PSA

    PSA, tPSA 

czyli antygen specyficzny dla prostaty. Jest to enzym biorący udział w upłynnianiu nasienia. Klinicznie wykorzystywany jako marker onkologiczny gruczołu krokowego. Steżenie PSA w surowicy rośnie w raku prostaty oraz w innych schorzeniach, takich jak zapalenie, przerost, a także po mechanicznym podrażnieniu gruczołu krokowego. Z tego powodu zaleca się, aby krew na badanie PSA (jako marker onkologiczny) była pobierana dopiero 2 dni po ejakulacji, jeździe na rowerze, czy badaniu per rectum, a po zabiegach na gruczole dopiero po 2-3 tygodniach.  

 

W ramach profilaktyki raka prostaty zaleca się oznaczanie PSA u mężczyzn po 50 rż raz w roku lub częściej, optymalnie w połączeniu z wizytą u urologa i badaniem prostaty per rectum. W przypadku nieznacznie podwyższonego poziomu PSA (tzw. szara strefa) zaleca się dodatkowe oznacznie tzw. wolnego PSA (fPSA) i określenie stosunku fPSA / PSA. Im niższy jest ten stosunek, tym większe istnieje ryzyko raka. Każdorazowo wynik oznaczenia PSA powinien interpretować lekarz (!), aby odpowiednio zakwalifkować pacjenta do dalszego postępowania, np. do ponownego oznaczenia parametru, do badania USG transrektalnego, do biopsji prostaty. 

Oprócz profilaktyki parametr PSA wykorzystywany jest także w trakcie monitorowania leczenia raka, np. po usunięciu gruczołu. 

 

    Zakresy referencyjne

Wartości referencyjne PSA całkowitego są zależne od wieku mężczyzny: 

<40 rż        < 1,3 µg/l
40-50 rż     < 2,0 µg/l
50-60 rż     < 3,0 µg/l
60-70 rż     < 4,0 µg/l
>70 rż        < 4,5 µg/l

 

Uwaga, wartości referencyjne badań laboratoryjnych mogą się różnić w zależności od laboratorium, metody oznacznia, jednostki, w której podawana jest wartość. Zalecane jest przeprowadzanie interpretacji wszelkich badań, a w szczególności markerów onkologicznych przez lekarza oraz w kontekście wywiadu, badania lekarskiego i innych badań pomocniczych ! 

 


Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.