USG tarczycy

PRZECZYTAJ O USG TARCZYCY


    WSKAZANIA DO USG TARCZYCY 

USG jest podstawową metodą obrazowania tarczycy. Wykonywane jest przy stwierdzonym laboratoryjnie zaburzeniu funkcji tarczycy (niedoczynność, nadczynność), przy ocenie wola, przy obecności guzków tarczycy, przy pojawieniu się wytrzeszczu oczu, zaburzeniach rytmu serca, chudnięciu, otyłości, zaburzonym poziomie cholesterolu. Badanie USG tarczycy należy optymalnie wykonać przed konsultacją endokrynologiczną, łącznie z badaniami krwi oceniającymi funkcję narządu (np. TSH, fT4, fT3), a w przypadku podejrzenia procesu autoimmunologicznego także z badaniem anty-TPO

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG USG TARCZYCY

Do USG tarczycy nie jest potrzebne żadne specjalne przygotowanie. Prosimy jednakże o nałożenie odzieży nieutrudniającej dostępu do szyi oraz o zabranie ze sobą poprzednich wyników badań w celu możliwie optymalnej interpretacji bieżącego badania tarczycy. W pracowni USG Golden Care we Wrocławiu tarczycę badamy u dzieci i dorosłych aparatem USG wyposażonym w sondę o wysokiej rozdzielczości, zawsze z zastosowaniem trybów dopplerowskich, a w razie potrzeby w trybie elastografii. 

    BADANIE ROZSZERZONE USG SZYI

Badanie USG tarczycy można jednoczasowo rozszerzyć o badanie USG szyi, węzłów chłonnych i ślinianek. W przypadku zainteresowania lub potrzeby wykonania całościowego badania USG szyi prosimy o poinformowanie nas o tym przy rejestracji. Badanie USG wykona dr Szczepański.  

    WYKONUJĄCY USG TARCZYCY

Dr Tomasz Szczepański >
specjalista chorób wewnętrznych, sonografista z 20-letnim stażem klinicznym oraz szkoleniowym w Polsce i zagranicą (Wielka Brytania, Niemcy, Austria, Włochy). Nauczyciel USG. W swojej karierze medycznej wykonał ponad 20.000 badań. Tarczycę, szyję i węzły chłonne bada u dzieci i dorosłych. Przeprowadza biopsję tarczycy. 

Dr Katarzyna Basałaj
specjalista radiolog z Zakładu Radiologii Ogólnej, Zabiegowej i Neuroradiologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w diagnostyce obrazowej u dzieci, w tym onkologicznej, a także u dorosłych w szczególności w zakresie schorzeń ostrych, skomplikowanych oraz doświadczenie w sonograficznej ocenie przeszczepionej wątroby i nerek. 

    BIOPSJA CIENKOIGŁOWA TARCZYCY 

W przypadku stwierdzenia zmian ogniskowych w tarczycy, które potocznie nazywane są guzkami, zapewniamy konsultację u lekarza tyreologa oraz możliwość przeprowadzenia biopsji tarczycy wraz z szybką oceną cytologiczną preparatu.


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz badania USG tarczycy lub szyi, wykonać biopsję tarczycy albo zarejestrować się na konsultację endokrynologiczną.


Świadomych potrzeb zdrowotnych zachęcamy, by koniecznie sprawdzić wyjątkowy i korzystny pakiet 2 w 1: Abonament Opieki Medycznej + Kompleksowy Przegląd Zdrowia, który został stworzony przez lekarzy specjalistów dla Rodzin oraz Przyjaciół. Pakiet zawiera nielimitowane badania USG tarczycy. Wrocław, Opieka Medyczna Golden Care dba o Państwa zdrowie i służy pomocą!