AFP

    AFP 

czyli alfa-fetoproteina, jeden z markerów onkologicznych. Chemicznie to glikoproteina, jedno z głównych białek surowicy krwi u płodu, u którego jest produkowane w woreczku żółciowym, wątrobie i przewodzie pokarmowym. U dorosłych kobiet poziom AFP wzrasta z tego powodu w trakcie ciąży. W stanach patologicznych wartości AFP wzrastają w przypadku takich nowotworów złośliwych jak: raki przewodu pokarmowego, rak wątrobowokomórkowy, nowotwory z komórek zarodkowych (jądra - nonseminoma, jajniki - nondysgerminoma, zarodkowe pozagonadalne), a także w przypadku schorzeń nienowotworowych takich jak: zapalenie wątroby, marskość wątroby, choroby dróg żółciowych, tyrozynemia.

U osób chorujących na marskość wątroby cykliczne oznacznie AFP jest profilaktycznym badaniem przesiewowym w kierunku rozwoju raka wątroby. 

    Zakres referencyjny

Uwaga, zakresy referencyjne badań laboratoryjnych w poszczególnych laboratoriach mogą się różnić. Różne mogą być również jednostki, w których podawane są wyniki. Interpretacja wszelkich badań, w szczególności markerów onkologicznych, powinna być dokonywana przez lekarza w powiązaniu z badaniem pacjenta i innymi badaniami dodatkowymi.