Trądzik różowaty

    Definicja i przyczyny

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna ograniczona do skóry twarzy. Rozwija się na podłożu zaburzeń w funkcjonowaniu drobnych naczynek, nadmiernej produkcji wydzieliny łojowej, zaburzeń hormonalnych, czynników zewnętrznych (zimno, gorąco), miejscowych czynników infekcyjnych (nużeniec Demodex folliculorum, drożdżak Pityrosporum ovale), czynników pokarmowych (alkohol, ostre potrawy), stresu.

 

Zmiany chorobowe zwykle początkowo zlokalizowane są w centralnej części twarzy i na nosie, następnie rozprzestrzeniają się na policzki, czoło, podbródek, boczne powierzchnie szyi i dekolt.
Wyróżnia się kilka podtypów trądziku różowatego: rumieniowo-naczyniowy, grudkowo-krostkowy, przerostowo-naciekowy. Istnieje również oczna odmiana trądziku różowatego, która przebiega w formie zapalenia spojówek, brzegów powiek, rogówki i tęczówki. Trądzik różowaty dotyka około 10-15% populacji, częściej występuje u kobiet; z kolei cięższe przypadki dotyczą mężczyzn, u których może się rozwinąć powikłanie choroby pod postacią deformacji skóry nosa (stan nazywany "rhinophyma"). Trądzik różowaty rozpoczyna się zwykle około 30 rż, a największe nasilenie przypada na 40-50 rż.

    Badania

Nie istnieją specyficzne badania do diagnozowania trądziku różowatego. Lekarz dermatolog bazuje na badaniu fizykalnym oraz historii choroby relacjonowanej przez pacjenta.

    Leczenie i postępowanie

W ramach leczenia miejscowego stosuje się preparaty z antybiotykami, kwasem azelainowym, retinoidami, preparaty kosmetyczne dobrane odpowiednio do schorzenia skóry. W ramach leczenia ogólnego lekarze stosują doustne antybiotyki oraz izotretynoinę. Niejednokrotnie leczenie bywa długotrwałe.

Zabiegowe postępowanie dermatologiczne obejmuje zastosowanie pilingów, laserów, bądź intensywnych źródeł światła.

 

Jak samemu wspomóc leczenie:
- Jeśli odkryją Państwo, jaki czynnik wywołuje zaostrzenia choroby to należy go unikać.
- W miesiącach letnich polecane jest nakładanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi (SPF > 30).
- W miesiącach zimowych należy chronić twarz przed zimnem, zakładać czapkę i szalik.
- Unikać czynników drażniących skórę twarzy.
- Myć twarz łagodnymi płynami.


Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.