Dehydrogenaza mleczanowa, LDH

    LDH 

czyli dehydrogenaza mleczanowa to enzym występujacy praktycznie we wszystkich komórkach organizmu, ale w największej koncentracji w komórkach tkanek o wysokim poziomie metabolizmu. Z powyższych względów jest parametrem o małej specyficzności. Aktywność LDH w surowicy rośnie przy wytężonej pracy mięśni, w chorobach mięśni szkieletowych, w zawale serca, w zatorze płucnym, w chorobach wątroby, przy hemolizie krwinek, w chorobach nerek, przy chorobach nowotworowych i białaczkach. Badanie najczęściej wykorzystywane jest w diagnostyce hemolizy, różnicowaniu przyczyn żółtaczki, kontroli przebiegu leczenia.  

 

Istnieje kilka izoenzymów LDH o zwiększonej specyficzności narządowej: LDH 1 i LDH 2 - serce, erytrocyty, nerki; LDH 3 - śledziona, płuca, węzły chłonne, płytki krwi, gruczoły endokrynne; LDH 4 i LDH 5 - wątroba, mięśnie szkieletowe. 

 

Inne badania służące do laboratoryjnej oceny wątroby, w tym do diagnostyki żółtaczki: AST, ALT, GGTP, ALP, bilirubina, INR, APTT, albuminy, badanie ogólne moczu.

Badania przesiewowe w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C: antygen-HBs, przeciwciała anty-HCV. 

Inne badania do oceny mięśni szkieletowych: CPK. 


    Zakresy referencyjne

LDH  < 225 U/L  dorośli 

 

Uwaga, zakresy referencyjne badań laboratoryjnych w poszczególnych laboratoriach mogą się nieco różnić. Zalecamy przeprowadzanie interpretacji wszelkich badań przez lekarza. 


 

Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.