USG jamy brzusznej

    WSKAZANIA DO USG JAMY BRZUSZNEJ

USG jamy brzusznej jest podstawową metodą diagnostyczną w przypadku wystąpienia różnorodnych dolegliwości ze strony brzucha, np. bólu, kolki, dyskomfortu, wzdęcia, zwiększenia obwodu brzucha. Badanie wykonywane jest także przy podejrzeniu kamicy pęcherzyka żółciowego, kamicy nerkowej, a także w przypadku wystąpienia obrzęków, utraty masy ciała, zmęczenia, anemii, żółtaczki, nadciśnienia tętniczego. U dzieci badanie USG brzucha wykonuje się m.in. w przypadku podejrzenia odpływów nerkowych, zakażenia układu moczowego, przedwczesnego dojrzewania płciowego, zaparć, czy żółtaczki.

    PRZYGOTOWANIE DO USG JAMY BRZUSZNEJ

W celu optymalnej oceny narządów jamy brzusznej u dorosłych i starszych dzieci badanie powinno być przeprowadzone najlepiej rano i na czczo, po 1-2 dniowym przygotowaniu Espumisanem. Prosimy, aby nie spożywać przed badaniem płynów za wyjątkiem dosłownie kilku łyków niegazowanej wody. Spożycie płynów, a łącznie z nimi połykanie powietrza, może istotnie utrudnić ocenę narządów nadbrzusza. Butelkę z niegazowaną wodą proszę jednak ze sobą zabrać. W trakcie badania lekarz zadecyduje, czy należy przyjąć dodatkową porcję wody. W części przypadków, szczególnie stanów ostrych, należy zrezygnować z długotrwałego przygotowania. Przykładem jest pojawienie się nagłego / silnego bólu brzucha, kolki nerkowej, czy gorączki.

Ważne: zgłaszając się na badanie należy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG, a także innych badań obrazowych jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, czy urografia. Dostarczenie wcześniejszych opisów lub zdjęć USG ułatwi badającemu lekarzowi interpretację ewentualnych nieprawidłowości i całościową ocenę.

W przypadku badania młodszych dzieci prosimy o przybycie do przychodni nieco wcześniej, aby dzecko zapoznało się z otoczeniem.

    PRZYGOTOWANIE DO USG U NIEMOWLĄT

W celu uspokojenia i odprężenia niemowlęcia prosimy o nakarmienie go na ok. 1-2 h przed badaniem. Nie należy zapominać o przyniesieniu smoczka oraz zapasowej pieluszki. W celu zapewnienia niemowlęciu komfortu i ciepła prosimy o zabranie z domu ulubionego, miękkiego kocyka. Podczas badania USG jamy brzusznej niemowlę pozostaje rozebrane. Brzuszek jest badany od przodu i od pleców przy użyciu specjalistycznych głowic pediatrycznych oraz z zastosowaniem ciepłego żelu.

    USG NACZYNIOWE JAMY BRZUSZNEJ 

Badanie USG można rozszerzyć jednoczasowo o dopplerowskie badanie naczyń brzusznych, tj. układu tętniczego (aorty, tętnic biodrowych, tętnic nerkowych i trzewnych), układu żylnego (żyła główna dolna, żyły biodrowe), układu wrotnego (żyła śledzionowa, żyła krezkowa, żyły wrotne) oraz żył wątrobowych. W przypadku potrzeby wykonania rozszerzonego badania naczyniowego USG jamy brzusznej prosimy o poinformowanie nas o tym podczas rejestracji. Rozszerzone badanie wykona dr Tomasz Szczepański 

    WYKONUJĄCY USG JAMY BRZUSZNEJ

Dr Tomasz Szczepański > 
specjalista chorób wewnętrznych z 20-letnim stażem klinicznym w Polsce i zagranicą, wykonał ponad 15.000 badań ultrasonograficznych. Bada dzieci i dorosłych. Certyfikowany lekarz Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego z zakresu badań naczyniowych. Prowadzi zajęcia dydaktyczne dla Studentów i Lekarzy z dziedziny USG.

Dr Tomasz Pytrus >  
specjalista pediatrii i gastroenterologii, wieloletni Adiunkt w Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia UMed we Wrocławiu, ceniony wrocławski gastroenterolog dziecięcy. 


jeśli potrzebujesz zarejestrować się na badanie USG lub wymagasz kompleksowych badań dolegliwości z zakresu jamy brzusznej. W Klinice Golden Care wykonać możesz także komfortowo Gastroskopię oraz Kolonoskopię


Sprawdź koniecznie wyjątkowy pakiet: Abonament Opieki Medycznej + Kompleksowy Przegląd Zdrowia. Stworzony przez lekarzy praktyków dla Rodzin i Przyjaciół. Zawiera nielimitowane badania USG. Teraz dostępny dla Pacjentów Golden Care w promocyjnej cenie od 333 zł / mies.