USG płuc

PRZECZYTAJ O USG PŁUC


    CZYM JEST USG PŁUC
Badanie USG obejmuje ocenę sonograficzną płuc, opłucnej oraz jamy opłucnowej. Nie jest ono ani lepsze ani gorsze od klasycznych badań, tj. RTG i TK, lecz jest z nimi komplementarne, co oznacza, że wnosi  istotne dodatkowe informacje w aspekcie oceny klinicznej pacjenta. Najważniejszą zaletą badania USG płuc jest możliwość prawie natychmiastowego wykrycia wielu dużych patologii podczas wizyty ambulatoryjnej, co znacznie przyszpiesza proces diagnostyczny oraz wdrożenie terapii, często nawet ratującej życie. 

    WSKAZANIA DO USG PŁUC
Wskazaniem do badania USG płuc w warunkach przychodni są m.in. zadyszka, duszność, kłucie i ból w klatce piersiowej, nasilenie objawów astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, nagłe zmniejszenie tolerancji wysiłku fizycznego, ocena po przechorowaniu zapalenia płuc Covid, ale także ból o typie kolki nerkowej, gdyż może być on potencjalnie pomylony z zatorem płucnym. Klasycznym wskazaniem do USG klatki piersiowej jest podejrzenie obecności płynu, wysięku lub przesięku w jamach opłucnowych. USG pomocne jest również do rozpoznania odmy opłucnowej. 

W zależności od wyniku badania USG płuc oraz od wywiadu z pacjentem zwykle wdrażane są dalsze ukierunkowane procesy, tj. diagnostyka albo od razu leczenie. W przypadku dolegliwości pochodzenia płucnego zlecane są np. badanie RTG, TK, drenaż jamy opłucnowej, badania laboratoryjne. W przypadku dolegliwości podejrzanych o pochodzenie sercowe wykonuje się w dalszym etapie badanie echokardiograficzne. Z kolei przy podejrzeniu zatorowości płucnej diagnostyka rozszerzana jest o badanie angio-TK tętnic płucnych, badanie USG żył kończyn dolnych i USG narządów brzucha.

    PRZYGOTOWANIE DO USG PŁUC
Do USG płuc i klatki piersiowej nie jest potrzebne żadne specjalne przygotowanie. Prosimy jednakże o nałożenie odzieży, którą można sprawnie zdjąć w gabinecie lekarskim. 

WYKONUJĄCY USG PŁUC


Dr Tomasz Szczepański >
specjalista chorób wewnętrznych, jeden z najbardziej doświadczonych sonografistów w Polsce, lekarz z ponad 20-letnim stażem klinicznym w Polsce i zagranicą (Wielka Brytania, Niemcy, Austria, Włochy), wykonał już ponad 25.000 badań USG, wykładowca i nauczyciel z zakresu badań sonograficznych.


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz do nas albo zadzwoń, jeśli potrzebujesz badania USG płuc, opłucnej, jamy opłucnowej, klatki piersiowej lub konsultacji u lekarza pulmonologa. Pomocą służymy od 2011 r.


Świadomych potrzeb zdrowotnych zachęcamy, aby sprawdzić wyjątkowo korzystny pakiet 2 w 1: Abonament Opieki Medycznej + Kompleksowy Przegląd Zdrowia, który został stworzony przez lekarzy specjalistów dla  Pacjentów Golden Care, Rodzin oraz Przyjaciół. Pakiet zawiera nielimitowane badania USG płuc. Wrocław, Opieka Medyczna Golden Care dba o zdrowie 55.000 Pacjentów i od ponad 10 lat służy pomocą!