USG skóry
CZYM JEST USG SKÓRY
Ultrasonografia jest wyjątkową metodą obrazowania skóry oraz powłok ciała zaletami przewyższającą nawet rezonans magnetyczny. USG pozwala na przeprowadzanie skanów dynamicznych oraz w czasie rzeczywistym, a wraz z postępem technologicznym umożliwione zostało również obrazowanie struktur skóry w wysokiej rozdzielczości.
Zastosowanie USG w dermatologii oraz w schorzeniach powłok ciała jest stosunkowo młodą metodą diagnostyczną, a jednym z pionierów jej zastosowania w Polsce jest dr Tomasz Szczepański.
CO OBEJMUJE USG SKÓRY
USG skóry to ogólne określenie obejmujące sonograficzną ocenę zarówno skóry, jak i tkanki podskórnej, powięzi, węzłów chłonnych oraz głębiej położonych tkanek miękkich, czyli kompleksową ocenę powłok ciała.
WSKAZANIA DO USG SKÓRY
Wskazania do badania USG skóry oraz powłok ciała są szerokie i obejmują diagnostykę zapaleń skórnych, zmian barwnikowych, guzków, nowotworów skóry oraz chorób paznokci, ocenę zasięgu i głębokości patologii skórnych, planowanie zabiegów dermatochirurgicznych oraz zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, wykrywanie materiałów obcych oraz ocenę implantów w powłokach ciała, monitorowanie leczenia dermatologicznego i chirurgicznego, a także ocenę zakażeń tkanek miękkich powłok.
CHOROBY WYKRYWANE W USG SKÓRY
Schorzenia powłok ciała obejmują różnorodne stany zapalne takie jak infekcyjne zapalenie skóry i tkanki podskórnej, infekcyjne zapalenie powięzi i mięśni, zapalenia kaletek, zapalenia na tle metabolicznym (np. dna moczanowa), odczynowym, autoimmunologicznym, przeciążeniowym, czy zapalenia żył powierzchownych.
W powłokach ciała diagnozuje się również guzy, z których najczęstszymi są łagodne tłuszczaki, a także rzadsze, jak nerwiaki czy włókniaki. Należy pamiętać, że w powłokach występować mogą też guzy złośliwe, w szczególności u osób młodych, takie jak mięsaki, chłoniaki, czy przerzuty nowotworowe. Przy pomocy badania USG można charakteryzować pod kątem złośliwości oraz obszaru rozprzestrzenienia nowotwory występujące w obrębie skóry właściwej, takie jak czerniak, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy.
W obrazowaniu USG zdiagnozować można kolekcje i zbiorniki płynowe jak krwiaki, ropnie, torbiele, czy gangliony, a także oceniać węzły chłonne. Łącznie z oceną dopplerowską głębokich naczyń krwionośnych możliwe jest ustalanie przyczyn obrzęków oraz przewlekłych ran kończyn. Badanie USG twarzy przydatne jest z kolei przy ocenie powikłań zabiegów medycyny estetycznej oraz w planowaniu ich leczenia.
TECHNOLOGIA BADANIA USG SKÓRY
W celu optymalnej oceny skóry w badaniu USG niezbędne jest wykorzystanie takich elementów technologicznych jak dedykowane tryby obrazowania w aparacie USG, tryby Doppler, mikrounaczynienia oraz elastografii, spektrum sond ultrasonograficznych, w tym sondy wysokich częstotliwości.
Dr Tomasz Szczepański
Specjalista chorób wewnętrznych z ponad 20-letnim stażem klinicznym w Polsce oraz zagranicą (Niemcy, Austria, Włochy, Wielka Brytania). Pionier nowoczesnych zastosowań w obszarze diagnostyki sonograficznej w Polsce, w tym badań USG skóry, wykorzystania USG przy planowaniu zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, a także zastosowania badań USG z kontrastem.
W 2017 r. podczas konferencji naukowej dla studentów medycyny we Wrocławiu przedstawiona została utworzona pod kierownictwem dr Szczepańskiego nowatorska praca poglądowa "Superficial lumps, bumps and soreness - sonographic imaging helps to answer the query". W 2018 r. dr Szczepański poprowadził pierwszy w Polsce kurs z USG skóry i powłok dla personelu lekarskiego, a w 2022 r. podczas Innowacyjnej Akademii Dermatologii Estetycznej w Sopocie przedstawił wykład pt. "Zastosowanie USG w medycynie estetycznej".
W 2023 r. podczas Sonoderm Dermatologic Ultrasound Conference w Cluj-Napoca, jako uczestnik aktywny pobierał nauki bezpośrednio od Prof. Ximeny Wortsman z Chile, naukowczyni, która położyła fundamenty światowej sonografii dermatologicznej, oraz od Prof. Fernando Alfageme-Roldan z Madrytu, autora pierwszego w Europie szkolenia USG dermatologicznego.
Kompleksową diagnostykę, w tym badania USG, w Opiece Medycznej Golden Care realizowali Michał Milowicz, Agnieszka Kaczorowska, Robert Gonera, Mariusz Węgłowski, Damian Janikowski, a także Rodziny wielu wrocławskich lekarzy. W Golden Care mogą Państwo liczyć na lekarzy ekspertów w różnorodnych dziedzinach medycyny oraz na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Pomocą służymy od 2011 r.
Zawartość serwisu www.goldencare.pl jest chroniona prawem autorskim.