewność szczegółowej i wiarygodnej oceny struktur powłok przed ewentualnym zabiegiem.

    WYKONUJĄCY USG POWŁOK BRZUCHA

Dr Tomasz Szczepański
Specjalista chorób wewnętrznych z kilkunastoletnim stażem klinicznym i sonograficznym w Polsce oraz zagranicą (Niemcy, Austria, Włochy, Wielka Brytania). Wykonuje badania USG u dzieci i dorosłych. Uczestnik licznych specjalistycznych szkoleń i warsztatów ultrasonograficznych, w tym z zakresu USG układu mięśniowo-szkieletowego (np. International MSK Ultrasound Course we Wiedniu) oraz ultrasonografii u sportowców.


Kompleksową diagnostykę, w tym badania USG, w Opiece Medycznej Golden Care realizowali Agnieszka Kaczorowska, Robert Gonera, Mariusz Węgłowski, a także Rodziny wielu wrocławskich lekarzy. W Golden Care mogą Państwo liczyć na lekarzy ekspertów w różnorodnych dziedzinach medycyny oraz na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Zachodnioeuropejska jakość opieki medycznej blisko Ciebie !