Spirometria


W razie potrzeby rozszerzonej diagnostyki stanu zdrowia lub niepokojących dolegliwości zapraszamy do Kliniki Golden Care przy Bulwarze Dedala 9 we Wrocławiu na kompleksowe i sprawne pobyty diagnostyczne, które trwają u nas średnio 3h. Służymy sprawną pomocą!


Przeglądy zdrowia i kompleksową diagnostykę w Opiece Medycznej Golden Care realizowali Michał Milowicz, Agnieszka Kaczorowska, Robert Gonera, Mariusz Węgłowski, a także Rodziny uznanych wrocławskich lekarzy. W Golden Care mogą Państwo liczyć na pomoc lekarzy ekspertów w różnorodnych dziedzinach medycyny oraz na nowoczesne rozwiązania technologiczne.

PRZECZYTAJ O SPIROMETRII 


    CZYM JEST SPIROMETRIA

Spirometria jest nieinwazyjnym badaniem układu oddechowego oceniającym pojemności płuc oraz funkcjonalny stan oskrzeli. Podczas testu pacjent nabiera powietrza oraz wydycha je w sposób wskazany przez badającego lekarza poprzez specjalny ustnik zaopatrzony w czujnik pomiarowy. 

    WSKAZANIA DO SPIROMETRII

Wskazania do przeprowadzenia badania obejmują podejrzenie astmy oskrzelowej lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, ocenę skuteczności leczenia tych schorzeń, diagnostykę przewlekłego kaszlu i duszności, a także stan po przeszczepie płuc.

    PRZECIWWSKAZANIA

Przeciwwskazania bezwzględne do spirometrii obejmują obecność tętniaka aorty lub tętnic mózgowych, niedawna operacja okulistyczna lub odwarstwienie siatkówki, niedawny zawał serca i udar mózgu, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze oraz krwioplucie. Ze względów epidemiologicznych u pacjentów, którzy przebyli SARS Covid-19 badanie wykonujemy nie wcześniej niż 4 tygodnie od zakończnia choroby.  

    PRZYGOTOWANIE DO SPIROMETRII

Jeśli nie jest inaczej wskazane przez lekarza, w dniu badania spirometrycznego nie należy przyjmować wziewnych leków działających na oskrzela. Nie powinno się również spożywać obfitych posiłków. Konieczne jest powstrzymanie się od palenia papierosów. Do spirometrii należy ubrać luźne i niekrępujące ubranie.

    SPIROMETRIA Z PRÓBĄ ROZKURCZOWĄ

Badanie wykonywane jest ze ścisłych wskazań lekarskich i polega na wykonaniu dodatkowego pomiaru spirometrycznego po zastosowaniu wskazanego przez lekarza leku rozkurczającego oskrzela, np. salbutamolu lub fenoterolu. Celem testu jest ocena odwracalności obturacji (skurczu) oskrzeli. 


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz wykonać spirometrię, zarezerwować konsultację u Pulmonologa lub wykonać kompleksowe badanie układu oddechowego.