USG jamy brzusznej

PRZECZYTAJ O USG JAMY BRZUSZNEJ


    CZYM JEST USG JAMY BRZUSZNEJ
Badanie USG obejmuje ocenę obrazową, a częściowo także funkcjonalną, narządów wewnątrznych obszaru brzucha takich jak wątroba, pęcherzyk i przewody żółciowe, trzustka, śledziona, nerki, pęcherz i drogi moczowe, prostata, jelita, naczynia jamy brzusznej oraz ocenę przestrzeni pozaotrzewnowej. 

    WSKAZANIA DO USG JAMY BRZUSZNEJ
USG jamy brzusznej jest kluczową metodą diagnostyczną w przypadku wystąpienia różnorodnych dolegliwości ze strony brzucha, np. bólu, kolki, dyskomfortu, wzdęcia, zwiększenia obwodu brzucha. Badanie wykonywane jest przy podejrzeniu kamicy pęcherzyka żółciowego, kamicy nerkowej, a także w przypadku pojawienia się utraty apetytu, utraty masy ciała, zmęczenia, anemii, żółtaczki, nadciśnienia tętniczego, czy obrzęków. U dzieci badanie USG brzucha wykonuje się m.in. w przypadku podejrzenia odpływów nerkowych, zakażenia układu moczowego, przedwczesnego dojrzewania płciowego, zaparć, czy żółtaczki. Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej są szerokie.

    PRZYGOTOWANIE DO USG BRZUCHA
W celu optymalnej oceny narządów jamy brzusznej u dorosłych i starszych dzieci badanie powinno być przeprowadzone najlepiej rano oraz na czczo, po kilkudniowej lekkiej i niewzdymającej diecie. Prosimy, aby rano przed badaniem nie spożywać płynów za wyjątkiem dosłownie kilku łyków niegazowanej wody. Spożycie płynów, a łącznie z nimi połykanie powietrza, istotnie utrudnia ocenę narządów nadbrzusza. Butelkę z niegazowaną wodą proszę jednak ze sobą zabrać. W trakcie badania lekarz zadecyduje, czy należy przyjąć dodatkową porcję wody.

W przypadku stanów nagłych i ostrych rezygnuje się z długotrwałego przygotowania pacjenta na rzecz pilnego wykonania badania USG, w szczególności w sytuacji pojawienia się nasilonego bólu brzucha sugerującego poważne schorzenia takie jak tętniak rozwarstwiający, niedrożność jelit, zapalenie trzustki, kolka nerkowej, czy kolka żółciowa.

Ważne jest, aby zgłaszając się na wizytę zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG, a także innych badań obrazowych jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, czy urografia. Dostarczenie wcześniejszych opisów lub zdjęć USG ułatwi badającemu lekarzowi interpretację ewentualnych nieprawidłowości, całościową ocenę oraz zwiększy wartość badania USG jamy brzusznej.

W przypadku badania USG jamy brzusznej u dzieci młodszych prosimy o przybycie do przychodni nieco wcześniej, aby dziecko zapoznało się z otoczeniem.

    PRZYGOTOWANIE DO USG U NIEMOWLĄT
Przed badaniem USG jamy brzusznej niemowlaka w celu uspokojenia i odprężenia prosimy o nakarmienie go na ok. 1-2 h przed badaniem. Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą butelki z mlekiem, smoczka oraz zapasowej pieluszki. W celu zapewnienia niemowlęciu komfortu i ciepła prosimy o przyniesienie z domu ulubionego, miękkiego kocyka. Podczas badania USG jamy brzusznej niemowlę pozostaje rozebrane. Brzuszek jest badany od przodu i od pleców przy użyciu specjalistycznych głowic pediatrycznych oraz z zastosowaniem ciepłego żelu.

USG WĄTROBY

W Opiece Medycznej Golden Care we Wrocławiu USG wątroby wykonać można łącznie z jej zaawansowaną, multimodularną oceną specjalistyczną, która obejmuje badanie USG aparatem o wysokej rozdzielczości, ocenę dopplerowską mikrounaczynienia, elastografię, przepływy w naczyniach wrotnych i wątrobowych oraz badanie USG z kontrastem. Więcej o schorzeniach wątroby przeczytają Państwo tutaj:

✅ Stłuszczenie wątroby >
✅ Alkoholowa choroba wątroby >
✅ Zapalenie wątroby > 

MULTIMODALNE USG NEREK

Mutimodalną ocenę USG nerek we Wrocławiu wykonają Państwo w specjalistycznej Pracowni USG w Opiece Medycznej Golden Care ®. Łącznie ze standardowym badaniem USG nerek jednoczasowo wykonana zostanie ponadstandardowa ocena dopplerowska, obrazowanie mikroprzepływów, a w razie konieczności kwalifikacja do badania USG z kontrastem (CEUS)

Jakie są benefity multimodalnej oceny nerek? Po pierwsze badanie wykonywane jest aparatem o ponadstandardowej rozdzielczości. Poza tym dodatkowe tryby obrazowania pozwalają ocenić funkcję nerek, dokładnie zbadać grubość aktywnego miąższu narządu oraz zróżnicować pseudoguzy od prawdziwych guzów nerki, a przez to uniknąć obciążającego organizm badania tomograficznego. 

KORZYŚCI BADANIA BRZUCHA W GOLDEN CARE


Rejestrując się na badanie brzucha do Opieki Medycznej Golden Care we Wrocławiu Pacjenci uzyskują liczne korzyści medyczne oraz organizacyjne opisane poniżej.

✅ Szybki dostęp do kompleksowej i sprawnej bazy diagnostycznej funkcjonującej w Klinice, w tym gastroskopii i kolonoskopii. Więcej > 
✅ Sprawna rejestracja na konsultacje do lekarzy specjalistów w Golden Care. Więcej>
✅ Możliwość jednoczasowego wykonania całościowego dopplerowskiego badania naczyń krwionośnych jamy brzusznej, w tym przepływów wątrobowych, nerkowych i trzewnych. Więcej>

✅ Możliwość jednoczasowego badania aorty brzusznej i tętnic biodrowych. 
✅ Możliwość jednoczasowego wykonania elastografii SWE wątroby, nowoczesnej metody badającej stan miąższu wątroby. Więcej>

✅ Możliwosć wykonania USG powłok brzucha. 
✅ Dostęp do badania USG przeszczepionej nerki.
✅ Dostęp do badania przeszczepionej wątroby. 
✅ Dostęp do nowoczesnego badania USG z kontrastem, czyli tzw. CEUS, które służy do szczegółowej oceny guzów wątroby, nerek, trzustki, a także stentgraftów naczyniowych. Bezpieczne i nieobciążające badanie CEUS w wielu wypadkach zastępuje tomografię komputerową. Więcej>

WYKONUJĄCY USG JAMY BRZUSZNEJ


Dr Tomasz Szczepański > 
doświadczony specjalista chorób wewnętrznych, znany lekarz we Wrocławiu wykonujący USG jamy brzusznej, z ponad 
20-letnim stażem klinicznym w Polsce i zagranicą. Przeprowadził dotychczas ponad 30.000 badań sonograficznych. Pierwszy na Dolnym Śląsku w ambulatoryjnej placówce medycznej przeprowadził badanie CEUS. Wykonuje USG jamy brzusznej dzieci oraz dorosłych. Certyfikowany lekarz Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego z zakresu badań naczyniowych. Prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów i lekarzy z dziedziny USG.

Dr Tomasz Pytrus >
specjalista pediatrii i gastroenterologii, wieloletni Adiunkt w Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia UMed we Wrocławiu, ceniony wrocławski gastroenterolog dziecięcy. 


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz zarejestrować się na badanie USG lub wymagasz kompleksowej diagnostyki dolegliwości z zakresu jamy brzusznej. W Klinice Golden Care wykonać możesz komfortowo również Gastroskopię oraz Kolonoskopię


Świadomych potrzeb zdrowotnych zachęcamy, by koniecznie sprawdzili wyjątkowy i korzystny Pakiet 2 w 1: Abonament Opieki Medycznej + Kompleksowy Przegląd Zdrowia, który został stworzony przez lekarzy praktyków dla Pacjentów Golden Care, Rodzin oraz Przyjaciół. Pakiet zawiera nielimitowane badania USG jamy brzusznej. Wrocław. Golden Care dla Życia i Zdrowia!