Kalprotektyna

    Kalprotektyna w kale

Kalprotektyna to kompleks białkowy (dimer) występujący w granulocytach i monocytach. Wiąże metale, w tym wapń, i jest stailna w środowisku jelitowym. W związku z pochodzeniem kalprotektyny, tj. z komórek zapalnych, oraz jej stabilnością, gdy oznaczana w kale, służy jako parametr zapalny oraz onkologiczny schorzeń jelit, w szczególności przy niekrwawiących polipach i rakach jelita grubego. 

 

Poziom kalprotektyny wzrasta w chorobach zapalnych jelit (np. choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), w chorobach infekcyjnych, w aktywnej chorobie trzewnej, w nowotworach jelita grubego. Choroba jelita drażliwego nie podwyższa poziomu kalprotektyny w kale. Z tego powodu używana jest również w różnicowaniu chorzeń zapalnych od zespołu jelita drażliwego - w badaniu Langhorst J et al. (Am J Gastroenterol 2008;103:162-169) wykazano czułość kalprotektyny na poziomie 82%, a specyficzność 87%. Oznaczanie kalprotektyny jest pomocne przy podejmowaniu decyzji przeprowadzenia kolonoskopii, a także uzupełnia badanie krwi utajonej w stolcu. 

 

Przed pobraniem próbki kału na kalprotektynę wskazane jest odstawienie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (pod kontrolą lekarza). Przy pobieraniu próbki kału na badanie należy unikać zanieczyszczenia próbki kału przez wodę z toalety. 

 

    Zakresy referencyjne

Dorośli:

< 50 µg/g kału

Dzieci:

< 3 miesiąca, mediana 345 μg/g kału

3 - 6 miesiąca, mediana 278 μg/g kału

6 - 12 miesiąca, mediana 183 μg/g kału

1 - 4 rż., mediana 75 μg/g kału 

 

Uwaga, zakresy referencyjne badań laboratoryjnych w poszczególnych laboratoriach mogą się różnić. Zalecamy przeprowadzanie interpretacji wszelkich badań przez lekarza.