USG powłok brzucha

    POWŁOKI JAMY BRZUSZNEJ I PRZEPUKLINY

Powłoki jamy brzusznej to skomplikowana struktura skóry, tkanki podskórnej, powięzi, mięśni, rozcięgien, więzadeł, otrzewnej i naczyń krwionośnych. Zadaniem powłok brzucha jest ochrona narządów jamy brzusznej i miednicy, a także stabilizacja kręgosłupa oraz ruchy tułowia.

W swojej anatomicznej budowie, powłoki brzuszne mają szczególne miejsca o zmniejszonej odporności, w których w sprzyjających warunkach powstawać mogą PRZEPUKLINY, czyli uwypuklenia wewnętrznej zawartości jamy brzusznej, jak np. sieci większej, wewnątrzbrzusznej tkanki tłuszczowej, jelit. Powstawaniu przepuklin sprzyjają stany ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzbrzusznym (np. ciąża, otyłość, ciężka fizyczna praca, uprawianie niektórych dyscyplin sportu) oraz stany z osłabieniem warstw powłok (np. siedzący tryb życia, otyłość, operacje brzuszne).

Przykłady przepuklin: przepuklina w kresie białej, pępkowa, w bliźnie pooperacyjnej, pachwinowa skośna, pachwinowa prosta, udowa, w linii półksiężycowatej.

Kanał pachwinowy to szczególna struktura przebiegająca skośnie przez powłoki jamy brzusznej w okolicy pachwiny. To kanał, w którym do i z worka mosznowego biegną powrózek nasienny, splot żylny i tętnice. W kanale pachwinowym lokalizować mogą się przepukliny oraz niezstąpione jądra. 

    STRUKTURY OCENIANE W USG POWŁOK

USG powłok brzusznych nie jest tym samym, co USG jamy brzusznej. W USG powłok ocenia się biernie oraz w próbach czynnościowych typowe miejsca przepuklinowe (o osłabionym oporze), grubość i strukturę mięśni brzucha, tkankę podskórną, kanał pachwinowy, pachwinowe węzły chłonne, spojenie łonowe. W przypadku obecności przepukliny ocenia się jej wrota, zawartość i odprowadzalność. U dzieci częstym wskazaniem do badania USG pachwin jest poszukiwanie niezstąpionych jąderek. Z kolei u sportowców wskazaniami do badania USG powłok jamy brzusznej i pachwin są urazy oraz naciągnięcia struktur mięśniowo-ścięgnistych.

    PRZYGOTOWANIE DO USG POWŁOK I PACHWIN 

Do badania USG samych powłok jamy brzusznej nie trzeba być na czczo, jednakże zalecamy, aby przed badaniem nie spożywać ciężkich posiłków. Jeśli badanie powłok ma być połączone z oceną USG narządów jamy brzusznej prosimy zgłosić się na czczo. Szczegóły przygotowania znajdą Państwo tutaj.

    USG POWŁOK I TKANEK MIĘKKICH

Najczęstsze wskazania do USG powłok jamy brzusznej obejmują podejrzenie obecności przepukliny oraz rozejścia kresy białej u kobiet po ciąży. Poza tym wskazaniem do wykonania USG powłok i tkanek miękkich są różnego rodzaju, wyczuwalne pod skórą guzki. Badanie USG pozwala na różnicowanie takich zmian, których przykładami są m.in. powiększone węzły chłonne, tłuszczaki, włókniaki, torbiele, gangliony, wysięki do kaletek, ropnie, krwiaki, mięsaki. 

    WYKONUJĄCY USG POWŁOK BRZUCHA

Dr TOMASZ SZCZEPAŃSKI 
Specjalista chorób wewnętrznych z kilkunastoletnim stażem klinicznym i sonograficznym w Polsce oraz zagranicą (Niemcy, Austria, Włochy, Wielka Brytania). Wykonuje badania USG u dzieci i dorosłych. Uczestnik licznych specjalistycznych szkoleń i warsztatów ultrasonograficznych, w tym z zakresu USG układu mięśniowo-szkieletoweg (np. International MSK Ultrasound Course we Wiedniu) oraz ultrasonografii u sportowców.