Testy skórne płatkowe

WIĘCEJ O TESTACH PŁATKOWYCH


    CZYM JEST TEST SKÓRNY PŁATKOWY

Test skórny płatkowy, nazywany także naskórkowym, używany jest do diagnozowania jednego z rodzajów nadwrażliwości – nadwrażliwości kontaktowej opóźnionej. Jest to inny rodzaj reakcji, aniżeli alergia atopowa na pyłki, kurz czy pokarmy, choć w potocznym języku również nazywana alergią. W przeciwieństwie do typowej alergii atopowej, której objawy rozwijają się bardzo szybko od momentu zetknięcia z alergenem, w przypadku nadwrażliwości kontaktowej objawy, najczęściej skórne (wyprysk kontaktowy), pojawiają się dopiero po kilku dniach. Z tego powodu test naskórkowy trwa aż 5 dni. Testy naskórkowe służą do wykrywania nadwrażliwości głównie na metale (np. na sprzączkę paska, fiszbiny stanika), zapachy i różnego rodzaje substancje chemiczne (np. składniki kosmetyków, gumy, barwniki tkanin). Poglądowa lista badanych substancji, które mogą wywołać nadwrażliwość kontaktową przedstawiona jest poniżej. 

Nikiel, Kobalt, Złoto, Akohole sterolowe (kosmetyki), Dichromian potasu (materiały budowlane, skóra), Mieszanina zapachów, Mieszanina lokalnych anestetyków (Kainy, Caine), Rezyna (woski, kosmetyki, kleje), Parabeny (konserwanty kosmetyków), Ethylenediamina (leki, kosmetyki), Diazolidinyl (konserwant), Chinoliny (substancje p/bakteryjne, konserwanty, leki), Tixocortol (leki, kosmetyki), Imidazolidinyl (konserwant kosmetyków), Budezonid, Hydrokortyzon, Mercaptobenzothiazol (składnik gum), Bacitracyna, Parthenolid (składnik kwiatów i owoców), Bronopol (konserwant kosmetyków), Barwnik niebieski Disperse blue 106, Butylphenol formaldehyde resin, Epoxy resin (składnik farb i rozpuszczalników), Carba mix (fungicydy używane m. in. w przemyśle gumowym), Mieszanina składników czarnej gumy, Cl+ Me- isothiazolinone (konserwant), Quaternium-15 (konserwant), Methyldibromo glutaronitrile (konserwant kosmetyków), Phenylenediamina (ciemny barwnik farb do włosów), Formaldehyd, Mercaptany (składniki gum), Thimerosal (konserwant leków i szczepionek), Thiuramy (fungicydy).

    LOGISTYKA I PRZYGOTOWANIE

Test naskórkowy polega na przylepieniu do skóry na plecach fabrycznie przygotowanych specjalnych pasków z drobnymi płatkami nasączonymi substancjami, których działanie na organizm bada się podczas próby. Test trwa 5 dni. Ze względu długość testu i konieczność kilkukrotnego odczytu badanie rozpoczyna się w poniedziałek, a kontrole wykonuje w środę i w czwartek / piątek. Przy ostatnim odczycie przeprowadza się konsultację dermatologiczną. W trakcie testu nie należy moczyć pleców oraz powinno się unikać przepocenia. Na wynik badania testami płatkowymi mogą wpływać niektóre leki, w związku z tym sterydy należy odstawić ok. 3 tygodnie, a penicyliny, tetracykliny na ok. 2 tygodnie przed badaniem. Do testu płatkowego kwalifikuje dermatolog, alergolog lub lekarz innej specjalizacji. 

    OPŁATA 

za testy, ich założenie oraz dwa odczyty to 390 zł.


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz wykonać skórny test płatkowy, inny test alergologiczny lub zarejestrować się do lekarza dermatologa.