USG serca

    WSKAZANIA DO BADANIA USG SERCA 

Badanie echokardiograficzne, czyli USG serca jest jedną z podstawych metod diagnostyki kardiologicznej. W badaniu ocenia się wielkość jam serca, grubość mięśnia sercowego, czynność lewej i prawej komory, funkcję zastawek serca, aortę, osierdzie, obecność patologicznych objawów sercowych związanych z chorobami innych narządów (np. choroby płuc, nadciśnienie tętnicze). 

Wskazania do badania USG serca są bardzo szerokie i obejmują diagnostykę bólów w klatce piersiowej, zmniejszonej tolerancji wysiłku fizycznego, duszności, obrzęków kończyn dolnych i wodobrzusza, ocenę powikłań nadciśnienia tętniczego i zawału serca, diagnostykę zaburzeń rytmu serca, zatorów tętniczych, udaru mózgu, diagnostykę gorączki i powikłań anginy gardła w obrębie zastawek serca. 

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG USG SERCA  

Do badania USG dopplerowskiego serca nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Zalecane jest jednak, aby dzień przed badaniem nie spożywać nadmiernej ilości pokarmów, które mogłyby wzdymać brzuch i uciskać na przeponę. Podczas badania USG serca pacjent pozostaje z odkrytą klatką piersiową. Ważne: zgłaszając się na badanie należy zabrać ze sobą dostępne wyniki poprzednich badań USG serca, a także posiadane zapisy EKG. 

    WYKONUJĄCY USG SERCA

Dr hab. n. med. TOMASZ WITKOWSKI >>> 
Specjalista kardiolog, lekarz z dużym doświadczeniem z zakresu echokardiografii i kardiologicznej diagnostyki tomografią komputerową oraz z wieloletnim stażem klinicznym w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu oraz w klinikach w Holandii. 

Dr TOMASZ SZCZEPAŃSKI >>> 
Specjalista chorób wewnętrznych, sonografista z rozległym stażem kardiologicznym w Polsce (Oddział Kardiodiagnostyki Kliniki Chirurgii Serca AM we Wrocławiu, Oddział Kardiologiczny w Jeleniej Górze, Oddział Kardiologiczny w Legnicy) oraz z doświadczeniem w zagranicznych placówkach medycznych (Wielka Brytania, Niemcy, Austria). Uczestnik specjalistycznych szkoleń echokardiograficznych, w tym oceny serca u sportowców. 

    INNE BADANIA W CHOROBACH KRĄŻENIA   

PRZEPŁYWY DOGŁOWOWE >>> 

HOLTER EKG >>>