Uroflowmetria

PRZECZYTAJ O UROFLOWMETRII


    CZYM JEST UROFLOWMETRIA

Uroflowmetria jest nieinwazyjnym badaniem oceniającym strumień moczu w schorzeniach pęcherza moczowego, prostaty (gruczołu krokowego) oraz cewki moczowej.  Wskazaniami do wykonania uroflowmetrii u dorosłych są oznaki przerostu prostaty, podejrzenie zwężenia cewki moczowej, objawy pęcherza neurogennego. U dzieci wskazania do uroflowmetrii obejmują moczenie nocne, nietrzymanie moczu, naglące parcia, przetrzymywanie moczu, nawracające zakażenia w układzie moczowym. 

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG UROFLOWMETRII

W celu zachowania wiarygodności wyniku uroflowmetrii, badanie należy rozpocząć tuż po pierwszym sygnale parcia na oddanie moczu. Nie wcześniej, by uzyskać odpowiednie wypełnienie pęcherza i siłę parcia, ale także nie później, by nie dopuścić do nadmiernego przepełnienia pęcherza. W związku z faktem, iż trudno jest dokładnie przewidzieć dokładny moment rozpoczęcia uroflowmetrii zalecamy, aby badanie uzgodnić wcześniej z personelem rejestracji oraz poświecić nieco więcej czasu na pobyt w Klinice. 

W chwili optymalnego momentu rozpoczęcia badania Pacjent ma wykonywane USG pęcherza moczowego, następnie udaje się do toalety, gdzie do specjalnego urządzenia (uroflowmetru) oddaje mocz. Bezpośrednio po tym Pacjent ponownie poddawany jest badaniu USG celem oceny objętości pozostałego w pęcherzu moczu. Wynik uroflowmetrii w postaci krzywej mikcyjnej wraz z opisem pęcherza i prostaty w USG jest pełnowartościowym badaniem przydatnym w ocenie urologicznej.

    ODMIENNOŚCI UROFLOWMETRII U DZIECI

W celu uzyskania wiarygodnego wyniku uroflowmetrii u dzieci badanie powinno być wykonane co najmniej dwa razy, w ten sam dzień lub inny. Badanie nie powinno być wykonywane w trakcie aktywnej infekcji w układzie moczowym, lecz po przeleczeniu. 

    CENA BADANIA

W Centrum Medycznym Golden Care we Wrocławiu, uroflowmetrię wraz z oceną USG pęcherza moczowego można wykonać na zlecenie urologa lub nefrologa z naszego centrum, jak i z innych placówek. Poniżej przedstawiamy ceny pakietów medycznych z badaniem uroflowmetrycznym.

DOROŚLI 
Badanie uroflowmetryczne wraz z oceną USG zalegania moczu u dorosłych 150 zł. 

DZIECI
Uroflowmetria z oceną USG zalegania moczu u dzieci. Cena za pakiet dwukrotnego badania 300 zł. Badania można wykonać w ten sam dzień w odstępie kilkugodzinnym lub w różne dni.


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz wykonać uroflowmetrię, badanie układu moczowego lub zapisać się na konsultację do Urologa.