USG serca

    WSKAZANIA DO BADANIA USG SERCA

Badanie echokardiograficzne, czyli USG serca jest jedną z podstawych metod diagnostyki kardiologicznej. W badaniu ocenia się wielkość jam serca, grubość mięśnia sercowego, czynność lewej i prawej komory, funkcję zastawek serca, aortę, osierdzie, obecność patologicznych objawów sercowych związanych z chorobami innych narządów (np. choroby płuc, nadciśnienie tętnicze). 

Wskazania do badania USG serca są bardzo szerokie i obejmują diagnostykę bólów w klatce piersiowej, przyczyn zmniejszonej tolerancji wysiłku, duszności, obrzęków kończyn dolnych i wodobrzusza, ocenę powikłań nadciśnienia tętniczego i zawału serca, diagnostykę zaburzeń rytmu serca, zatorów tętniczych, udaru mózgu, diagnostykę gorączki i powikłań anginy gardła w obrębie zastawek serca. 

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG USG SERCA

Do badania USG dopplerowskiego serca nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Zalecane jest jednak, aby dzień przed badaniem nie spożywać nadmiernej ilości pokarmów, które mogłyby wzdymać brzuch i uciskać na przeponę. Podczas badania USG serca pacjent pozostaje z odkrytą klatką piersiową. Ważne: zgłaszając się na badanie należy zabrać ze sobą dostępne wyniki poprzednich badań USG serca, a także posiadane zapisy EKG. 

    WYKONUJĄCY USG SERCA

Dr hab. n. med. Tomasz Witkowski > 
Specjalista kardiolog, lekarz z wieloletnim doświadczeniem z zakresu echokardiografii i kardiologicznej diagnostyki tomografią oraz z wieloletnim stażem klinicznym w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu oraz w klinikach w Holandii. 

Dr Tomasz Szczepański > 
Specjalista chorób wewnętrznych, sonografista z rozległym stażem kardiologicznym w Polsce (Oddział Kardiodiagnostyki Kliniki Chirurgii Serca Akademii Medycznej we Wrocławiu, Kardiologiczny w Jeleniej Górze, Kardiologiczny w Legnicy) oraz w zagranicznych placówkach medycznych (Wielka Brytania, Niemcy, Austria). Uczestnik specjalistycznych szkoleń echokardiograficznych, w tym oceny serca u sportowców. 


jeśli potrzebujesz zarejestrować się na badanie USG echo serca, konsultację do Kardiologa lub na inne badanie kardiologiczne.