Próba wysiłkowa EKG

O PRÓBIE WYSIŁKOWEJ EKG


    PRÓBA WYSIŁKOWA EKG
Jest to nieinwazyjne badanie serca przeprowadzane na bieżni lub na stacjonarnym rowerze w celu oceny reakcji mięśnia serca na obciążenie wysiłkiem fizycznym. Test wysiłkowy EKG wykonuje się w ramach diagnostyki bólów w klatce piersiowej, w celu wykrycia choroby wieńcowej, w ramach oceny wydolności serca (np. po zawale serca) oraz w celu wysiłkowej oceny zaburzeń rytmu serca.

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG BADANIA
Na trzy godziny przed badaniem wysiłkowym EKG nie należy spożywać posiłków ani dużej ilości płynów. W dniu badania należy być wypoczętym, nie wolno pić kawy ani napojów pobudzających. Mężczyźni powinni pamiętać, aby do badania zgłosić się z ogoloną klatką piersiową, gdyż podczas testu Pacjent podpięty jest do aparatu rejestrującego EKG za pomocą elektrod przylepnych. W trakcie testu wysiłkowego mierzone jest ciśnienie tętnicze, częstotliwość pracy serca oraz rejestrowany jest zapis EKG. Badanie wysikowe kontynuowane jest do momentu osiągnięcia przez Pacjenta docelowej częstotliwości tętna lub do wystąpienia określonych objawów świadczących o chorobie, np. ból w klatce piersiowej, duszność, spadek lub nadmierny wzrost ciśnienia tętniczego, pojawienie się zaburzeń rytmu serca. 

Badanie wysiłkowe EKG przeprowadzane jest po wcześniejszej konsultacji lekarskiej i tylko na zalecenie lekarza. Przed testem konieczne może być wcześniejsze wykonanie badania USG echo serca i określonych badań laboratoryjnych. Z lekarzem należy również uzgodnić, czy w dniu badania należy zażyć przewlekle stosowane leki. 

Jeśli Pacjent kierowany jest na badanie wysiłkowe EKG z placówki zewnętrznej, to przed wykonaniem testu wysiłkowego niezbędna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem kardiologiem lub innym wyznaczonym lekarzem w Centrum Medycznym Golden Care w celu ostateczniej kwalifikacji. 


Kompleksową diagnostykę, w tym badania kardiologiczne, w Opiece Medycznej Golden Care ® realizowali Michał Milowicz, Agnieszka Kaczorowska, Robert Gonera, Mariusz Węgłowski, Damian Janikowski, a także Rodziny uznanych wrocławskich lekarzy, z czego jesteśmy szczególnie dumni. Od 2011 r. dbamy o zdrowie ponad 55.000 Pacjentów z Wrocławia i Dolnego Śląska!


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz wykonać probę wysiłlkową lub potrzebne są Ci dodatkowe informacje na jej temat.