USG jamy brzusznej

    WSKAZANIA DO BADANIA USG JAMY BRZUSZNEJ

USG jamy brzusznej jest podstawową metodą diagnostyczną w przypadku wystąpienia różnorodnych dolegliwości ze strony jamy brzusznej, np. bólu, kolki, dyskomfortu, zwiększenia obwodu brzucha. Badanie wykonywane jest również przy podejrzeniu kamicy pęcherzyka żółciowego, kamicy nerkowej, a także w przypadku wystąpienia obrzęków, chudnięcia, zmęczenia, anemii, żółtaczki, nadciśnienia tętniczego. U dzieci badanie USG brzucha wykonuje się m. in. w przypadku podejrzenia odpływów nerkowych, zakażenia w układzie moczowym, przedwczesnego dojrzewania płciowego, zaparć, czy żółtaczki. 

    PRZYGOTOWANIE DO USG JAMY BRZUSZNEJ

W celu optymalnej oceny narządów jamy brzusznej u dorosłych i starszych dzieci badanie powinno być przeprowdzone najlepiej rano i na czczo, po 1-2 dniowym przygotowaniu Espumisanem. Prosimy również, aby NIE spożywać przed badaniem płynów, za wyjątkiem dosłownie 1-2 łyków niegazowanej wody. Spożycie płynów, a łącznie z nimi połykanie powietrza może istotnie utrudnić ocenę narządów nadbrzusza. Butelkę z niegazowaną wodą proszę jednak zabrać ze sobą. W trakcie badania lekarz zadecyduje, czy należy przyjąć dodatkową porcję wody. 

W części przypadków, szczególnie stanów ostrych, należy zrezygnować z długotrwałego przygotowania. Przykładem jest pojawienie się nagłego / silnego bólu brzucha, kolki nerkowej, czy gorączki. Więcej o przygotowaniu do badania USG jamy brzusznej przeczytają Państwo tutaj

Ważne: zgłaszając się na badanie należy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG jamy brzusznej, a także innych badań obrazowych takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, czy urografia. Dostarczenie wcześniejszych opisów lub zdjęć USG ułatwi lekarzowi przeprowadzającemu badanie interpretację ewentualnych nieprawidłowości i całościową ocenę.

W przypadku badania u młodszych dzieci prosimy o przybycie do przychodni nieco wcześniej, aby dziecko zapoznało się z otoczeniem. Dodatkowo dr Szczepański rezerwuje przed badaniem USG dzieci dodatkowy czas, aby zapoznać je z urządzeniem i przebiegiem badania. Z kolei Rodziców prosimy o jak najrzadzsze używanie zwrotu "nie będzie bolało", gdyż zwykle przynosi to odwrotny skutek i nie uspokaja dziecka. 

    PRZYGOTOWANIE DO USG U NIEMOWLĄT

W celu uspokojenia i odprężenia niemowlęcia prosimy o nakarmienie go na ok. 1-2 h przed badaniem. Nie należy zapominać o przyniesieniu smoczka oraz zapasowej pieluszki. W celu zapewnienia niemowlęciu komfortu i ciepła prosimy o zabranie z domu ulubionego, miękkiego kocyka. Podczas badania niemowlę pozostaje rozebrane. Brzuszek jest badany od przodu i od pleców przy użyciu specjalistycznych głowic pediatrycznych oraz z zastosowaniem ciepłego żelu. 

    USG NACZYNIOWE JAMY BRZUSZNEJ 

Badanie USG jamy brzusznej można rozszerzyć jednoczasowo o dopplerowskie badanie naczyń brzusznych, tj. układu tętniczego (aorty, tętnic biodrowych, tętnic nerkowych i trzewnych), układu żylnego (żyła główna dolna, żyły biodrowe), układu wrotnego (żyła śledzionowa, żyła krezkowa, żyły wrotne) oraz żył wątrobowych. W przypadku potrzeby wykonania rozszerzonego, naczyniowego badania USG jamy brzusznej prosimy o poinformowanie nas o tym podczas rejestracji. Rozszerzone badanie USG jamy brzusznej w CM Golden Care we Wrocławiu wykona dr Szczepański.

    WYKONUJĄCY USG JAMY BRZUSZNEJ

Dr TOMASZ SZCZEPAŃSKI >>> 
specjalista chorób wewnętrznych z długoletnim stażem klinicznym i ultrasonograficznym w Polsce oraz zagranicą. Wykonuje szeroką gamę badań USG u dzieci i dorosłych, w tym badania naczyniowe. Uczestnik specjalistycznych szkoleń i warsztatów z zakresu ultrasonografii w Polsce i zagranicą (Niemcy, Austria, Włochy), w tym w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii, Wielkopolskiej Szkole Diagnostyki Obrazowej, Akademii Medycznej we Wrocławiu, International Pediatric Ultrasound Course we Florencji. Obecnie sam prowadzi zajęcia dydaktyczne dla Studentów i Lekarzy z zakresu USG. Dr Tomasz Szczepański jest CERTYFIKOWANYM LEKARZEM Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego w zakresie badań naczyniowych. 

Dr TOMASZ PYTRUS >>>  
specjalista pediatrii i gastroenterologii, wieloletni Adiunkt kliniczny w Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ceniony wrocławski gastroenterolog dziecięcy.