USG stawu kolanowego

    ZAKRES BADAŃ USG 

Zakres badań USG układu mięśniowo-szkieletowego wykonywany w Opieka Medyczna Golden Care: powłoki tułowia i jamy brzusznej, staw biodrowy i pachwiny, udo, kolano, podudzie, ścięgno Achillesa, staw skokowy, stopa, staw ramieniowy / barkowy, staw łokciowy, nadgarstek, ręka. 

    USG STAWU KOLANOWEGO

USG stawu kolanowego jest jednym z badań pomocniczych przy ocenie stawu. Inne metody obrazowania kolan to RTG oraz rezonans magnetyczny MRI. Każde z wymienionych badań ma swoje zalety i wady.

Zaletami USG stawu są możliwość dokładnej oceny struktur powierzchownych jak więzadła poboczne, mięśnie, ścięgna i przyczepy, zachyłki stawu kolanowego, tkanki okołostawowe, okoliczne powierzchnie kostne, a w ograniczonym zakresie chrząstka stawowa, łąkotki, maziówka. Największą przewagą badania USG stawu jest możliwość wykonania badania dynamicznego kolana, a także nakłucia stawu pod kontrolą USG przy obecności wysięku. Zaletą badania MRI jest możliwość obrazowania struktur położonych głęboko w kolanie takich jak więzadła krzyżowe, łąkotki, wnętrza kości.

    USG ŚCIĘGNA ACHILLESA

USG ścięgna Achillesa, jego mięśni oraz struktur sąsiadujących to podstawowe badanie wykonywane przy urazach sportowych, przeciążeniach, a także przy zapaleniu ścięgna. Technologia USG ma przewagę nad MRI i pozwala na  bardzo szczegółowe obrazowanie struktur ścięgna Achillesa.

    USG STAWU SKOKOWEGI I STOPY

USG stawu skokowego i USG stopy wykonywane są przy szeregu wskazań. Po pierwsze przy wskazaniach sportowo-urazowych, takich jak skręcenia, stłuczenia, przeciążenia; z kolei wskazania reumatologiczne obejmują ocenę zapaleń tkanek miękkich stopy, diagnostykę guzków na stopie czy dny moczanowej. 

    PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG  

Do USG stawu kolanowego, USG stopy lub innej części układu ruchu nie jest konieczne żadne specjalne przygotowanie. Zalecamy jednakże nałożenie odzieży, która nie będzie utrudniać dostępu do badaniej okolicy i nie będzie krępować ruchu badanego stawu, mięśnia, czy ścięgna. W przypadku posiadania, prosimy również o zabranie ze sobą poprzednich wyników badań w celu porównania i możliwie optymalnej interpretacji bieżącego USG kolana. 

W pracowni USG Golden Care we Wrocławiu stawy, ścięgna i mięśnie badamy aparatem USG wyposażonym w sondę o wysokiej rozdzielczości, z zastosowaniem specjalnych trybów do badania układu mięśniowo-szkieletowego oraz czułych trybów dopplerowskich pomocnych w diagnozowaniu zapalenia błony maziowej stawu i tkanek miękkich. 

    WYKONUJĄCY USG

Dr Tomasz Szczepański  
Specjalista chorób wewnętrznych, sonografista z wieloletnim stażem klinicznym w Polsce i zagranicą; uczestnik szkoleń i kongresów z zakresu USG układu ruchu, w tym w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii; International Radiological Symposium Sport & Arthritis w 2014 r.; Interdisciplinary MSK Ultrasound Course we Wiedniu w 2017 r.

Dr Wiktor Urbański
Specjalista ortopedii i traumatoloigii, lekarz z rozległym doświadczeniem zdobytym w Polsce i placówkach w Wielkiej Brytanii. Wykonuje USG narządu ruchu, w tym badania bioderek u dzieci.