USG serca

PRZECZYTAJ O ECHO SERCA


    WSKAZANIA DO BADANIA USG SERCA
Badanie echokardiograficzne, czyli USG serca jest jedną z podstawych metod diagnostyki kardiologicznej. W badaniu ocenia się wielkość jam serca, grubość mięśnia sercowego, czynność lewej i prawej komory, funkcję zastawek serca, aortę, osierdzie, obecność patologicznych objawów sercowych związanych z chorobami innych narządów (np. choroby płuc, nadciśnienie tętnicze). 

Wskazania do badania USG serca są bardzo szerokie i obejmują diagnostykę bólów w klatce piersiowej, przyczyn zmniejszonej tolerancji wysiłku, przewlekłego zmęczenia, duszności, obrzęków kończyn dolnych i wodobrzusza, ocenę powikłań nadciśnienia tętniczego i zawału serca, diagnostykę zaburzeń rytmu serca, zatorów tętniczych, udaru mózgu, diagnostykę przewlekłego kaszlu, utraty masy ciała, gorączki i powikłań anginy gardła w obrębie zastawek serca. 

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG USG SERCA
W dniu badania USG dopplerowskiego serca nie należy spożywać kawy ani zażywać preparatów zawierających środki pobudzające, np. pseudoefedrynę. Zalecane jest także, aby dzień przed badaniem oraz w dniu badania nie spożywać nadmiernej ilości pokarmów, które mogłyby wzdymać brzuch i uciskać na przeponę. Ważne jest, aby zgłaszając się na wizytę zabrać ze sobą dostępne wyniki poprzednich badań USG Echo serca, a także posiadane zapisy EKG. Podczas wykonywania badania pacjent pozostaje z odkrytą klatką piersiową.

WYKONUJĄCY USG SERCA


Dr hab. n. med. Tomasz Witkowski >
Specjalista kardiolog, lekarz z wieloletnim doświadczeniem z zakresu echokardiografii i kardiologicznej diagnostyki tomografią, a także z wieloletnim stażem klinicznym w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu oraz w klinikach w Holandii.

Dr Tomasz Szczepański >
Specjalista chorób wewnętrznych, sonografista z rozległym stażem kardiologicznym w Polsce (Oddział Kardiodiagnostyki Kliniki Chirurgii Serca Akademii Medycznej we Wrocławiu, Kardiologiczny w Jeleniej Górze, Kardiologiczny w Legnicy) oraz w zagranicznych placówkach medycznych (Wielka Brytania, Niemcy, Austria). Uczestnik specjalistycznych szkoleń echokardiograficznych, w tym oceny serca u sportowców. 


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas lub zadzwoń, jeśli potrzebujesz zarejestrować się na badanie USG echo serca, konsultację do Kardiologa albo na inne badanie kardiologiczne.


Świadomych potrzeb zdrowotnych zachęcamy, aby koniecznie sprawdzili korzystny Pakiet 2 w 1: Abonament Opieki Medycznej + Kompleksowy Przegląd Zdrowia, który został stworzony przez lekarzy praktyków dla Pacjentów Golden Care, Rodzin oraz Przyjaciół. Pakiet zawiera nielimitowane badania USG serca. Wrocław. Golden Care dla Życia i Zdrowia!