TSH

    TSH 

czyli hormon tyreotropowy, jest wydzielany przez przysadkę mózgową i działa na gruczoł tarczowy pobudzając go do produkcji i uwalniania hormonów tarczycy do krwi. Oznaczenie TSH we krwi, łącznie z właściwymi hormonami tarczycy (fT4 i fT3) służy ocenie funkcji tarczycy, tzn. stwierdzeniu nadczynności bądź niedoczynności tarczycy.  

Kiedy w szczególności oznaczać TSH z fT4? W przypadku nadwagi i niedowagi, zwiększonej potliwości, w przewlekłym rozdrażnieniu emocjonalnym, przewlekłym osłabieniu i braku energii, w przypadku kołatania serca i zaburzeń rytmu serca, w przypadku wysokiego poziomu cukru we krwi lub epizodów niedocukrzenia (hypoglikemii), zaburzeń lipidowych (wysoki cholesterol, wysoki poziom trójglicerydów), problemów z nauką u dzieci. Oznaczanie TSH jest podstawową metodą monitorowania leczenia niedoczynności tarczycy przy pomocy substytucji hormonalnej. 

Badania służące do diagnostyki autoimmunologicznych chorób tarczycy: przeciwciała przeciw tyreoperoksydazie (anty-TPO), przeciwciała przeciw tyreoglobulinie (anty-TG), przeciwciała przeciw receptorowi TSH (TRAb).

Badania laboratoryjne służące do oceny funkcji tarczycy: TSH, fT4, fT3, T4, T3.

Badania obrazowe tarczycy: USG tarczycy, scyntygrafia.

Lekarze: Endokrynolog >Endokrynolog dziecięcy > 


    ZAKRES REFERENCYJNY 

TSH 0,27 - 4,20 uU/mL dorośli 

 

Uwaga, zakresy referencyjne badań laboratoryjnych w poszczególnych laboratoriach mogą się nieco różnić. Różne mogą być również jednostki, w których podawane są wyniki. Zalecamy przeprowadzanie interpretacji wszelkich badań przez lekarza.