Witamina B 12

    WITAMINA B12 

czyli kobalmina, to witamina z grupy rozpuszczalnych w wodzie. Produkowana jest jedynie przez bakterie. Człowiek uzuskuje ją naturalnie wraz z dietą mięsną. Po spożyciu mięsa, sok żołądkowy trawi białko i uwalnia kobalminę z jej połączeń białkowych. Wolna kobalmina łączy się w żołądku z produkowanym w żołądku czynnikiem wewnętrznym Castla (IF) oraz produkowanym w śliniankach białkiem R. Połączenie z białkiem R jest trawione w poczatkowym odcinku jelita cienkiego, a uwolniona kobalmina łączy się z resztą IF. Kompleks Witamina B12-IF trafia do końcowego odcinka jelita cienkiego (jelito kręte), gdzie poprzez specyficzne receptory jest wchłaniana do krwi. We krwi łączy się z białkiem transportującym transkobalminą. Białko to transportuje kobalminę do wątroby i innych komórek organizmu. Głównym miejscem magazynowania witaminy B 12 jest wątroba. Naturalne jej zasoby w organizmie starczają na kilka lat, dlatego objawy niedoborowe ujawniają się powoli, zwykle dopiero po kilku latach. W komórkach organizmu witamina B12 jest kofaktorem kilku enzymów, które biorą m. in. udział w syntezie kwasów nukleinowych DNA, aminokwasu metioniny i składników tkanki nerwowej.

Objawy niedoboru witaminy B12 są głównie związane z zaburzeniami czerwonych krwinek (anemia / niedokrwistość złośliwa), z zaburzeniami związanymi z układem nerwowym oraz z zaburzeniami szybko proliferujących tkanek. Objawy: osłabienie, bladość, nadżerki w jamie ustnej i pochwie, zapalenie języka, objawy gastryczne (dyskomfort i bóle brzucha, wzdęcia), rozdrażnienie, zmiany osobowościowe, problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, zaburzenia powonienia i widzenia, depresja, halucynacje, próby samobójcze, demencja, osłabienie mięśni, zaburzenia czucia obwodowego (np. pieczenie stóp), niepłodność. 

Przyczyny niedoboru witaminy B12: wieloletnia dieta wegetariańska, niedobór kwasu foliowego, zanikowe zapalenie żołądka, stan po usunięcia żołądka, przewlekłe zapalenie trzustki, obecność pasożytów w jelicie cienkim, stan po usunięciu dystalnego odcinka jelta cienkiego, choroba Crohna jelita krętego, celiakia, rzadkie choroby genetyczne. 

Inne badania służące do oceny czerwonych krwinek i niedokrwistości: morfologia, rozmaz, retikulocyty, żelazo, ferrytyna, TIBC, kwas foliowy, bilirubina, LDH, homocysteina. 

    ZAKRES REFERENCYJNY

Witamina B12   191-663 pg/mL 


Uwaga! Zakresy referencyjne badań laboratoryjnych w poszczególnych laboratoriach mogą się nieco różnić. Zalecamy przeprowadzanie interpretacji wszelkich badań przez lekarza.