Spirometria

PRZECZYTAJ O SPIROMETRII 


    CZYM JEST SPIROMETRIA
Spirometria jest nieinwazyjnym badaniem układu oddechowego oceniającym pojemności płuc oraz funkcjonalny stan oskrzeli. Podczas testu pacjent nabiera powietrza oraz wydycha je w sposób wskazany przez badającego lekarza poprzez specjalny ustnik zaopatrzony w czujnik pomiarowy. 

    WSKAZANIA DO SPIROMETRII
Wskazania do przeprowadzenia badania obejmują podejrzenie astmy oskrzelowej lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, ocenę skuteczności leczenia tych schorzeń, diagnostykę przewlekłego kaszlu i duszności, a także stan po przeszczepie płuc.

    PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazania bezwzględne do spirometrii obejmują obecność tętniaka aorty lub tętnic mózgowych, niedawna operacja okulistyczna lub odwarstwienie siatkówki, niedawny zawał serca i udar mózgu, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze oraz krwioplucie. Ze względów epidemiologicznych u pacjentów, którzy przebyli SARS Covid-19 badanie wykonujemy nie wcześniej niż 4 tygodnie od zakończnia choroby.  

    PRZYGOTOWANIE DO SPIROMETRII
Jeśli nie jest inaczej wskazane przez lekarza, w dniu badania spirometrycznego nie należy przyjmować wziewnych leków działających na oskrzela. Nie powinno się również spożywać obfitych posiłków. Konieczne jest powstrzymanie się od palenia papierosów. Do spirometrii należy ubrać luźne i niekrępujące ubranie.

    SPIROMETRIA Z PRÓBĄ ROZKURCZOWĄ
Badanie wykonywane jest ze ścisłych wskazań lekarskich i polega na wykonaniu dodatkowego pomiaru spirometrycznego po zastosowaniu wskazanego przez lekarza leku rozkurczającego oskrzela, np. salbutamolu lub fenoterolu. Celem testu jest ocena odwracalności obturacji (skurczu) oskrzeli. 


W razie potrzeby rozszerzonej diagnostyki stanu zdrowia lub niepokojących dolegliwości zapraszamy do Kliniki Golden Care przy Bulwarze Dedala 9 we Wrocławiu na kompleksowe i sprawne pobyty diagnostyczne, które trwają u nas średnio 3h. Służymy sprawną pomocą!


Przeglądy zdrowia i kompleksową diagnostykę w Opiece Medycznej Golden Care realizowali Michał Milowicz, Agnieszka Kaczorowska, Robert Gonera, Mariusz Węgłowski, Damian Janikowski, a także Rodziny uznanych wrocławskich lekarzy. W Golden Care mogą Państwo liczyć na pomoc lekarzy ekspertów w różnorodnych dziedzinach medycyny oraz na nowoczesne rozwiązania technologiczne.


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz wykonać spirometrię, zarezerwować konsultację u Pulmonologa lub wykonać kompleksowe badanie układu oddechowego.