Dermatoskopia

PRZECZYTAJ O DERMATOSKOPII


    CZYM JEST DERMATOSKOPIA 

Dermatoskopia to badanie znamion skórnych, w tym pieprzyków, przy pomocy specjalnej lupy. Badanie umożliwia lekarzowi dokładną, bo w powiększeniu, ocenę wszelkich zmian skórnych. Dermatoskopia w połączeniu z doświadczeniem klinicznym lekarza jest skutecznym narzędziem wczesnego wykrywania złośliwych nowotworów skóry. Badanie wykorzystuje się także w diagnostyce trichologicznej, czyli badaniu włosów. 

    O ZNAMIONACH SKÓRNYCH I CZERNIAKU 

Praktycznie każda osoba jest posiadaczem znamienia skórnego. Potocznie nazywamy je pieprzykami, jednakże z punktu widzenia klinicznego i histopatologicznego mogą one obejmować różnego rodzaju patologie. Ważne, aby je dokładnie sprawdzić za pomocą dermatoskopu, gdyż część znamion pomimo pozornie łagodnego wygladu, może być lub może transformować się w czerniaka. 

    CZYM JEST CZERNIAK

Jest to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. W stadium przerzutowym jest praktycznie niewyleczalny. Pozytywnym aspektem jest jednak fakt, iż stosunkowo łatwo go wykryć oraz, że w początkowym stadium jest wyleczalny prawie w 100%. Cechy czerniaka to m.in. nieregularny brzeg znamienia, swędzenie, zmiana w wyglądzie. Należy być jednak świadomym, iż nawet łagodnie z pozoru wyglądające zmiany skórne mogą być czerniakami. Z tego powodu tak ważna jest ich dokładna ocena oraz usuwanie każdej podejrzanej zmiany.

    CHIRURGICZNE USUWANIE ZMIAN SKÓRNYCH

Zmiany skórne zakwalifikowane przez dermatologa do usunięcia chirurgicznego są operowane w nowoczesnej Klinice Golden Care we Wrocławiu przy Bulwarze Dedala 9, a usunięte zmiany poddawane są badaniu histopatologicznemu. Więcej >>>


Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Napisz do nas jeśli potrzebujesz wykonać dermatoskopię, ocenić zmiany skórne lub gdy rozważasz ich usunięcie.