Wyprysk kontaktowy

PRZECZYTAJ O WYPRYSKU KONTAKTOWYM


Opracowanie merytoryczne dr Anna Wójcik-Maciejewicz >.

    DEFINICJA I PRZYCZYNY

Wyprysk, inaczej dermatitis lub eczema, to określenie chorób zapalnych skóry o różnej etiologii. Najczęściej odnosi się do kontaktowego zapalenia skóry. Wyróżnia się kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia wywołane przez substancje bezpośrednio uszkadzające skórę oraz alergiczne wynikające z nadwrażliwości układu immunologicznego. Inny podział kontaktowego zapalenia skóry to zapalenie ostre lub przewlekłe różniące się czasem trwania, obrazem klinicznym oraz histopatologicznym. Jeśli wyprysk eczema związana jest z pracą zalicza się ją do dermatoz zawodowych.

Przykłady wyprysku kontaktowego obejmują popularne alergie na metal (np. sprzączki, fiszbiny, nikiel, chrom), kosmetyki, środki chemiczne, lateks albo gumę. Do spektrum chorób o charakterze wyprysku wchodzą również hiperkeratotyczne zapalenie skóry dłoni i stóp, wyprysk zimowy, wyprzenia, pieluszkowe, zapalenie skóry wokół przetoki.

    BADANIA NA WYPRYSK

Podstawowym badaniem w kierunku oceny nadwrażliwości typu opóźnionego, która odpowiedzialna jest wyprysk kontaktowy jest naskórkowy test płatkowy (patch test). Inne badania z zakresu alergologii służą diagnostyce różnicowej lub wykluczającej, np. skórne testy punktowe (prick testy), badania z krwi (IgE całkowite, IgE swoiste dla konkretnych alergenów). 

    LECZENIE WYPRYSKU KONTAKTOWEGO

Ze względu na zwykle przewlekły i nawrotowy przebieg choroby terapia bywa długotrwała i żmudna. Jej głównym celem jest wyleczenie ostrego stanu poprzez zastosowanie leków przeciwzapalnych, odbudowa prawidłowej bariery skóry oraz zapobieganie nawrotom choroby. Warunkiem koniecznym do całkowitego wyleczenia jest unikanie ekspozycji na czynniki drażniące oraz alergizujące, w których określeniu pomocne są naskórkowe testy płatkowe.

Leczenie miejscowe obejmuje stosowanie leków przeciwzapalnych (np. glukokortykosteroidów) i odpowiedniej pielęgnacji skóry. U wybranych chorych niezbędna może być fototerapia (PUVA, UVB 311, Psorilux). W bardziej nasilonych i opornych na leczenie miejscowe przypadkach stosuje się glukokortykosteroidy ogólnoustrojowo, leki z grupy retinoidów, leki immunosupresyjne i przeciwhistaminowe. W przypadku wtórnej infekcji zmiany wypryskowej stosuje się antybiotyki miejscowo lub ogólnie.

    LEKARZE

Schorzenia skórne konsultuje specjalista dermatolog. W rozwiązaniu problemu skórnego pomocni bywają równiez lekarze innych specjalności, w tym alergolog lub specjalista chorób wewnętrznych. 

Dermatolog > 
Alergolog >


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz skonsultować z lekarzem wyprysk, eczemę, wysypkę lub inne dolegliwości skórne. Zespół dermatologów i alergologów w Opiece Medycznej Golden Care służy pomocą już od 2011 r.