Żylaki kończyn

PRZECZYTAJ O ŻYLAKACH


Merytorycznie opracował dr Tomasz Szczepański

    DEFINICJA I PRZYCZYNY

Czym są żyły? Żyły to naczynia krwionośne, którymi krew z narządów ciała odprowadzana jest w kierunku serca. Co napędza przepływ krwi z kończyn dolnych ku sercu? Główną siłą napędzającą przepływ krwi z żył nóg są skurcze mięśni. Aby krew pod wpływem grawitacji nie cofała się z powrotem do kończyn niezbędne są prawidłowo funkcjonujące zastawki w żyłach.

Gdzie w nogach znajdują się żyły? W obrębie żył kończyn dolnych znajdują się dwa zasadnicze układy żylne - układ żył głębokich i układ żył powierzchownych. Oba układy łączą się razem w okolicy pachwiny oraz dołu podkolanowego, a także na różnych poziomach nogi tzw. żyłami przeszywającymi. Każde połączenie układu głębokiego i powierzchownego posiada naturalnie zastawkę, która zapobiega cofaniu się krwi w niewłaściwym kierunku. 

Czym są żylaki? Żylaki to nadmierne i niefizjologiczne poszerzenie odcinka żyły pod wpływem podwyższonego ciśnienia żylnego i zastoju krwi. W poszerzonej żyle dochodzi do zaburzenia, spowolnienia, a nawet odwrócenia kierunku przepływu krwi. Czynniki te sprzyjają wystąpieniu zakrzepicy, a także rozwojowi niekorzystnych zmian w strukturze skóry i tkanki podskórnej, które zakończyć się mogą owrzodzeniem. 

Jakie są przyczyny powstawania żylaków? Żylaki mogą powstawać na skutek osłabienia i złego funkcjonowania zastawek żył (np. siedzący tryb życia, praca w pozycji stojącej, zespół pozakrzepowy), osłabienia ścianek żył (np. podeszły wiek, długotrwałe leczenie sterydami), umiejscowionego powyżej utrudnienia odpływu z układu żylnego (np. guz jamy brzusznej, niewdolność serca, ciąża, otyłość). Czynnikami ryzyka rozwoju żylaków są także obciążenie genetyczne, podeszły wiek, płeć żeńska.  

    BADANIA NA ŻYLAKI

Podstawowym badaniem oceniającym żyły kończyn dolnych jest badanie dopplerowskie USG. Dodatkowa diagnostyka obejmuje również USG jamy brzusznej, które niezbędne jest do wykluczenia ucisku na układ żylny w obrębie brzucha. Z kolei badanie żył światem LED wykonywane jest podczas zabiegów na żyłach. 

    LECZENIE ŻYLAKÓW 

Leczenie żylaków jest wielopłaszczyznowe. W ramach higieny życia zaleca się obniżenie masy ciała, unikanie noszenia obcisłych bluzek i spodni, unikanie długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej w bezruchu, czasem wskazane jest unoszenie nóg podczas leżenia. U osób zatrudnionych przy pracach biurowych zaleca się okresowe skurcze łydek i ruchy stóp, okresowe wstawanie zza biurka. 

W ramach postępowania medycznego stosuje się kompresoterapię pończochami lub rajstopami uciskowymi, a także leczenie zabiegowe i wspomagające farmakologiczne. Możliwe są róznorodne metody postępowania zabiegowego dobierane indywidualnie do wielkości żylaków, schorzeń współistniejących, preferncji pacjenta oraz wieku. Leczenie farmakologiczne, m.in. preparatami z wyciągu z kasztanowca, wspomaga zmniejszenie objawów takich jak uczucie ciężkości, lecz nie cofa przyczyn powstawania żylaków. 

Metoda leczenia chirurgicznego o dużym stopniu inwazyjności to klasyczny stripping chirurgiczny. Metody chirurgiczne o średnim stopniu inwazyjności obejmują krosektomię, miniflebektomię, zabieg CHIVA. Metodą zabiegową o średnim stopniu inwazyjności jest także endowaskularna terapia laserowa niewydolnych żył / żylaków (EVLT). Metody o małym stopniu inwazyjności obejmują skleroterapię i laserowe leczenie endo-periwaskularne.

Optymalną metodę zabiegowego leczenia żylaków kończyn dolnych przy konkretnych warunkach schorzenia u indywidualnego pacjenta i po przeprowadzeniu wniklwej diagnostyki obrazowej dobiera zawsze chirurg. Więcej o metodach leczenia zabiegowego >>>.

    LEKARZE

W celu wyleczenia problemu wynikającego z niewydolności żył, czyli pajączków na nogach, żylaków, uczucia ciężkości, czy obrzęków nóg niezbędna jest wiedza, doświadczenie oraz integracyjne podejście w zakresie diagnostyki, postępowania niezabiegowego i chirurgicznego chorób żył. 

Chirurg angiolog > 
Specjalista chorób żył >


Dziękujemy uprzejmie za przeczytanie artykułu. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz zdiagnozować przyczynę pojawienia się żylaków lub chciałbyć omówić ich leczenie. Zespół lekarzy w Opiece Medycznej Golden Care służy pomocą już od 2011 roku!