Chlamydia

    Definicja

Chlamydia to tzw. atypowa bakteria wnikająca do komórek człowieka i żyjąca w nich. Z tego powodu jest ją trudniej wyeliminować z organizmu w porównaniu do tzw. typowych bakterii żyjących pozakomórkowo. Zakażenie chlamydią może przybierać formę nosicielstwa bez jakichkolwiek objawów lub przebiegać z objawami.
      W przypadku dróg oddechowych dochodzi najczęściej do zakażenia gatunkiem Chlamydia pneumoniae. Objawami zakażenia zwykle jest przedłużający się suchy, napadowy kaszel, stany podgorączkowe, ogólne osłabienie. 


       W przypadku dróg płciowych u mężczyzn czynnikiem zakażającym jest Chlamydia trachomatis. Spektrum objawów zakażenia Chlamydia trachomatis jest szerokie. Może być bezobjawowe, może wywoływać wyciek z cewki moczowej, jej świąd oraz pieczenie, czasem wywołuje także powiększenie lokalnych węzłów chłonnych oraz może być przyczyną niepłodności, gdy dojdzie do zajęcia najądrzy. U kobiet objawy zakażenie mogą obejmować świąd, upławy, bóle w podbrzuszu, powstanie ciąży pozamacicznej.
       Zakażenia Chlamydią bardzo często przebiegają z innymi towarzyszącymi zakażeniami, dlatego w przypadku infekcji dróg oddechowych rutynowo należy oznaczać takżę Mycoplasma pneumoniae, a w przypadku dróg płciowych rutynowo wykonywać badania w kierunku Rzeżączki, Mycoplasma, Ureaplasma.


    Badania 

Badania układu oddechowego: RTG klatki piersiowej, spirometria, wymaz z dróg oddechowych na Chlamydia i Mycoplasma, morfologia, rozmaz, OB, CRP. 

Badania układu moczowego: wymaz z cewki moczowej na bakterie atypowe, badanie ogólne moczu, posiew moczu, morfologia, CRP, OB. 


    Lekarze 

Specjalista chorób wewnętrznych  >>>

Pulmonolog (specjalista chorób płuc)  >>>

Urolog  >>>