Badania po Covidzie

CZYM JEST ZACHOROWANIE SARS COVID-19


Wirusowa choroba SARS Covid-19 to schorzenie ogólnoustrojowe dotyczące wielu organów takich jak górne drogi oddechowe, płuca, serce, nerki, a także układ naczyniowy, nerwowy, pokarmowy oraz układ ruchu. W zależności od rozległości zajęcia poszczególnych układów i odpowiedzi immunologicznej Pacjenci prezentują różnorodne i szerokie spektrum objawów - od przypadków bezobjawowych poprzez symptomy o cechach zapalenia górnych dróg oddechowych, utraty węchu i smaku, zaburzeń pamięci i koncentracji do ciężkich zapaleń serca, płuc i naczyń.

U grupy nawet 10% ozdrowiałych Pacjentów mogą utrzymywać się przetrwałe dolegliwości o typie ogólnego osłabienia, zmniejszenia tolerancji wysiłku, zadyszki, braku koncentracji, rozdrażnienia lub innych objawów neurologicznych. U innej części Pacjentów po przechorowaniu pojawiać się mogą z kolei nagłe i nowe objawy określane jako zespół pocovidowy. U dzieci przyjmować on może formę cieżkiego zespołu PIMS (pediatric inflamatory multisystem syndrom). 

JAKIE BADANIA PO COVID


W Opiece Medycznej Golden Care zrealizują Państwo badania pocovidowe podstawowe oraz specjalistyczne, a także odbędą konsultacje z dedykowanymi lekarzami (pulmonolog, kardiolog, neurolog, specjalista chorób wewnętrznych). Na pierwszą konsultację z lekarzem optymalnie jest się zgłosić już z wynikami Podstawowego zestawu zestawu badań określonego poniżej. W przypadku koniecznośći pogłębienia diagnostyki lekarz określi jej zakres. 

    PODSTAWOWY ZESTAW BADAŃ

✅ 20 BADAŃ LABORATORYJNYCH w celu oceny stanu organizmu w kontekście najczęściej zgłaszanych przez pacjentów problemów po przechorowaniu Covid-19, w tym stanu immunologicznego, parametrów zapalnych oraz stanu podstawowych narządów wewnętrznych: p/ciała anty-CoV-2-IgG, morfologia, OB, CRP, fibrynogen, D-dimery, TSH, fT4, Na, K, glukoza, AST, ALT, GGTP, ALP, kreatynina, mocznik, CPK, witamina B12, badanie ogólne moczu;
✅ BADANIA CZYNNOŚCIOWE: EKG w celu przesiewowej oceny serca. 

    PRZECIWCIAŁA 
Istnieje kilka testów diagnostycznych opartych na ocenie przeciwciał anty-Covid. Testy wykrywające przechorowanie oparte są o przeciwciała przeciw antygenowi N, z kolei testy oceniające poziomy przeciwciał (po szczepieniu lub po przechorowaniu) o przeciwciała przeciw antygenowi S.

    SPIROMETRIA >
Jest to badanie czynnościowe wykonywane w celu oceny funkcji płuc oraz dróg oddechowych, a zalecane u Pacjentów, którzy w trakcie choroby przechodzili  lub u których utrzymują się objawy o typie duszności lub zadyszki. Badanie wykonujemy po co najmniej 4 tygodniach od zakończenia infekcji Covid.

    BADANIA USG 
Badania w celu oceny układu krążenia, tj. serca i naczyń, obejmują Echo serca, USG Doppler tętnic szyjnych oraz USG Doppler tętnic trzewnych brzucha. To ostatnie są wskazane przy obecności dolegliwości ze strony jamy brzusznej w trakcie zachorowania SARS Covid-19. W przypadku osób, które przechodziły zakrzepicę żylną wykonuje się badanie dopplerowskie żył.

    BADANIA OBRAZOWE
Badanie RTG płuc oraz tomografia klatki piersiowej wykonywane są u wybranych Pacjentów, którzy przechorowali Covid na ścisłe zalecenie lekarskie.

PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ PO COVID


W celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się wirusa, zgłaszając się na badania po Covidzie, Pacjent bezwzględnie powinien mieć nałożoną maseczkę i nie może prezentować objawów aktywnej infekcji dróg oddechowych w postaci m.in. gorączki, kataru, kaszlu i bólu gardła, a minimalny czas od zakończenia SARS-Covid musi wynosić co najmniej 3 tygodnie. Na pobranie krwi należy zgłosić się rano i na czczo. 

Po wykupieniu i wykonaniu Podstawowego Zestawu Badań po Covid zalecana jest konsultacja lekarska w celu oceny wyników badań oraz zaplanowania ewentualnie niezbędnych badań dodatkowych.

Jeśli nie są Państwo pewni, czy wasze złe samopoczucie jest związane z przechorowaniem SARS-Covid-19 należy wpierw poprosić o zarezerwowanie konsultacji u lekarza.

KUP PODSTAWOWY ZESTAW BADAŃ


Po opłaceniu Podstawowego Zestawu Badań po Przebyciu Covid zapraszamy do Centrum Medycznego Golden Care przy Bulwarze Dedala 9b we Wrocławiu od poniedziałku do piątku w godzinach 08.00-12.00, gdzie pobrana zostanie krew oraz wykonane badanie EKG. Wskazana jest rejestracja telefoniczna lub poprzez formularz kontaktowy >.