fT4

    fT4 

czyli wolna frakcja tyroksyny. Tyroksyna jest hormonem produkowanym przez gruczoł tarczowy pod wpływem przysadkowego hormonu tyreotropowego TSH. We krwi tyroksyna występuje we frakcji związanej z białkami (np. globulina wiażąca tyroksynę TBG) oraz w znaczej mniejszości we frakcji wolnej. W tkankach docelowych tyroksyna jest przekształacana do aktywnej postacji hormonu tarczycy trójjodotyroniny (T3). Oznaczanie fT4 łącznie z TSH jest podstawową metodą oceny funkcji osi hormonalnej przysadka - tarczyca.

Kiedy w szczególności oznaczać TSH z fT4? W przypadku nadwagi i niedowagi, zwiększonej potliwości, w przewlekłym rozdrażnieniu emocjonalnym, przewlekłym osłabieniu i braku energii, w przypadku kołatania serca i zaburzeń rytmu serca, w przypadku wysokiego poziomu cukru we krwi lub epizodów niedocukrzenia (hypoglikemii), zaburzeń lipidowych (wysoki cholesterol, wysoki poziom trójglicerydów), problemów z nauką u dzieci. 

Badania służące do diagnostyki autoimmunologicznych chorób tarczycy: przeciwciała przeciw tyreoperoksydazie (anty-TPO), przeciwciała przeciw tyreoglobulinie (anty-TG), przeciwciała przeciw receptorowi TSH (TRAb).

Badania laboratoryjne służące do oceny funkcji tarczycy: TSH, fT4, fT3, T4, T3.

Badania obrazowe tarczycy: USG tarczycy, scyntygrafia.

Endokrynolog dla dorosłych >>>

Endokrynolog dla dzieci >>>

    ZAKRES REFERENCYJNY fT4

fT4    12,80-20,40  pmol/L  dorośli 

Uwaga, zakresy referencyjne badań laboratoryjnych w poszczególnych laboratoriach mogą się nieco różnić. Różne mogą być również jednostki, w których podawane są wyniki. Zalecamy przeprowadzanie interpretacji wszelkich badań przez lekarza.