Kolonoskopia
CZYM JEST KOLONOSKOPIA
Kolonoskopia to endoskopowa metoda badania jelita grubego od wewnątrz przy pomocy urządzenia o nazwie kolonoskop, który jest giętkim przewodem o szerokości ok. 1 cm i zawiera takie elementy jak kamera, przewód ze światłem, kanały do pobierania wycinków. Kolonoskopia może być procedurą diagnostyczną ukierunkowaną na ocenę wizualną i pobranie ewentualnej biopsji błony śuzowej lub też procedurą terapeutyczną, podczas której wykonywane są skomplikowane zabiegi.
Podczas kolonoskopii diagnostycznej usuwane mogą być jedynie drobne uszypułowane polipy. Ze względów bezpieczeństwa większe polipy lub te na szerokiej podstawie usuwane są podczas kolonoskopii terapeutycznej, która wykonywana jest w warunkach szpitalnych z możliwością dłuższego pobytu i z szerokim zapleczem leczniczym.
Kolonoskopię wykonuje się po przygotowaniu jelita, tj. sztucznym opróżnieniu i oczyszczeniu jelita za pomocą środka przeczyszczającego. Ze względu na komfort Pacjenta zabieg najczęściej wykonywany jest w krótkotrwalym i płytkim znieczuleniu ogólnym (z użyciem dożylnych leków znieczulających i przeciwbólowych), czyli w tzw. analgosedacji.
Kolonoskopia profilaktyczna w ramach wczesnej diagnostyki raka jelita grubego> jest podstawowym badaniem medycznym ratującym ludzkie życie. Otóż rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w populacji ogólnej. W początkowych fazach choroby w ogóle nie daje dolegliwości, a etap pojawienia się objawów sugeruje zaawansowane stadium raka. Z tego powodu u osób od 50 rż lub w uzasadnionych przypadkach nawet wcześniej, zaleca się wykonywanie kolonoskopii proflaktycznie co 5 lat.
Kolonoskopię profilaktyczną wykonać można w sposób klasyczny endoskopem lub przy pomocy tomografii komputerowej kolonoskopię wirtualną. Klasyczna endoskopia jest badaniem czulszym, a ponadto umożliwia jednoczasowe usunięcie w większości przypadków polipów będących stanem przednowotworowym raka jelita.
W Opiece Medycznej Golden Care każdego miesiąca przy pomocy kolonoskopii ratujemy życie co najmniej kilku osobom ze stanami przednowotworowymi w jelicie grubym.
OCENA PRZEDZABIEGOWA
W Klinice Golden Care podchodzimy kompleksowo do dolegliwości z obszaru brzucha. Umożliwiamy przeprowadzenie całościowej specjalistycznej diagnostyki gastrologicznej, w tym badań laboratoryjnych, badań USG oraz endoskopowych. Przed kolonoskopią, w szczególności przeprowadzanej w znieczuleniu ogólnym, ze względów bezpieczeństwa oceniamy pacjenta również pod kątem obciążeń internistycznych, kardiologicznych oraz ewentualnych czynników zwiększonego ryzyka narkozy.
PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII
W celu umożliwienia dokładnej oceny jelita grubego w kolonoskopii niezwykle ważne jest poprawne przygotowanie do badania. Otóż co najmniej trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać żadnych warzyw ani owoców zawierających drobne pestki, np. pomidory, ogórki, maliny, winogrona; a także pieczywa z pestkami itp. Na dwa dni przed badaniem zalecana jest dieta ubogoresztkowa i lekkostrawna, tzn. zawierająca np. makarony, białe pieczywo, przeciery, klarowny rosół, galaretkę. Nie należy spożywać czerwonego mięsa.
W dniu poprzedzającym kolonoskopię można zjeść śniadanie, lekki zmiksowany obiad i lekką, wczesną (do godz. 17.00) kolację chyba, że lekarz zaleci inaczej. Można natomiast w dowolnych ilościach pić napoje niegazowane (z wyjątkiem osób z niewydolnością serca lub osób dializowanych – w tych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem).
Późnym popołudniem / wczesnym wieczorem (ok. godziny 16.00-18.00) w dniu poprzedzającym kolonoskopię należy rozpocząć oczyszczanie jelita grubego poprzez wywołanie sztucznej biegunki spożywając zalecony przez lekarza środek przeczyszczający, który nabywa się w aptece na receptę. Przed zastosowaniem preparatu przeczyszczającego należy zawsze zapoznać się z dołączoną ulotką informacyjną.
Po rozpoczęciu biegunki należy spożywać i uzupełniać płyny (z wyjątkiem napojów gazowanych). Proszę pamiętać, że ostatni płyn może być wypity nie później niż 8 godzin przed zaplanowaną godziną badania. Jeśli Pacjent musi przyjąć rano swoje stałe leki to można popić je jednym łykiem wody.
Na kolonoskopię ze znieczuleniem należy zgłosić się do Kliniki koniecznie z pełnoletnią osobą towarzyszącą. W dniu znieczulenia Pacjentowi nie wolno prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn. Powrót do domu po kolonoskopii ze znieczuleniem odbyć się musi pod opieką osoby towarzyszącej.
LEKI A KOLONOSKOPIA
Pacjenci przyjmujący na stałe leki, w szczególności zmniejszające krzepliwość (tzw. "na rozrzedzenie krwi"), a także leki przeciwcukrzycowe, na nadciśnienie, na serce, leki przeciwpadaczkowe, preparaty zawierające żelazo muszą się skonsultować z lekarzem w celu zasięgnięcia informacji, czy i jak przyjmować w/w leki w okresie przed kolonoskopią. Pacjenci kwalifikowani do zabiegu poza naszą placówką powinni w tym celu zarezerwować konsultację przedzabiegową (tzw. pre-assessment).
PRZEBIEG KOLONOSKOPII
Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej na prawym boku pacjenta. Przy użyciu środka poślizgowgo przez odbyt do jelita wprowadzany jest endoskop, z którego obraz transmitowany jest do monitora endoskopisty. W przypadku stwierdzenia polipów lub innych zmian patologicznych w jelicie pobierana jest z nich biopsja. Podczas procedury Pacjent podpięty jest do monitora parametrów życiowych oraz nadzorowany przez anestezjologa. Po zakończeniu badania Pacjent odpoczywa w komfortowej sali wypoczynkowej.
BEZPIECZEŃSTWO BADANIA
Kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym. W warunkach ambulatoryjnych ze względów bezpieczeństwa wykonuje się zwykle tzw. kolonoskopię diagnostyczną, czyli służąca poznaniu przyczyn dolegliwości, bez podejmowania skomplikowanych procedur leczniczych. W przypadku konieczności usunięcia stwierdzonego w trakcie endoskopii polipa (zabieg polipektomii), w części przypadków, w zależności od charakterystki polipa, niezbędne będzie przeprowadzenie kolejnego badania endoskopowego, tym razem stricte leczniczego w warunkach szpitalnych. Decyzję o sposobie i trybie usunięcia polipa z przewodu pokarmowego podejmuje lekarz. Najbardziej poważnymi potencjalnymi powikłaniami kolonoskopii jest przedłużone krwawienie oraz perforacja, z których każde wymagać może pilnej operacji.
BEZPIECZEŃSTWO MIKROBIOLOGICZNE
W celu minimalizacji ryzyka przeniesienia poprzez sprzęt endoskopowy infekcji z pacjenta na pacjenta, kolonoskopy poddawane są czyszczeniu, myciu i dezynfekcji wysokiego (!) poziomu każdorazowo przed użyciem oraz po użyciu – czyli aż 2 razy. Z kolei narzędzia do pobierania wycinków błony śluzowej (kleszczyki), które są używane podczas kolonoskopii, to narzędzia jednorazowe i są przeznaczone tylko dla jednego pacjenta, a po użyciu utylizowane.
Doświadczona kadra gastrologów i pielęgniarek endoskopowych.
Przed kolonoskopią wykonujemy u Pacjentów ocenę przedzabiegową, kwalifikację i przygotowanie do zabiegu.
Dla komfortu Pacjenta badanie wykonujemy w płytkim znieczuleniu ogólnym z asystą anestezjologa i z monitoringiem parametrów życiowych.
Po znieczuleniu Pacjent przebywa w komfortowej sali w wygodnym łóżku.
Procedura kolonoskopii w Klinice Golden Care objęta jest wewnętrznym systemem zarządzania jakością.
Wieloetapowa minimalizacja ryzyka przenoszenia infekcji.
Zapewniamy mycie i dezynfekcję endoskopów wysokiego poziomu (działanie bakteriobójcze, wirusobójcze, prątkobójcze, sporobójcze).
Stosujemy mikrobiologiczną kontrolę dezynfekcji endoskopów.
Do biopsji błony śluzowej podczas kolonoskopii używamy tylko jednorazowych kleszczyków, które po każdym pacjencie są utylizowane. Działanie to zapobiega potencjalnemu przeniesieniu się zakażeń wirusowych (WZW B i WZW C) z pacjenta na pacjenta.
Kolonoskopia przeprowadzana jest w sali zabiegowej o wysokiej klasie czystości mikrobiologicznej, w tym z dedykowanym systemem wentylacji i systemem dezynfekcji powietrza.
Od momentu uruchominia Pracowni Endoskopowej 0% powikłań.
Łatwy dojazd z każdego miejsca Wrocławia, Dolnego Śląska (autostrada A8) i z lotniska.
Parking dedykowany przy samej Klinice.
Obejrzyj galerię zdjęć z zabiegu kolonoskopii i pobytu pacjenta w Klinice Golden Care ® we Wrocławiu. Zobacz komfortowe warunki pobytowe, personel przeprowadzający endoskopię, zasoby sprzętowe, organizację, przygotowanie do kolonoskopii oraz do znieczulenia.
Prosimy sprawdzić zupełnie wyjątkowy pakiet Golden Care Premium 2 w 1: Abonament Opieki Medycznej plus Kompleksowy Przegląd Zdrowia, który w swoim zakresie zawiera kolonoskopię. Stworzony przez lekarzy praktyków dla Pacjentów Golden Care, Rodzin oraz Przyjaciół. Jeden z najbardziej wartościowych pakietów medycznych w Polsce.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas lub zadzwoń, jeśli potrzebujesz umówić się we Wrocławiu na kolonoskopię ze znieczuleniem, konsultację u Gastroenterologa lub przeprowadzić kompleksową diagnostykę dolegliwości ze strony jamy brzusznej.
Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.