Testy skórne płatkowe

WIĘCEJ O TESTACH PŁATKOWYCH


    CZYM JEST TEST SKÓRNY PŁATKOWY
Test skórny płatkowy, nazywany także naskórkowym, używany jest do diagnozowania jednego z rodzajów nadwrażliwości – nadwrażliwości kontaktowej opóźnionej. Jest to inny rodzaj reakcji, aniżeli alergia atopowa na pyłki, kurz czy pokarmy, choć w potocznym języku również nazywana alergią. W przeciwieństwie do typowej alergii atopowej, której objawy rozwijają się bardzo szybko od momentu zetknięcia z alergenem, w przypadku nadwrażliwości kontaktowej objawy, najczęściej skórne (wyprysk kontaktowy), pojawiają się dopiero po kilku dniach. Z tego powodu test naskórkowy trwa aż 5 dni. Testy naskórkowe służą do wykrywania nadwrażliwości głównie na metale (np. na sprzączkę paska, fiszbiny stanika), zapachy i różnego rodzaje substancje chemiczne (np. składniki kosmetyków, gumy, barwniki tkanin). Poglądowa lista badanych substancji, które mogą wywołać nadwrażliwość kontaktową przedstawiona jest poniżej. 

Nikiel, Kobalt, Złoto, Akohole sterolowe (kosmetyki), Neomycyna, Dichromian potasu (materiały budowlane, skóra), Mieszanina zapachów (geraniol, mech dębowy, hydroksycytronellal, alkohol cynamonowy, eugenol, izoeugenol, aldehyd amylocynamonowy), Mieszanina lokalnych anestetyków (Kainy, Caine), Kalafonia, Rezyna (woski, kosmetyki, kleje), Parabeny (konserwanty kosmetyków: parahydroksybenzoesan metylu, -etylu, -propylu, -butylu, -benzylu), Balsam peruwiański, Ethylenediamina (leki, kosmetyki), Diazolidinylomocznik (konserwant), Chinoliny (Kliochinol, Chlorochinaldol; substancje p/bakteryjne, konserwanty, leki), 21-piwalan tiksokortolu (leki, kosmetyki), Imidazolidynylomocznik (konserwant kosmetyków), Budezonid, Hydrokortyzon, Merkaptobenzotiazol (składnik gum), Bacytracyna,

Partenolid (składnik kwiatów i owoców), Bronopol (konserwant kosmetyków), Barwnik niebieski Disperse blue 106, Żywica butylphenolowo-formaldehydowa, Żywica epoksydowa (składnik farb i rozpuszczalników), Carba mix (fungicydy używane m. in. w przemyśle gumowym), Mieszanina składników czarnej gumy, Cl+ Me- isothiazolinone (konserwant), Quaternium-15 (konserwant), Metyldibromoglutaronitryl (konserwant kosmetyków), Parafenylenodiamina (ciemny barwnik farb do włosów), Formaldehyd, Mercaptany (składniki gum), Tiomersal (konserwant leków i szczepionek), Thiuramy (fungicydy), w tym Disulfiram, Mieszanina pochodnych węglowych (Difenyloguanidyna, Dietyloditiokarbaminian, Dibutyloditiokarbaminian). 

    LOGISTYKA I PRZYGOTOWANIE
Test naskórkowy polega na przylepieniu do skóry na plecach fabrycznie przygotowanych specjalnych pasków z drobnymi płatkami nasączonymi substancjami, których działanie na organizm bada się podczas próby. Test trwa 5 dni. Ze względu długość testu i konieczność dwukrotnego odczytu badanie rozpoczyna się w poniedziałek, a kontrole wykonuje w środę i w czwartek / piątek. Po ostatnim odczycie zaleca się przeprowadzić konsultację dermatologiczną. 

W trakcie testu nie należy moczyć pleców oraz powinno się unikać przepocenia tak, aby uniknąć przesunięcia nalepionych na skórę przylepców z testami. Z tego samego powodu zaleca się noszenie luźnej odzieży na tułowiu i ograniczenie aktywności fizycznej. W dniu badania nie należy stosować na skórę kosmetyków ani balsamów. 

Na wynik badania testami płatkowymi mogą wpływać niektóre leki, w związku z tym w porozumieniu z lekarzem leki sterydowe należy odstawić ok. 3 tygodnie przed badaniem, a po użyciu antybiotyków z grupy penicylin i tetracyklin odczekać ok. 2 tygodnie do momentu założenia testów. Do testu płatkowego kwalifikuje dermatolog, alergolog lub lekarz innej specjalizacji. 

    TESTY PŁATKOWE CENA
W Centrum Medycznym Golden Care oferujemy obecnie najnowszą wersję alergologicznych testów płatkowych rozszerzonych ilościowo o 50% badanych alergenów w porównaniu do testów starszej generacji. Cena za test, jego założenie oraz za dwa odczyty wynosi 600 zł.


Kompleksową diagnostykę w Opiece Medycznej Golden Care realizowali Michał Milowicz, Agnieszka Kaczorowska, Robert Gonera, Mariusz Węgłowski, Damian Janikowski, Rodziny uznanych wrocławskich lekarzy z czego jesteśmy szczególnie dumni, a opieką od 2011 r. obejmujemy już ponad 60.000 Pacjentów.


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz wykonać skórny test płatkowy, inny test alergologiczny lub zarejestrować się do lekarza dermatologa.